To niesamowite jak szybko, w ciągu zaledwie kilku ostatnich lat, samorzeczniczki i samorzeczniczy zmienili w Polsce świadomość i wyobrażenia na temat autyzmu. Jeszcze 10 lat temu można było mieć wrażenie, że autyzm dotyczy tylko dzieci i bezwzględnie powoduje niezdolność do samodzielnego życia i samostanowienia (no chyba, że się go “wyleczy” jedną z cudownych metod) - bo żadna dorosła osoba autystyczna nie wypowiadała się publicznie na swój temat, a światu o nas opowiadali wyłącznie rodzice, pedagodzy czy co gorsza - bardzo mało zorientowani w temacie dziennikarze.
Dzisiaj wszystko to wygląda zupełnie inaczej, a od pierwszej samorzeczniczej grupy (Jasna strona spektrum przy fundacji Prodeste) do pierwszych samorzeczniczych bestsellerów książkowych, jedną z głównych twarzy tych zmian jest Ewa Furgał, obecnie prezeska fundacji Dziewczyny w spektrum.
Z Ewą rozmawiałyśmy o tym wszystkim, co się zmieniło, odkąd 7 lat temu zaczęła prowadzić swojego bloga; o tym, co jeszcze trzeba zrobić; o tym, co się naszemu ruchowi udaje świetnie, a co mniej. Porozmawiałyśmy o skali naszych wpływów (i oddziaływaniu m. in. na specjalistów), o porozumiewaniu się z bardziej konserwatywnymi organizacjami, o kwestii solidarności wewnątrz naszego ruchu, o uwzględnianiu osób z niepełnosprawnościami czy LGBT+, i o Dniu Autystycznej Dumy, na który przypada premiera odcinka.
Koniecznie posłuchajcie i przekazujecie dalej!
--------
41:18
Z psychiatrą i psychoterapeutką Ewą Dobiałą
„Taka podstawowa rzecz, o którą warto byłoby samego siebie zapytać, zanim usiądziemy z osobą autystyczną, a być może zanim usiądziemy z jakimkolwiek pacjentem, to jest takie pytanie: kim jest dla mnie inny. Czy ja mam gotowość na poznawanie świata, który jest inny od mojego? Czy ja ten świat dewaluuję? Czy ja uważam, że mój świat jest lepszy? Czy ja stawiam te światy na równi?”
Ten odcinek nagrywałam w Lesznie z udziałem Ewy Dobiały - doświadczonej psychiatry i psychoterapeutki, międzynarodowej trenerki Transkulturowej Psychoterapii Pozytywnej oraz superwizorki. Ewa od 2011 roku związana jest z Polskim Stowarzyszeniem Rozwoju Psychoterapii, gdzie prowadzi akredytowane szkolenia. Jest również członkinią zarządu World Association for Positive and Transcultural Psychotherapy, a także współzałożycielką leszczyńskiej filii Fundacji Prodeste oraz autorką licznych publikacji z tego obszaru. Pełni role takie jak dyrektorka Leszczyńskiego Centrum Psychoterapii Pozytywnej, dyrektorka medyczna Poradni Zdrowia Psychicznego w Lesznie oraz kierowniczka Oddziału Psychiatrycznego Rehabilitacyjnego Dziennego dla Dzieci i Młodzieży.
Rozmawiałyśmy o zdrowiu psychicznym osób autystycznych, o tym, dlaczego zazwyczaj jest ono w tak złym stanie, i o tym, co trzeba zrobić, żeby to się stopniowo zmieniało. Pytałam też o psychoterapię i dobór odpowiedniego terapeuty - czy są nurty, które bardziej niż inne pomagają osobom autystycznym? A z punktu widzenia specjalisty - co trzeba zrobić, żeby móc skutecznie pracować z osobami w spektrum autyzmu? I wreszcie: czy terapeuci, którzy sami są autystyczni, będą lepszymi terapeutami dla innych osób autystycznych?
Posłuchajcie mądrych i wywarzonych odpowiedzi Ewy i dajcie znać, czy rozmowa wam się podobała: oceniając podcast na Spotify i komentując na Facebooku. Zasubskrybujcie też Ida rozmawia na YouTube. A jeśli macie taką możliwość, to proszę rozważcie finansowe wsparcie podcastu na Patronite (regularne wpłaty) lub Suppi (pojedyncze wpłaty). Wszystkie adresy poniżej. Dziękuję!
Montażem podcastu zajmuje się Maja ze Stellar Heart Sound.
https://www.youtube.com/@idarozmawia
https://www.facebook.com/idarozmawia
https://patronite.pl/idarozmawia
https://suppi.pl/idatymina
https://www.instagram.com/ida_ma_autyzm/
--------
45:03
Z projektantką sensoryczną
Jak zaprojektować spodnie, które w żadnym miejscu nie będą drapać ani uciskać, będą idealnie przyjemne w dotyku, a przy tym będą wyglądać ok? Jak uwzględniać różnorodne ludzkie potrzeby sensoryczne w miejscach publicznych? Jak stworzyć idealny pokój wyciszenia?
Z takimi i innymi wyzwaniami mierzy się Monika Dolbniak, która projektuje odzież, obiekty i miejsca przyjazne sensorycznie - w szczególności dla osób neuroodmiennych, ale nie tylko.
Monika ukończyła London College of Fashion (projektowanie odzieży) i Royal College of Art (projektowanie tekstyliów), a obecnie projektuje przyjazne sensorycznie ubrania dla belgijskiej marki SAM Sensory & More oraz w ramach własnej działalności podejmuje się różnych projektów, np. teraz przygotowuje pokój sensoryczny na festiwal Gdynia Design Days (22-30 czerwca).
Rozmawiałyśmy o różnych aspektach projektowania sensorycznego (a więc nie tylko o wspieraniu inkluzywności projektami sensorycznie przyjaznymi, ale też np. o marketingu wykorzystującym różne zmysły), o tym, jak projektowanie sensoryczne przyjmuje się w Polsce i o tym, czy może stanowić osobny zawód - oraz od czego zacząć, jeśli chce się zostać projektantką lub projektantem sensorycznym.
Zapraszam do słuchania, a także do dzielenia się Waszymi doświadczeniami (np. na Facebooku IDA ROZMAWIA) - porozmawiajmy o tym, czy rzeczy i miejsca, z którymi mamy styczność na co dzień, są dla nas wystarczająco dobrze zaprojektowane i czy uwzględniają nasze szczególne potrzeby sensoryczne.
Jeśli podoba wam się ten podcast, to bardzo proszę o wsparcie za pośrednictwem Patronite (regularne wpłaty):
https://patronite.pl/idarozmawia
lub Suppi (pojedyncze wpłaty):
https://suppi.pl/idatymina
--------
31:28
Ze Zwierzem Popkulturalnym o dysleksji
Czy można mieć dysleksję i... skończyć studia? A dwa kierunki studiów? Mieć karierę naukową? Zostać popularną blogerką i krytyczką filmową? Mieć podcast o literaturze i własną audycję w radiu? Pisać wielokrotnie wznawiane książki? Na wszystkie te pytania stanowcze TAK odpowiada Kasia Czajka-Kominiarczuk, znana też jako Zwierz Popkulturowy.
Być może na jej blogu jest mniej przecinków niż na innych stronach i nie znajdziecie tam słowa "bransoletka", ale to nie umniejsza w niczym jakości jej recenzji i analiz. A wręcz kipią one szczególną kreatywnością językową.
W podcaście IDA ROZMAWIA Kasia z dowcipem i lekkością opowiada o swoich trudnościach, ale też o tym, skąd bierze się ta szczególna kreatywność. A także o dorostaniu w "obrzydliwie inteligenckiej" i neuroodmiennej rodzinie, o szkole, o akceptacji i o dysleksji w popkulturze.
Bardzo zachęcam do słuchania i do dzielenia się swoimi opowieściami o dysleksji - na przykład na FB IDA ROZMAWIA:
https://www.facebook.com/idarozmawia
Jeśli podoba Wam się to, co robię, i chcecie więcej odcinków podcastów, wspierajcie proszę tu:
https://patronite.pl/idarozmawia
Lub pojedynczymi wpłatami, bez logowania, tu:
https://suppi.pl/idatymina
Podcastu można słuchać też i komentować na YT:
https://www.youtube.com/@idarozmawia
Montażem zajmuje się Maja ze Stellar Heart Sound.
--------
40:05
Z mamą i aktywistką Dominiką Wiśnik
To była może najbardziej poruszająca rozmowa podcastu do tej pory. Temat niezwykle trudny: sytuacja osób, które są rodzicami lub opiekun(k)ami osób niepełnosprawnych.
Dominika Wiśnik, moja gościni, jest mamą autystycznego i niepełnosprawnego Nicholasa oraz założycielką fundacji "Jesteśmy ważni". Założyła ją po tym, kiedy sama przeszła załamanie nerwowe w sytuacji braku adekwatnego wsparcia dla jej syna i braku jakiegokolwiek systemowego wsparcia dla niej samej i jej partnera.
Nowa kampania "Ważni i widoczni" to apel o zwrócenie uwagi na sytuację osób, które są pozostawione same sobie w niejednokrotnie ekstremalnych sytuacjach. Proszę, posłuchajcie mojej rozmowy z Domiką, ślijcie ją dalej w świat i obserwujecie działania kampanii!
Tutaj więcej na ten temat:
https://www.facebook.com/wazni.widoczni
Zapraszam też do obserwowania mojej strony:
https://www.facebook.com/idarozmawia
i wspierania podcastu przez Patronite:
https://patronite.pl/idarozmawia
oraz Suppi:
https://suppi.pl/idatymina
Witajcie w przestrzeni dialogu na temat neuroróżnorodności. Dialogu, który jest potrzebny, bo chociaż o autyzmie, ADHD i innych odmiennościach neurorozwojowych mówi się ostatnio sporo, to jest trochę tak, że każdy mówi do swojej bańki. Spróbujmy więc połączyć różne środowiska i perspektywy. Wspólnie działajmy na rzecz systemowej poprawy sytuacji osób neuroodmiennych. Prowadzi Ida Tymina, samorzeczniczka, edukatorka, autorka profilu @ida_ma_autyzm na Instagramie. Podcastowi przyświecają wartości takie jak: zapobieganie cierpieniu, akceptacja różnorodności, prawo do samostanowienia, solidarność.