Powered by RND

Radio Muzyka klasyczna – Słuchaj 1207 stacji radiowych Muzyka klasyczna online

Klasyka - od śpiewów chóralnych po koncerty muzyki poważnej

Muzyka poważna oczarowuje słuchaczy od wieków i po dzień dzisiejszy ma coraz to nowych zwolenników. Swój największy triumf zanotowała w wieku XXVIII w Wiedniu, kiedy to Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven i Joseph Haydn zaprezentowali na scenie swoje mistrzowskie symfonie, konzerty fortepianowe czy orkiestry filharmoniczne.

Jednak repertuar muzyki poważnej obejmuje znacznie więcej. Poruszające włoskie opery od Verdiego po Puccini grają nieustannie w sercach fanów muzyki klasycznej.

Skąd wywodzi się muzyka poważna?

Choć nie łatwo jest w to uwierzyć, to korzenie muzyki poważnej sięgają średniowiecze i wywodzą się z religijnych melodii gregoriańskich muzyka gregoriańska. Kościoły tamtych czasów kontrolowały ten styl muzyczny poprzez wymyślanie reguł, które zapewniały odpowiednie brzmienie jego melodii i rytmu. Stacja radiowa Ancient FM nadaje proste, przyjemne dla ucha i regularne dźwięki, o których jest tu mowa.

Następny etap sięgnął epoki baroku Barok (1600-1760), którą cechuje rozwój różnych gatunków muzycznych, inspirujących komponistów po dzień dzisiejszy. Okres ten uważany jest za godzinę szczytu orkiestry filharmonijnej, Opery , koncertów, sonat i wielu innych. Do wspaniałych, własnoręcznie konstruowanych instrumentów można zaliczyć katarynkę, klawesyn, skrzypce basowe czy gitarę barokową. Te różnorodne dźwięki grane przez Arcangelo Corelli , Claudio Monteverdi , Henry Purcell , Jean-Philippe Rameau , François Couperin , Alessandro Scarlatti i Domenico Scarlatti odgrywały znaczącą rolę w życiu publicznym i prywatnym. Albowiem styl ten był grany nie tylko w kościołach, ale również na prywatnych przyjęciach w zamożnych kręgach, gdzie przypadł szczególnie do gustu i był dalej rozpowszechniany. Georg Philipp Telemann jest jednym z przykładów tego stylu muzyki. A muzyka komponowana początkowo dla jednostki stała się muzyką przeznaczoną dla masy. A Ty jakie masz zdanie na jej temat? RadioTunes - Baroque Period .

Wiesz, kto należy do najwybitniejszych komponistów tego okresu?

Mówiąc o protagonistach, którzy odpowiadają za rozwój tego gatunku muzycznego, mamy na myśli wielkie nazwiska takie jak Johann Sebastian Bach , Georg Frideric Händel i Antonio Vivaldi . Ci artyści, którzy zatarli wszelkie muzyczne granice, swoimi harmonicznymi dźwiękami, melodyjnymi liniami przyczynili się do przejścia z okresu muzyki baroku do muzyki klasycznej Klassik (1730-1820). Komponiści muzyki klasycznej jak np. Joseph Haydn , który jest odpowiedzialny za powstanie kwartetu w formie obowiązującej do dzisiaj, czy Wolfgang Amadeus Mozart , który skomponował i spopularyzował koncerty fortepianowe, byli i nadal cieszą się wielkim poważaniem. Ich typowy symetryczny styl i zastosowanie przejrzystości i równowagi w strukturach tworzonych sonat, inspirują świat muzyczny po dzień dzisiejszy.

Które stacje radiowe nadające muzykę poważną możemy Ci polecić?

Od preludium do postmodernistycznych, od sonat po symfonie, oddajemy glos twórcom klasyki Klassik Radio , Radio Swiss Classic i NDR Kultur - Belcanto , aby móc poczuć pisane słowo, a gatunek muzyczny odkrywać i celebrować w jego każdej odmianie.