„Życie z demencją lub chorobą Alzheimera jest piekielnie trudne i nieprzewidywalne – zarówno dla chorego, jak i jego bliskich. I coraz częściej staje się rzeczywistością naszą, naszych rodzin, przyjaciół i znajomych. Jak godnie i dobrze przeżyć czas choroby? Jak wspierać najbliższych i jednocześnie dbać o siebie? Jak się pogodzić z naszym znikaniem z pamięci osób, które kochamy?” /na podstawie info Wydawnictwa Wielka Litera/
Gość - Marta Lau, autorka książki „On nigdy taki nie był – Opowieść o życiu z demencją i chorobą Alzheimera. Relacje bliskich i rozmowy ze specjalistami”
--------
38:16
Przemoc rówieśnicza w polskich szkołach
Z najnowszego raportu Uniwersytetu SWPS, Fundacji UNIQA i zespołu RESQL wynika, że niemal w każdej klasie szkoły ponadpodstawowej znajduje się uczeń lub uczennica doświadczający przemocy rówieśniczej. Na czym ona polega? Jak się przed nią bronić? Czy młodzi zwracają się po pomoc do dorosłych?
--------
1:14:37
Bezdomność młodych ludzi - jaka jest jej skala?
14.04 obchodziliśmy Dzień Ludzi Bezdomnych - święto, którego istnienie zainicjował twórca stowarzyszenia Monar i Ruchu Wychodzenia z Bezdomności Markot - Marek Kotański. Jakie są twarze bezdomności w Polsce? Dlaczego człowiek staje się bezdomnym? I jak często bezdomność dotyczy dzisiaj młodych ludzi?
--------
1:09:43
Czy strach w chorobie jest "normalny"?
Czy można mieć poczucie winy z powodu choroby? Jak wygląda starcie z systemem opieki zdrowotnej i z językiem, którym opisujemy chorobę? Dlaczego ludzie boją się naszej choroby? Jakie są kulturowe obciążenie chorowania i strachu przed śmiercią? Gość: Mira Suchowiejko, autorka książki „Też się o Ciebie boję”.
--------
57:22
Czego Romowie i Polacy nie wiedzą o sobie nawzajem?
We wtorek 8.04 obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Społeczności Romskiej. Jak Polacy widza dzisiaj Romów? Jak zmienia się nasz stosunek do mniejszości romskiej? Czy wciąż Roma określamy "Cyganem"? Jeśli tak, dlaczego? I czy Infamia, jeden z najpopularniejszych polskich seriali 2024 roku wpłynęła na nasze postrzeganie Romów? Goście: - Cecylia Jakubczak, Dyrektorka komunikacji Fundacji w Stronę Dialogu, - Noemi Łakatosz, specjalistka ds. kultury i edukacji w Fundacji - Agnes Szmidt, propagatorka kultury Romów, współorganizatorka największego w Polsce i w Europie festiwalu Kultury i Tradycji Romów w Ciechocinku. - Natalia Szmidt, tancerka estradowa, choreografka i instruktorka tańca romskiego, aktorka, zagrała główną rolę kobiecą w filmie Krzysztofa Skoniecznego Wrooklyn Zoo - dr Krzysztof Gil, kierownik Katedry Malarstwa Instytutu Malarstwa i Edukacji Artystycznej Uniwersytetu KEN w Krakowie. W twórczości inspirują go romskie korzenie.
Przestrzeń, w której hasło "nie wypada" przestaje mieć znaczenie. Rozmawiamy na trudne tematy, a do dyskusji zapraszamy słuchaczy. W naszym studiu pojawiają się psychologowie, aktywiści i ludzie, których doświadczenia życiowe skłaniają do zadania pytania - DLACZEGO? Pogłębiamy, "nie ugładzamy" i wysłuchujemy dwóch stron. "Bez tabu" od poniedziałku do środy od 21.00