Putin gorszy niż Stalin. Jak Rosjanie znoszą sankcje Zachodu?
W najnowszym odcinku podcastu „Elektryfikacja” rozmawiam z dr. Kubą Benedyczakiem, politologiem i autorem znakomitej książki "Oddział chorych na Rosję", o współczesnym społeczeństwie rosyjskim i o tym, jak działa państwo Putina. Przyglądamy się, co przeciętny mieszkaniec Rosji wie dziś o wojnie w Ukrainie i jak bardzo skuteczna okazała się propaganda Kremla, która odwołuje się do traum z czasów II wojny światowej, tworząc obraz Ukrainy jako rzekomego siedliska nazizmu.Jak silnie w rosyjskiej mentalności zakorzeniony jest imperializm, przekonanie o dziejowej misji narodu rosyjskiego oraz głębokie poczucie krzywdy i poświęcenia w starciu z „kolektywnym Zachodem”? Analizujemy, dlaczego Rosjanie – mimo sankcji, biedy i politycznych represji – wciąż w dużej części popierają swojego przywódcę i traktują go jako gwaranta stabilizacji.Czy Rosja w obecnym kształcie może przetrwać, czy jednak kiedyś się rozpadnie – i co w ogóle trzyma ją dziś w całości? Dyskutujemy o tym, czy zachodnie sankcje naprawdę dotknęły zwykłych Rosjan i elity, a także o tym, dlaczego Zachód wciąż myli się, zakładając, że Rosja może przejść transformację w stronę demokracji.
--------
57:42
--------
57:42
Czy Chiny budują zielony komunizm?
Transformacja Chin to jeden z najbardziej ambitnych i niejednoznacznych procesów XXI wieku. W tym odcinku razem z Jakubem Jakóbowskim – wicedyrektorem Ośrodka Studiów Wschodnich – rozkładamy na czynniki pierwsze to, co naprawdę dzieje się za Wielkim Murem.Chińska rewolucja OZE, strategia „Made in China 2025”, kontrola łańcuchów dostaw, zielona ekspansja na globalne Południe i równoczesny renesans węgla – to tylko część z tematów, które omawiamy. Zastanawiamy się, jakie motywacje stoją za chińską polityką klimatyczną i czy deklarowane cele to coś więcej niż tylko technokratyczna fasada. Kto zyskuje, a kto traci na transformacji energetycznej w Chinach?
--------
1:19:29
--------
1:19:29
Czym jest reaktor torowy i HTGR? Inżynier wyjaśnia
W najnowszym odcinku podcastu Elektryfikacja rozmawiam z Maciejem Lipką - inżynierem jądrowym, analitykiem bezpieczeństwa reaktorów, dyrektorem ds. technologii jądrowych w Nuclear PL sp. z o.o. - o najciekawszych i najbardziej obiecujących kierunkach rozwoju energetyki jądrowej. Naszym punktem wyjścia są reaktory torowe, czyli temat, który powraca w dyskusjach entuzjastów atomu jak bumerang. Przyglądamy się też dokładnie HTGR-om - ich ogromny potencjał może przydać się w przemyśle, ale historia HTGR-ów to także opowieść o awariach, uszczelkach i trudnych próbach skalowania. Gdzie dziś jesteśmy z tą technologią? Wreszcie, rozmawiamy o chińskim SMR-ze - czy może stać się seryjnie powielanym SMR-em? Co wiemy o jego budowie, jak wygląda status projektu i czego się po nim spodziewać?
--------
44:22
--------
44:22
Polscy aktywiści chcą zatrzymać atom. Co o nich wiemy?
Działający w Polsce aktywiści starają się zatrzymać budowę elektrowni jądrowych. Sięgają w tym celu po protesty, po zaskarżanie ważnych dla atomu decyzji, a nawet piszą pisma do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W tym odcinku przyglądam się roli aktywistów klimatycznych w debacie publicznej. Gdzie kończy się słuszna walka o klimat, a zaczyna medialna szopka? Wezmę pod lupę przede wszystkim dwie organizacje, bardzo ważne i bardzo medialne, jeżeli chodzi o swój sprzeciw wobec energetyki jądrowej.
--------
49:52
--------
49:52
Koniec perowskitów? Rewolucyjna polska technologia w klinczu
Perowskity. Kluczowa technologia która mogła dać Polsce przewagę w wyścigu konkurencyjnym w ramach zielonej wojny handlowej, ugrzęzła w sporze prawnym. I nie wiadomo czy się z niego wygrzebie. W tym odcinku "Elektryfikacji" opowiem Państwu o sprawie, która jest szokująca i bardzo smutna zarazem.