"Ziółko marihuana kozacki haze", "HQ CRYSTAL MEF", "POLSKA FETA CUDZE CHWALICIE SWOJEGO NIE ZNACIE" - to tylko niektóre hasła zachęcające do zakupu narkotyków w sieci. W Polsce dostawa mefedronu bywa szybsza niż przyjazd policji – lub dojazd kuriera z jedzeniem. Jak wyglądają e-rynki narkotykowe w Polsce? Czy można je ograniczyć? Jak walczyć z dilerami?
--------
1:23:08
Międzypokoleniowe życie - wybór czy konieczność?
29. kwietnia obchodzimy Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. Jak dogadują się różne pokolenia? Czego mogą się od siebie nauczyć? Co ich wzajemnie denerwuje? Czy młodzi chcą mieszkać z rodzicami lub dziadkami? A czy starsi chcą mieszkać z młodymi?
--------
1:12:39
Jak się mądrze spierać, żeby się głupio nie kłócić?
Czy młodzi potrafią negocjować w domu, na uczelni czy w związku? Czym różni się wpływ od manipulacji? Jak ważna w negocjacjach jest umiejętność słuchania i jak ją w sobie wykształcić? Na czym polegają debaty oksfordzkie i dlaczego warto w nich uczestniczyć?
Goście:
- Tomasz Kalko, autor książki "Sztuka mądrego sporu"
- Anna Kulma - doświadczona mówczyni, Doktorantka UJ, Akademicka Mistrzyni Polski Debat Oksfordzkich, prezeska Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców
--------
1:09:33
Gdy Twój bliski przestaje Cię pamiętać
„Życie z demencją lub chorobą Alzheimera jest piekielnie trudne i nieprzewidywalne – zarówno dla chorego, jak i jego bliskich. I coraz częściej staje się rzeczywistością naszą, naszych rodzin, przyjaciół i znajomych. Jak godnie i dobrze przeżyć czas choroby? Jak wspierać najbliższych i jednocześnie dbać o siebie? Jak się pogodzić z naszym znikaniem z pamięci osób, które kochamy?” /na podstawie info Wydawnictwa Wielka Litera/
Gość - Marta Lau, autorka książki „On nigdy taki nie był – Opowieść o życiu z demencją i chorobą Alzheimera. Relacje bliskich i rozmowy ze specjalistami”
--------
38:16
Przemoc rówieśnicza w polskich szkołach
Z najnowszego raportu Uniwersytetu SWPS, Fundacji UNIQA i zespołu RESQL wynika, że niemal w każdej klasie szkoły ponadpodstawowej znajduje się uczeń lub uczennica doświadczający przemocy rówieśniczej. Na czym ona polega? Jak się przed nią bronić? Czy młodzi zwracają się po pomoc do dorosłych?
Przestrzeń, w której hasło "nie wypada" przestaje mieć znaczenie. Rozmawiamy na trudne tematy, a do dyskusji zapraszamy słuchaczy. W naszym studiu pojawiają się psychologowie, aktywiści i ludzie, których doświadczenia życiowe skłaniają do zadania pytania - DLACZEGO? Pogłębiamy, "nie ugładzamy" i wysłuchujemy dwóch stron. "Bez tabu" od poniedziałku do środy od 21.00