Czasem jedno krótkie przyłożenie głowicy usg do oka znaczy dla losów pacjenta więcej, niż wiele słów i niejedno skierowanie, które wystawimy. Wystarczy tylko znać granice swoich umiejętności i wiedzieć czego szukamy ;)
--------
19:15
Ultrasonografia oka - obraz prawidłowy
Słuchając tego podcastu, narządem słuchu odbieramy opis obrazu narządu wzroku, uzyskany za pomocą niesłyszalnego dźwięku. Choć brzmi to dość skomplikowanie, to dużo prościej już nie można ;)
--------
21:03
Ultrasonografia oka - wskaźniki MI i TI
Oko to narząd wrażliwy, przez co wymaga specjalnego traktowania podczas badania usg. A choć wszyscy jesteśmy przekonani, że usg jest badaniem bezpiecznym, to jednak fala dźwiękowa jest obdarzona energią, która może potencjalnie zaszkodzić wrażliwym tkankom. Dlatego ten odcinek naszych podcastów poświęcamy aspektom bezpieczeństwa podczas badania usg. Opowiemy jakie wartości indeksu termicznego (TI ang. thermal index) i indeksu mechanicznego (MI ang. mechanical index) należy ustawić przed przystąpieniem do badania oka i o czym mówią te wskaźniki.
--------
18:02
Ultrasonografia oka - wprowadzenie
Oko - narząd niewielki, ale zasługujący na szczególną uwagę. I wcale nie chodzi nam o ostrość wzroku lekarza uzbrojonego w głowicę ultrasonograficzną. Tym razem, w tym i kilku kolejnych podcastach, chcemy opowiedzieć o tym, co każdy ultrasonografista (nie tylko okulista) może dostrzec w oku pacjenta.
--------
15:01
USG i sztuczna inteligencja
Czy nadchodzi kres ultrasonografii, którą tak dobrze znamy i na naszych oczach inteligentne algorytmy analizy obrazów usg zastąpią naszą pracę? A może, zamiast zerkać w przyszłość z niepokojem, warto doskonalić własne sieci neuronowe i budować dobre relacje z innymi ultrasonografistami?