Powered by RND
PodcastyNaukaSpotkania z Przyrodą

Spotkania z Przyrodą

Michal Stanecki
Spotkania z Przyrodą
Najnowszy odcinek

Dostępne odcinki

5 z 122
  • 121 - Jakub Kronenberg - Ile jest warta przyroda?
    Czy da się wycenić śpiew ptaka? Czy można przeliczyć na pieniądze zapach wilgotnego lasu po deszczu, cień drzewa w upalny dzień, czy krajobraz zielonej doliny wraz z rzeką?Współczesna ekonomia uczy nas liczyć – ale niekoniecznie uczy nas widzieć. A przecież, jak pokazuje dzisiejsza rozmowa, są wartości, które stają się widoczne dopiero wtedy, gdy zaczniemy zadawać inne pytania. Nie tylko: „Ile to kosztuje?”, ale: „Co to dla nas znaczy?”, „Co tracimy, gdy to znika?”, „Dlaczego warto to chronić – niezależnie od tego, ile to warte w pieniądzach?”.Rozmawiam z profesorem UŁ Jakubem Kronenbergiem, ekonomistą ekologicznym, który od lat stara się pokazywać, że przyroda to coś więcej niż „zasób” do wykorzystania. Że nie wszystko, co cenne, da się przeliczyć na złotówki czy euro. A jednocześnie, że właśnie w języku ekonomii – choć nie tylko – można próbować mówić o potrzebie ochrony tego, co ulotne, piękne i niepowtarzalne.Link do ankiety - badania Jakuba: https://forms.office.com/e/wTCy8ghY9U Odcinek dedykuję moim sąsiadkom i sąsiadom, którzy bronią krajobrazu przyrodniczego, społecznego i kulturowego Doliny Neru i gminy Lutomiersk.Rozmowę kieruję także do burmistrza gminy Lutomiersk oraz radnych i proszę – wysłuchajcie i postarajcie się zrozumieć jej przekaz w kontekście naszej doliny i gminy.Zapraszam do wysłuchania 121 odcinka podcastu!PARTNEREM ODCINKA JEST UNIWERSYTET PRZYRODNICZY W POZNANIU. Podziękowania dla wszystkich moich Patronek i Patronów. W tym zacnym gronie są: Joanna, Kamil, Daniel, Krystyna, Patrycja, Olga, Hanna, Paweł, Łukasz, Tomasz, Andrzej, Maciej, Edyta, Ewa, Kacper, Katarzyna, ‘Staszek’, Anna, Aga, Maciek, Ania i Agnieszka.Dziękuję za Wasze zaufanie i zaangażowanie!
    --------  
    1:03:28
  • 120 - Cecylia Malik i Paweł Augustynek Halny - Koalicja Ratujmy Rzeki
    W tym odcinku rozmawiamy o Rzekach, które i nadal i coraz częściej zamiast swobodnie meandrować, są prostowane, betonowane i zanieczyszczane. To rozmowa o ich obecnej kondycji, o aktualnym stanie prawnym, który nie zapewnia skutecznej ochrony, oraz o nieustającym braku woli politycznej, by to zmienić – nawet w obliczu katastrofalnych skutków susz i powodzi. Gośćmi odcinka są Cecylia Malik – artystka, aktywistka i jedna z najbardziej zaangażowanych obrończyń polskich rzek oraz Paweł Augustynek Halny z Koalicji Ratujmy Rzeki. Rozmawiamy o tym, jak wygląda codzienność rzecznych aktywistek i aktywistów, co się zmienia, a co – niestety – wciąż pozostaje w martwym nurcie.Zapraszam do wysłuchania 120 odcinka podcastu!PARTNEREM PODCASTU JEST WYDAWNICTWO "PAŚNY BURIAT". Odnośniki do osób i treści:http://www.ratujmyrzeki.pl/https://siostryrzeki.wordpress.com/https://greenmind.pl/https://www.facebook.com/cecylia.malikhttps://www.instagram.com/cecyliamalik/https://www.facebook.com/PawelAugustynekHalnyhttps://pasnyburiat.pl/CzesankowePtaki https://www.facebook.com/profile.php?id=61572263828627Podziękowania dla wszystkich moich Patronek i Patronów. W tym zacnym gronie są: Joanna, Kamil, Daniel, Krystyna, Patrycja, Olga, Hanna, Paweł, Łukasz, Tomasz, Andrzej, Maciej, Edyta, Ewa, Kacper, Katarzyna, ‘Staszek’, Anna, Aga, Ania i Agnieszka.Osobne podziękowania kieruję do Fundatora dużej kawy - Piotra.Dziękuję za Wasze zaufanie i zaangażowanie!
    --------  
    1:54:42
  • 119 - Tomasz Samojlik - Miłość do Przyrody opowiadana Rysunkiem
    W dzisiejszym odcinku rozmawiam z Tomkiem Samojlikiem, który łączy w sobie dwie pozornie odległe pasje – naukowe podejście do przyrody i talent do opowiadania historii obrazem. Nasz gość to nie tylko naukowiec i przyrodnik, ale też autor komiksów edukacyjnych, które w subtelny, przystępny sposób uczą o naturze, zwierzętach, ekosystemach – i o nas samych.Rozmawiamy o tym, skąd się bierze miłość do przyrody i jak przekłada się ją na rysunki, które trafiają do dzieci i dorosłych. O tym, że nauka i sztuka mogą iść razem. I o tym, dlaczego dziś potrzebujemy historii, które uczą empatii – nie tylko do ludzi, ale też do innych istot.Zapraszam do słuchania!PARTNEREM PODCASTU JEST WYDAWNICTWO „PAŚNY BURIAT”.Odnośniki do osób i treści wymienionych w odcinku:https://www.instagram.com/tomasz.samojlik/https://lubimyczytac.pl/autor/43154/tomasz-samojlikhttps://kultura.com.pl/343-samojlik-tomaszhttps://nietoperze.pl/nietoperze/krajowe-gatunki/https://www.salamandra.org.pl/nietoperzewpolsce.htmlhttps://pasnyburiat.plCzesankowe Ptaki: https://www.facebook.com/profile.php?id=61572263828627 Podziękowania dla wszystkich moich Patronek i Patronów. W tym zacnym gronie są:Joanna, Kamil, Daniel, Krystyna, Patrycja, Olga, Hanna, Paweł, Łukasz, Tomasz, Andrzej, Maciej, Edyta, Ewa, Kacper, Katarzyna, ‘Staszek’, Anna, Aga, Ania oraz nowa w tym gronie Agnieszka.
    --------  
    1:16:38
  • 118 - Ewelina Sielska - Podziel się plażą z sieweczką - Błękitny Patrol WWF
    Rozmowa z Eweliną Sielską z Błękitnego Patrolu WWF o ochronie ptaków i fok na naszym Wybrzeżu. https://www.wwf.pl/zaangazuj-sie/blekitny-patrol https://chronbaltyk.plStrona odcinka https://michalstanecki.com/118-2/ Za wsparcie dziękuję Patronkom i Patronom. Doceniam Waszą obecność.
    --------  
    1:35:52
  • 117 - Tomek Przybyliński - Wszystko, co powinniście wiedzieć o Rybołowach
    Kolejne spotkanie z ornitologiem – Tomkiem Przybylińskim i kolejna rozmowa o ptakach drapieżnych. Dzisiaj zaglądamy do świata Rybołowów. Tomek zachęca do obserwacji i do ochrony tych pięknych drapoli. Zapraszam do wysłuchania 117 odcinka podcastu!Strona odcinka: https://michalstanecki.com/117Odnośniki do osób i treści wymienionych w rozmowie:⁠⁠Tomek: https://www.facebook.com/profile.php?id=100069862989283 Komitet Ochrony Orłów: http://www.koo.org.plStałe rekomendacje:⁠⁠Wydawnictwo Paśny Buriat⁠⁠⁠Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu⁠⁠⁠Ustawa dla Odry⁠⁠⁠⁠Nature First⁠⁠⁠⁠Fundacja Lasy i Obywatele⁠⁠Podcastu możesz także słuchać na platformach streamingowych (Spotify, Apple Podcasts itp.), w serwisie Youtube i aplikacji EmpikGO.Wszystkie odcinki podcastu "SPOTKANIA Z PRZYRODĄ" znajdziesz m.in. na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Spotify⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ i na stronie mojego  ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠BLOGA ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Jako twórcę podcastu możesz mnie wspierać na platformach: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠PATRONITE ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠lub ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠BUYCOFEE.TO⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Podziękowania dla wszystkich moich Patronek i Patronów: Joanny, Andrzeja, Krystyny, Marcina, Katarzyny, Tomasza, Daniela, Łukasza, Patrycji, Pawła, Hanny, Anny, Mateusza, Ewy, Kacpra, Maćka, Olgi, Staszka, Andrzeja, Edyty, Kamila, Agnieszki i Ani.Osobne podziękowania kieruję do Fundatorek i Fundatorów kawy, w tym Eli :-) Dziękuję za Wasze zaufanie i zaangażowanie!
    --------  
    1:40:30

Więcej Nauka podcastów

O Spotkania z Przyrodą

Rozmowy o Przyrodzie i naszej wewnętrznej naturze. Poruszam tematy ważne dla miłośników przyrody – obserwatorów, ekologów, fotografów i pasjonatów innych terenowych aktywności. Rozmawiam z gośćmi – czasem zawodowcami, czasem amatorami, ale zawsze z zamiłowania przyrodnikami – specjalistami z różnych dziedzin. Jeśli chcesz odpowiedzialnie obcować z Naturą, lepiej ją rozumiejąc, jeśli chcesz być skuteczniejszym obserwatorem i świadomie fotografować – to ten podkast jest dla Ciebie. Z audycji dowiesz się także jak można reprezentować i chronić Przyrodę. Zapraszam!
Strona internetowa podcastu

Słuchaj Spotkania z Przyrodą, Ologies with Alie Ward i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl

Uzyskaj bezpłatną aplikację radio.pl

  • Stacje i podcasty do zakładek
  • Strumieniuj przez Wi-Fi lub Bluetooth
  • Obsługuje Carplay & Android Auto
  • Jeszcze więcej funkcjonalności
Media spoecznościowe
v7.20.1 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 7/6/2025 - 10:07:09 PM