radio.pl to bezpłatne radio online w Internecie. Przesyłaj strumieniowo wybraną przez siebie stację radiową za pośrednictwem radia sieciowego. Audycje nadawane są na żywo i za darmo.
W serwisie radio.pl znajdziesz ponad 60 000 stacji radiowych z całego świata. Usiądź wygodnie i ciesz się naszą szeroką gamą audycji radiowych, utworów muzycznych i podcastów.
Słuchanie podcastów w Internecie nigdy nie było łatwiejsze. Korzystaj bezproblemowo z serwisu radio.pl w przeglądarce lub pobierz naszą bezpłatną aplikację radiową na swój smartfon.
Termin „radio” pochodzi od łacińskiego słowa „radius”, którego jedno ze znaczeń tłumaczymy jako „strumień”. Używamy tego terminu jako skrótu określającego odbiornik radiowy lub odbiornik nadawania, umożliwiający odbiór transmisji radiowych. Radio można odbierać drogą naziemną – działa ono w tym przypadku za pośrednictwem fal elektromagnetycznych – lub przez kabel szerokopasmowy w postaci sygnałów elektrycznych o wysokiej częstotliwości. Zasada transmisji jest podobna do tej znanej z telewizji kablowej i antenowej. W obu przypadkach przesyłane sygnały są konwertowane na dźwięk, dzięki czemu otrzymujemy codzienną porcję informacji. Jednak termin „radio” odnosimy nie tylko do samego urządzenia, ale także do stacji radiowych, takich jak National Public Radio (NPR), News Radio 1000 AM i wielu innych. Radio, będąc wynalazkiem z początku XX wieku, to najstarszy cyfrowy środek masowego przekazu, który do chwili obecnej rozwinął się w sposób imponujący. Widoczny jest nie tylko postęp techniczny, ale także wzrost różnorodności ofert dostępnych w Internecie. Do klasycznej oferty radia FM dołączył szeroki wybór ofert radia internetowego. W dzisiejszych czasach prawie każda stacja radiowa oferuje również internetowe strumieniowanie transmisji, dzięki czemu można jej posłuchać wszędzie i niezależnie od konwencjonalnych częstotliwości. Ponadto dostępne są również stacje internetowe poświęcone bardzo konkretnemu gatunkowi lub tematowi. Swoim słuchaczom stacje oferują bardzo wyspecjalizowane audycje, idealnie dopasowane do gustów muzycznych odbiorców. Dziś radio nie jest już tylko czystym przekazem informacji połączonym z rozrywką muzyczną – ale jest prawdziwym przeżyciem!
Termin „radio internetowe” jest używane do określania różnych rzeczy. Pojęcie radia „internetowego” lub „sieciowego” można zastosować do opisania stacji nadającej za pośrednictwem transmisji strumieniowej w Internecie w odróżnieniu od tej korzystającej z konwencjonalnych częstotliwości radia FM. Jednak pojęcie „radio internetowe” odnosi się również do urządzenia, umożliwiającego odbiór i odtwarzanie radiowej transmisji strumieniowej. Inną popularną nazwą dla tego rodzaju urządzeń jest określenie „radio Wi-Fi”. Radio internetowe może zastąpić tradycyjny odbiornik radiowy często spotykany w kuchni. Większość tego typu urządzeń ma zintegrowaną bazę danych, która zawiera adresy URL transmisji strumieniowych nadawanych ze stacji radiowej. Niektóre modele mają również wbudowane dodatkowe nadajniki do transmisji FM i DAB+. Urządzenie musi być podłączone do Internetu, dzięki czemu dopiero wtedy może zaoferować naprawdę duży wybór audycji. Problemem może być sytuacja, gdy zintegrowana baza danych nie będzie już dostarczana wraz z aktualizacjami. Z tego powodu może się zdarzyć, że stacje radiowe przestaną być dostępne. Aby odbierać stacje radiowe przez Internet, niekoniecznie potrzebne jest dedykowane urządzenie do radia internetowego. Dostęp do podobnie różnorodnej oferty jest również łatwy i bezpłatny za pośrednictwem aplikacji czy bezpośrednio w przeglądarce. Aplikacje i witryny internetowe zazwyczaj oferują lepszy dostęp do opcji wyszukiwania, a także zawierają więcej informacji o stacjach radiowych.
Radio sieciowe czy internetowe to audycja radiowa oferująca swoją usługę za pośrednictwem Internetu. Można korzystać z usługi w trybie online za pośrednictwem transmisji strumieniowej np. na komputerze czy smartfonie. W przeciwieństwie do konwencjonalnej stacji FM sieciową stację radiową odbieramy w Internecie. Z tego powodu niezbędne jest posiadanie połączenia z Internetem. Oprócz tradycyjnej oferty transmisji FM większość stacji radiowych posiada również ofertę przesyłania strumieniowego w Internecie, dzięki czemu możliwe jest dotarcie do słuchaczy spoza obszaru nadawania związanego z częstotliwością. W ciągu ostatnich kilku lat liczba audycji internetowych ogromnie wzrosła, oferując zupełnie nowe możliwości radiowe. Wiele stacji radiowych dostępnych w Internecie, które można odbierać tylko w trybie online, jest poświęconych bardzo określonemu gatunkowi muzycznemu, a ich nadawanie nie jest przerywane treściami reklamowymi czy rozrywkowymi. Różnorodność internetowych stacji radiowych jest niemal nieskończona i oferuje niezwykle zróżnicowany wybór najróżniejszych gatunków, audycji i międzynarodowych stacji radiowych. Wszystkie one dostępne są za pomocą jednego kliknięcia.
DAB+ to technologia pomostowa zaprojektowana w celu zastąpienia tradycyjnej transmisji FM. Zamiast fal radiowych przesyłany jest sygnał cyfrowy, który jest odbierany przez odbiorniki DAB+, a następnie konwertowany na dźwięk. Wiele stacji radiowych nadających sygnał w standardzie DAB+ umożliwia również jednoczesny odbiór w standardzie FM. Urządzenia te nazywane są również radiami hybrydowymi. Różnorodność stacji DAB+ jest nieco większa niż w przypadku stacji FM. Częstotliwości transmisji FM, na których nadawane są poszczególne stacje, muszą być wystarczająco oddalone od siebie. A ponieważ dostępne jest tylko ograniczone pasmo częstotliwości, liczba potencjalnych stacji w danym obszarze nadawania jest również ograniczona. Transmisja sygnału DAB+ ma tutaj znacznie mniej ograniczeń, dlatego większa liczba stacji radiowych może być nadawanych w obszarze transmisji tego rodzaju sygnału. Wybór jest jeszcze większy w przypadku radia internetowego i sieciowego, ponieważ każda stacja radiowa ma swój unikatowy adres URL do przesyłania strumieniowego, a także nie istnieje w ich przypadku problem nakładania się sygnałów.
Zasadniczo radio DAB+ różni się od radia internetowego, mimo że oba rodzaje radia konwertują sygnały cyfrowe z powrotem na dźwięk. W przypadku standardu DAB+ stacje potrzebują specjalnych nadajników do nadawania sygnału. Sygnał ten ma zasięg terytorialny zależny od mocy nadawania. Nie ma też w tym przypadku dwukierunkowego połączenia między nadajnikami a odbiornikami. Nazywa się ten rodzaj transmisji również nadawaniem grupowym (typu „jeden do wielu”). Transmisja z nadajnika może być odbierana przez dowolną liczbę urządzeń w obszarze jego nadawania. Obszary transmisji są ograniczone promieniem wokół nadajnika. Urządzenia odbiorcze nie komunikują się zwrotnie z nadajnikiem. W przypadku radia internetowego niezbędne jest połączenie internetowe między nadajnikiem a odbiornikiem. W tym celu wykorzystywane są tak zwane serwery przesyłania strumieniowego. Odbiorniki lub słuchacze łączą się bezpośrednio z tymi serwerami za pośrednictwem adresu URL do przesyłania strumieniowego. Pojemność serwera posiada jednak techniczne ograniczenia zwane slotami, z tego powodu liczba jednoczesnych słuchaczy jest ograniczona. Duże rozgłośnie radia internetowego nie tylko używają jednego serwera do przesyłania strumieniowego, ale mają też elastyczne sieci, które mogą również obsługiwać jednocześnie wielu słuchaczy. W tym wypadku mamy do czynienia z dwukierunkowym połączeniem między nadawcą a odbiorcą. Serwer przesyłania strumieniowego może na poziomie sprzętowym przeprowadzić analizę, ile urządzeń jest obecnie podłączonych. Nie ma też klasycznego obszaru nadawania. Radio internetowe można odbierać na całym świecie, o ile możliwe jest nawiązanie połączenia internetowego.
Słuchanie radia w Internecie stało się czymś bardzo przystępnym. Możesz słuchać ulubionych stacji radiowych z całego świata bezpośrednio w swojej przeglądarce. Dzięki serwisowi radio.pl każdy ma do dyspozycji darmową wyszukiwarkę stacji radiowych i przy tym odpowiedni odbiornik. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać nazwę stacji radiowej, a następnie uruchomić wybraną stację. Możesz także wyszukiwać konkretne gatunki muzyczne, tematy lub miasta. Bezpłatna usługa w ramach serwisu radio.de ma zawsze do zaoferowania odpowiednią dla Ciebie audycję. Oczywiście usługa działa również na smartfonie czy w przeglądarce, lub przy użyciu praktycznej aplikacji, którą można pobrać za darmo.
Możesz słuchać radia online na dowolnym smartfonie. Audycja jest wtedy odbierana nie przez odbiornik FM czy DAB+, ale przez Internet, dlatego ten kanał odbioru nazywany jest również radiem internetowym lub sieciowym. Wybór stacji radiowych jest zatem znacznie większy niż w przypadku klasycznego radia. Najłatwiejszym sposobem słuchania radia w telefonie komórkowym jest aplikacja radiowa. Większość aplikacji tego typu jest bezpłatna i łatwo dostępna w odpowiednich sklepach z aplikacjami na systemy iOS czy Android.
Korzystając z radia FM lub DAB+ możesz słuchać radia nawet bez połączenia z Internetem. Radio internetowe czy sieciowe zawsze wymaga połączenia do transmisji danych dla bieżącej audycji radiowej. Wybór audycji jest wtedy ograniczony do stacji radiowych w odpowiednim obszarze nadawania. Oznacza to, że radio w trybie offline nie oferuje takiej samej różnorodności stacji jak radio internetowe.
Audycje większości nadawców są oferowane bezpłatnie. Jednak do transmisji niezbędne jest połączenie internetowe, a w jej trakcie przesyłane są również dane. Jeśli płacisz zryczałtowaną opłatę za transmisję danych u swojego dostawcy Internetu, co jest powszechną praktyką w dzisiejszych czasach, radio internetowe nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. W niektórych internetowych stacjach radiowych istnieje również dostęp do płatnych zawartości premium. Jednak tego rodzaju stacje nie są zintegrowane z bezpłatną usługą serwisu radio.pl.
Dostępne są aplikacje do słuchania radia internetowego na komputerach PC i Mac. Jednak słuchanie ulubionej stacji jest jeszcze łatwiejsze bezpośrednio w przeglądarce internetowej. Potrzebujesz jedynie połączenia internetowego, przeglądarki, bezpłatnej usługi takiej jak radio.pl, a także słuchawek lub głośników podłączonych do komputera.
W ramach cyfryzacji udało się już pomyślnie przeprowadzić proces wyłączenia telewizji analogowej. W przypadku radia analogowego nie ma jeszcze konkretnych planów. Każda technologia ma zalety i wady. Dla operatorów radiowych kwestią kosztów jest również równoczesne finansowanie wszystkich 3 dróg transmisji. Spośród krajów europejskich Norwegia już zaprzestała transmisji w standardzie FM. Wkrótce podobnie będzie w Szwajcarii. W Stanach Zjednoczonych te 2 standardy odbioru będą przez pewien czas działać równolegle.
Wybór stacji radiowych jest ogromny. W ofercie są klasyczne stacje radiowe, które znamy z radia FM, koncentrujące się na muzyce pop i listach przebojów, muzyce rockowej, starych przebojach lub też wiadomościach czy reportażach. Ponadto dostępne są również radia internetowe, które specjalizują się w bardzo różnych rodzajach i gatunkach muzycznych. Spektrum jest szerokie, począwszy od muzyki średniowiecznej poprzez wszelkiego rodzaju muzykę elektroniczną, po muzykę K-pop i niemiecki rap. W odpowiednich stacjach radiowych można także posłuchać muzyki latynoskiej, klasycznej czy jazzowej.
W Internecie możesz odbierać prawie wszystkie stacje radiowe świata. Słuchacze radia FM mają bardzo niewielki wybór stacji, natomiast Internet umożliwia im wyruszenie w odkrywczą podróż po całym świecie. Potencjalny wybór stacji radiowych zależy od drogi transmisji.
Baza danych radio.pl zawiera ponad 500 stacji radiowych i radia internetowe z Polski. Na falach FM i cyfrowo można słuchać około 60 publicznych i prywatnych stacji radiowych oraz 20 stacji religijnych. Większość stacji zapewnia bieżące wiadomości i popularną muzykę pop. Dostępne są także stacje FM, które odtwarzają stare przeboje lub muzykę rockową, ignorując aktualne listy przebojów. Jest też dużo więcej stacji radiowych z całego świata. dszukaj najnowsze i odkrywaj stacje radiowe według języka, kraju, miasta.
To zależy całkowicie od Twojego osobistego gustu. Wypłyń na głębię radiowej bazy danych serwisu radio.pl i odkryj swoją ulubioną stację radiową.
Od wielu lat trwa debata na temat tego, czy i kiedy należy zaprzestać stosowania starej technologii FM. Związane jest to zarówno z rozpowszechnianiem się radioodbiorników HD w porównaniu z konwencjonalnymi radiami FM i AM, a także z wykorzystywaniem Internetu do odbioru radia. Każda technologia ma swoje wady i zalety – a dla właścicieli stacji radiowych kwestią kosztów jest również równoczesne finansowanie wszystkich 3 dróg transmisji. W Polsce toczy się dyskusja na temat wyłączenia radia FM, ale nie ma ustalonej daty.
Niekomercyjne stacje radiowe są generalnie pozbawione reklam. Większość niekomercyjnych stacji bazuje na dotacjach od organizacji non-profit, takich jak uniwersytet, czy utrzymuje się ze składek słuchaczy.
Tylko kilka klasycznych stacji FM gra Disco Polo w radiu. Poprzez radio cyfrowe jest już większy wybór stacji radiowych, które grają Disco Polo. Największą różnorodność dla fanów znajdą jednak radia internetowe. Tutaj jest wiele stacji, które mają odpowiednie utwory dla każdego fana: zarówno wielkie klasyki jak i aktualne hity Disco Polo. Listę najlepszych radiotelefonów Disco Polo można znaleźć tutaj: Słuchaj Disco Polo Radio online teraz