Powered by RND

Kultura na weekend

Polityka
Kultura na weekend
Najnowszy odcinek

Dostępne odcinki

5 z 50
  • Przekroczenie hafciarskie. Monika Drożyńska o sztuce i hafcie w PKP
    Artystka Monika Drożyńska, laureatka Paszportu POLITYKI i osoba skazana za haftowanie na zagłówkach foteli PKP, opowiada o swojej wystawie „24,20”. Projekt, który zaczął się jako subtelny gest aktywizmu, przerodził się w dekadę działań artystycznych. W podkaście mówi o sztuce, odpowiedzialności, procesie i o tym, co znaczy „być złapaną na haftowaniu”. Wystawa w Common Arts Foundation w Warszawie pokazuje hasła z pociągów oraz dokument z rozprawy. Rozmowę prowadzi Bartek Chaciński. (00:10) Wprowadzenie (01:44) Historia artystycznego „przekroczenia” Moniki Drożyńskiej i projektu (04:30) Fragmenty wystawy i relacja z procesu: czy ktoś zbierał prace powstałe w pociągach? (07:30) Zderzenie codzienności ze światem sztuki: obecność twórczości Drożyńskiej w mediach społecznościowych (11:08) Koncepcja wystawy i jej aranżacja (15:40) Co oznacza „zostać przyłapaną na haftowaniu”? (19:17) Czy Monika Drożyńska jest dziś jedną z liderek współczesnego haftu artystycznego? (21:50) Krótka historia haftu w Polsce (24:40) Czy publiczne wystąpienie Drożyńskiej podczas gali Paszportów POLITYKI miało realny wpływ na sytuację artystów? (28:23) Nad czym obecnie pracuje Monika Drożyńska? (30:48) Podsumowanie.
    --------  
    31:37
  • Minecraft: zbudowany z klisz i krindżu. Rozmawiamy o filmie i o fenomenie.
    Dlaczego film „Minecraft” – zbudowany z klisz i krindżu – podbił kina mimo miażdżących recenzji? I co sprawiło, że wyszliśmy z seansu z uśmiechem? Choć krytycy go ignorują, a fani mają mieszane uczucia, to w podkastowym spotkaniu nasi redakcyjni widzowie widzą w nim coś więcej. Ironia, wspólnota i nostalgia za czasami oglądania youtuberów to tylko część zjawiska. Rozmawiają Justyna Sobolewska, Barnaba Siegel i Bartek Chaciński. (00:06) Wstęp i próba odpowiedzi na pytanie: dlaczego film Minecraft pobił wszelkie rekordy? (01:30) Co najbardziej zaskoczyło naszych gości podczas seansu? (03:55) Mały zombiak na kurczaku: co robi w filmie i dlaczego to ważne? (06:17) Czy Minecraft to coś więcej niż gra? O wspólnocie pokoleniowej graczy (11:25) Prosta gra czy złożony świat? Zaskakujące aspekty Minecrafta (14:45) Bartek Chaciński o swoich osobistych doświadczeniach z grą (16:45) Kto tak naprawdę jest odbiorcą filmu Minecraft (22:25) Barbie, Super Mario, Minecraft: co łączy te filmowe hity (27:15) O przekazywaniu dzieciom bajek i światów swojego dzieciństwa (32:00) Czy goście pójdą na drugą część Minecrafta? (32:48) Podsumowanie rozmowy. Chcesz dowiedzieć się więcej? Wykup dostęp do Polityka.pl i odkryj bogaty zbiór materiałów na różne tematy, od kultury przez psychologię po politykę. Skorzystaj z kodu KULTURA30, aby otrzymać 30% zniżki na subskrypcję.
    --------  
    33:50
  • Tadeusz Sobolewski o Cannes. Jedyny taki świecki Kościół kina
    Czy Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes to tylko prestiżowy konkurs, czy może coś znacznie większego, niemalże świecka religia kina? Jakie są związki sztuki i duchowości? Dlaczego to właśnie Cannes wyróżnia się na tle innych festiwali i czy faktycznie „hoduje” artystów, kreując legendy światowego kina? W dobie streamingu i seriali, gdy zmieniają się nawyki widzów, czy ten „świecki Kościół kina” ma szansę przetrwać? O wyjątkowości Cannes, jego ewolucji, kontrowersjach i niepodrabialnej magii La Croisette Janusz Wróblewski rozmawia z Tadeuszem Sobolewskim, legendarnym krytykiem filmowym, autorem książki „Cannes. Religia kina”. (00:08) Wprowadzenie i spotkanie z Tadeuszem Sobolewskim (02:43) Czy Cannes można porównać do religii? (03:42) Jakie są związki sztuki i duchowości? (06:50) Czy taki „religijny” odbiór Cannes dotyczy też innych festiwali? (08:58) Jak Cannes „hoduje” artystów i buduje legendy? (11:42) Co sprawia, że Cannes nie ma sobie równych? (14:57) Konkurs, program i wyjątkowa wolność twórcza w Cannes (18:20) Skrajności Cannes: poziom najwyższy i najniższy (19:11) Kino vs seriale: kto wygra to starcie? (20:55) „Czarna selekcja”: czy festiwal promuje wciąż tych samych twórców? (26:08) Pomyłki, wpadki i nietrafione wybory (27:38) Podsumowanie rozmowy. Chcesz dowiedzieć się więcej? Wykup dostęp do Polityka.pl i odkryj bogaty zbiór materiałów na różne tematy, od kultury przez psychologię po politykę. Skorzystaj z kodu KULTURA30, aby otrzymać 30% zniżki na subskrypcję.
    --------  
    28:16
  • Czy platformy streamingowe zabiją kino artystyczne?
    Czy kino artystyczne jest zagrożone przez streaming? Jak zmienia się rynek po pandemii i dlaczego ambitne produkcje przyciągają coraz mniej widzów? O kryzysie frekwencji, reformie systemu finansowania polskiego kina i ryzyku bankructwa producentów rozmawiamy w kontekście rewolucyjnych zmian w branży. Czy długoterminowe umowy między reżyserami a producentami mogą uratować kino autorskie? Jaką rolę odgrywa afera wokół filmu „Ministranci” Piotra Domalewskiego? Na te i wiele innych pytań odpowiada Leszek Bodzak, założyciel Aurum Film, studia odpowiedzialnego za „Boże Ciało”, „Kos” czy „Żeby nie było śladów”. Rozmowę prowadzi Janusz Wróblewski. (00:00) Najciekawsze fragmenty (00:42) Wstęp (01:50) Tajemnicza i pionierska umowa reżysersko-producencka (Jan Komasa-Leszek Bodzak): na czym polega? (03:42) Jak postrzegać dzisiejsze kino autorskie? (05:22) Co zmienił w kinie streaming? (10:12) Czy publiczność odwraca się od kina autorskiego? (15:31) „Spełnione kino artystyczne nie ma się źle” (16:21) Jak producenci radzą sobie w nowych realiach kinowych w Polsce (18:37) Czy jest jeszcze szansa na kino środka i na kino gatunkowe (22:03) Nakłady na promocje filmów artystycznych i problemy z tym związane (25:23) Wątki wojny ukraińskiej w kinie: jak ujmować te problemy inaczej? (28:13) Czego środowisko producenckie domaga się od władz? (30:48) Problemy z dotacjami z PISF i jak znaleźć resztę pieniędzy na film (34:00) Jak producenci mogą wpływać na tworzenie prawa? (37:20) Skoro nie z PISF, to skąd? (44:07) Czy dominacja platform streamingowych zabije kino artystyczne? (45:55) Afera wokół „Ministrantów” (52:26) Podsumowanie. Chcesz dowiedzieć się więcej? Wykup dostęp do Polityka.pl i odkryj bogaty zbiór materiałów na różne tematy, od kultury przez psychologię po politykę. Skorzystaj z kodu KULTURA30, aby otrzymać 30% zniżki na subskrypcję.
    --------  
    53:17
  • Mara Tamkovich: nadzieja białoruskiego kina. Jak opowiadać o reżimie? Powstał pierwszy taki film
    Czy białoruskie kino może być głosem wolności? Reżyserka Mara Tamkovich, Białorusinka mieszkająca w Polsce, opowiada o swoim najnowszym filmie „Pod szarym niebem”, inspirowanym brutalnie stłumionymi protestami w Białorusi po sfałszowanych wyborach prezydenckich w 2020 r. Bohaterowie jej filmu muszą mierzyć się z konsekwencjami swoich działań przez lata – podobnie jak wielu Białorusinów na emigracji. Czy po takim filmie Mara mogłaby wrócić do ojczyzny? O cenzurze, kinie politycznym i budowaniu Białorusi na obczyźnie z Marą Tamkovich rozmawia Janusz Wróblewski. (00:05) Wstęp (00:30) Białoruska reżyserka Mara Tamkovich: dlaczego przyjechała do Polski? (02:12) Dlaczego białoruscy nauczyciele nie byli przychylni Tamkovich? (05:25) Dlaczego Mara Tamkovich wyjechała do Polski? (07:10) Transformacja: od dziennikarki do reżyserki (11:15) „Nowy Mińsk”, diaspora białoruska w Polsce: jak to wygląda? (14:58) Filmy „Pod szarym niebem” i „Na żywo” zainspirowane prawdziwymi wydarzeniami politycznymi w Białorusi (19:13) „Bohaterskie decyzje podejmujemy, nie zdając sobie z nich sprawy” (23:41) „Pod szarym niebem” – pierwszy film fabularny o wydarzeniach 2020 r. zrealizowany przez białoruskiego twórcę (25:40) Jak zbudować Białoruś w Polsce? Kulisy powstawania filmu (28:25) Czy Białorusini w kraju będą mogli zobaczyć film? (30:00) Prześladowania w Białorusi – czym są materiały ekstremistyczne? (32:06) Czy Mara Tamkovich mogłaby wrócić do Białorusi? (33:30) Jaka jest przyszłość Tamkovich w Polsce? (34:45) O jakim filmie obecnie marzy Tamkovich? (36:20) Podsumowanie Chcesz dowiedzieć się więcej? Wykup dostęp do Polityka.pl i odkryj bogaty zbiór materiałów na różne tematy, od kultury przez psychologię po politykę. Skorzystaj z kodu KULTURA30, aby otrzymać 30% zniżki na subskrypcję.
    --------  
    37:08

Więcej Społeczeństwo i Kultura podcastów

O Kultura na weekend

Najciekawsze wydarzenia w kulturze omawiane przez dziennikarzy „Polityki”. Premiery kinowe, muzyczne i literackie. Wnikliwe komentarze i rekomendacje dla wszystkich, którzy chcą lepiej orientować się w świecie kultury. Zapraszają Bartek Chaciński i Janusz Wróblewski. Nowe odcinki w każdy piątek rano.
Strona internetowa podcastu

Słuchaj Kultura na weekend, WojewódzkiKędzierski i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl

Uzyskaj bezpłatną aplikację radio.pl

  • Stacje i podcasty do zakładek
  • Strumieniuj przez Wi-Fi lub Bluetooth
  • Obsługuje Carplay & Android Auto
  • Jeszcze więcej funkcjonalności

Kultura na weekend: Podcasty w grupie

Media spoecznościowe
v7.16.2 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 5/1/2025 - 6:34:58 AM