Powered by RND

Radio Reggae – Słuchaj 554 stacji radiowych Reggae online

Dźwięki rastafari: Jah, Ganja, Bob Marley i korzenie reggae

Reggae powstało pod koniec lat 60. na Jamajce z tzw. sku i rocksteady, gdzie szybko stało się dominującym gatunkiem muzycznym. Teksty piosenek reggae śpiewane przez Kreolów w języku patois, które z jednej strony krytykują społeczne postawy, a z drugiej opowiadają o miłości, wolności i jedności, i ich duchowe połączenie z Rastafarianami, przyczyniły się do tego, że reggae zaczęto kojarzyć nie tylko ze stylem muzycznym. Reggae to również ruch społeczny, filozofia i sposób życia, które zyskało z początkiem lat 70. światowy rozgłos - w szczególności rozpowszechnione w USA, Anglii i Afryce.

Światowy rozgłos

Od 1970r. coraz wiekszy wpływ na rozwój muzki reggae miał ruch Rastafari. Utożsamiany jest on z duchowym przekazem, postawą sprawiedliwości i równości. Wspierał on przesiedlenie akrykańskiego narodu Diaspora do Afryki. Rozgłos zyskał dzięki rytuałowi palenia “świętego ziela”, czyli marihuany. Bob Marley wraz ze swoim zespołem The Wailers, jak i bandy takie jak Big Youth, Black Uhuru czy Burninig Spear przyczynił się do popularyzacji więzi reggae z Rastafarianami. Również w Wielkiej Brytanii zaczął w pewnym momencie rozwijać się ruch reggae, który był reprezentowany chociażby przez zespół UB40, a w USA reggae może zawdzięczyć swoją popularność w szczególności Bobowi Marleyowi: choć nie tylko w bezpośreni sposób dzięki jego muzyce, ale i w pośredni poprzez np, cover Erica Claptona “I Shot the Sheriff” (1974).

Sound system Pow Pow i Silly Walks oraz muzyk Gentleman odegrali również znaczącą rolę w rozpowszechnianiu reggae. Getleman tworzył w stylu bardzo zbliżonym do jamajskiego ze względu na swoje częste i długie wizyty na Jamajce. Mało tego, tworzył on nie tylko w języku angielskim, ale także w kreolskim języku jamajskim, zwanym Patois. Na początku lat 2000. udało mu się z albumem numer 1 “Confidence” zdobyć wiele komerycyjnych sukcesów. Natomiast afroniemiecki muzyk Patrice zmieszał reggae z popem i afrykańskimi rytmami soul. Zaś najbardziej znany na świecie niemiecki live-band Seeed, któremu udało się rozpowszechnić ten styl na bardzo dużą skalę w Niemczech, grał muzykę z pogranicza reggae, hip popu, popu a nawet dancehall. Swoimi niemieckimi tekstami reggae zachwycili oni nie tylko niemiecką publiczność.