1000 metrów kwadratowych, 580 metrów torowiska, 17 pociągów, 68 wagonów, 155 budynków, 202 samochody, 5023 figurek ludzi i zwierząt. To wszystko w Kolejkowie w Warszawie.
--------
19:23
Ucho widzi - 40 - Oddział Ochrony i Konserwacji Zbiorów
Jak wygląda biblioteka szkolna lub osiedlowa wiedzą chyba wszyscy. A jak wygląda biblioteka na Uniwersytecie Warszawskim? Dziś z Łapaczem Dźwięków odwiedzimy miejsce szczególne Oddział Ochrony i Konserwacji Zbiorów. Przez tę pracownię przechodzą cenne książki, rękopisy, mapy, grafiki i rysunki a osoby które tu pracują chronią i konserwują zbiory. Na czym ta praca polega? Zapraszam do wysłuchania kolejnego podcastu. Ucho widzi a Łapacz Dźwięków czuwa.
--------
25:02
Ucho widzi - 39 - Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego
Z reguły odwiedzamy to miejsce wiosną lub latem. Wtedy jest tam najpiękniej. Mnóstwo kolorów, zapachów i dźwięków. Ogrody botaniczne, w których można podziwiać drzewa, kwiaty i krzewy z całego świata. Ale praca w ogrodach botanicznych trwa cały rok. Jak wyglądają nasiona roślin? Jakich sprzętów używają ogrodnicy? Dlaczego należy podpisywać sadzonki? Czy rozmawianie z roślinami może pomóc w ich uprawianiu? Zapraszam do szklarni Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
--------
27:32
Ucho widzi - 38 - Podziemny rynek
W Krakowie, pod powierzchnią Rynku pomiędzy Sukiennicami a Kościołem Mariackim, kryje się prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa. Aby go odkryć, wystarczy zejść do Podziemi Rynku. Podczas prac archeologicznych znaleziono tam, między innymi, świetnie zachowane fragmenty brukowanych dróg, fragmenty budowli (domów, warsztatów, kramów), pozostałości średniowiecznego systemu wodociągów, przedmioty codziennego użytku. Zapraszam na wędrówkę w przeszłość, po Rynku, którego nie znamy.
--------
20:16
Ucho widzi - 37 - Stare Miasto. Katarynka
Zapraszam Was dzisiaj na spacer po staromiejskim rynku. Dawniej w uliczkach Starego Miasta można było spotkać wielu kataryniarzy. Na początku ubiegłego wieku było ich więcej niż warszawskich ulic. Dziś na Starówce można spotkać Kataryniarza Jana. Jak wygląda katarynka w środku? Jak działają piszczałki i wiatrownica? Co wspólnego z katarynką miały tresowane jeże? Zapraszam na Stare Miasto w Warszawie.
Zaglądamy, razem z łapaczem dźwięków, w miejsca do których nasi słuchacze nie mają okazji zaglądać. Jakie tajemnice kryje piłkarska szatnia? Co kryją podziemia Pałacu Kultury i Nauki? Co widać i słychać z krakowskiej hejnalicy? Na te i wiele więcej pytań odpowiadamy w podcaście Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy na cykl reportaży radiowych dla dzieci.