Powered by RND
Słuchaj Skądinąd w aplikacji
Słuchaj Skądinąd w aplikacji
(4 676)(250 137)
Zapisz stacje
Budzik
Sleep timer
Zapisz stacje
Budzik
Sleep timer

Skądinąd

Podcast Skądinąd
Podcast Skądinąd

Skądinąd

Tomasz Stawiszynski
Dodaj
Podcast Tomasza Stawiszyńskiego, filozofa, eseisty, znanego m.in. z anteny Radia TOK FM, autora m.in. książek ”Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psycho...
Więcej
Podcast Tomasza Stawiszyńskiego, filozofa, eseisty, znanego m.in. z anteny Radia TOK FM, autora m.in. książek ”Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psycho...
Więcej

Dostępne odcinki

5 z 166
  • #166 Alkohol, narkotyki, transcendencja, rewolucja. Rozmowa z dr. Marcinem Kędzierskim
    W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości dr Marcin Kędzierski, ekspert Klubu Jagiellońskiego, stały współpracownik „Więzi”, felietonista „Gościa Niedzielnego”, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. A rozmawiamy o upojeniu, wierze, niewierze i polityce. Rozmawiamy także o „kulturze piwa” i „kulturze wina”. O szkodach jakie powoduje alkohol i promowaniu tej substancji przez koncerny spirytusowe. O narkotykach i potrzebie upojenia. O chrześcijańskiej idei Boga – i o różnych krytykach, jakie można pod jej adresem sformułować. O końcu chrześcijańskiego imaginarium i końcu chrześcijańskiego świata. O kryzysie Kościoła i przyszłości tej instytucji. O polskiej polaryzacji i konflikcie politycznym. O możliwych drogach wyjścia z tej sytuacji. Oraz o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
    17.09.2023
    2:07:42
  • #165 Metoda naukowa – jej możliwości, ograniczenia, zastosowania i nadużycia. Dr Paweł Boguszewski ft. Tomasz Stawiszyński (fragmenty wystąpienia podczas konwersatorium w Casa Monteripido’2023)
    W najnowszej odsłonie „Skądinąd” dr Paweł Boguszewski, neuronaukowiec z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN (wraz z niewielkim udziałem Tomasza Stawiszyńskiego) opowiada o tym, czym jest metoda naukowa; czym nauka różni się od nie-nauki oraz pseudonauki; jakie są możliwości i ograniczenia nauki; co jest dziś największą przeszkodą dla naukowców; dlaczego nauka to najdoskonalszy system pozyskiwania wiedzy o świecie. Oraz o wielu jeszcze innych sprawach. Nagranie zostało zrealizowane w sierpniu 2023 roku we Włoszech, w Perugii, w Casa Monteripido, podczas konwersatorium organizowanego od kilku lat przez Annę i Lecha Jeziornych. Tym razem organizatorzy zaprosili Tomasza Stawiszyńskiego i Pawła Boguszewskiego do poprowadzenia pięciodniowego konwersatorium. Owocnego słuchania!
    3.09.2023
    1:22:10
  • #164 Wakacyjne rekomendacje lekturowe’2023, część IV. Wracajcie do lektur dzieciństwa i młodości!
    W najnowszej odsłonie „Skądinąd” zachęcam, żeby – zwłaszcza u schyłku lata, ale nie tylko – wracać do lektur z dzieciństwa i wczesnej młodości. Proponuję tyleż czytelniczy, ile egzystencjalny eksperyment: sięgnijcie teraz po te książki, które fascynowały Was, kiedy mieliście po kilka-kilkanaście lat. i sprawdźcie, po pierwsze, jak na Was dzisiaj działają, a po drugie – jak bardzo Was ukształtowały (z czego nie do końca mogliście sobie dotąd zdawać sprawę). Opowiadam zatem o roli wczesnych doświadczeń czytelniczych, a jednocześnie dzielę się własną wielką lekturową fascynacją z dawnych lat – książkami Edmunda Niziurskiego, do których, a jakże, całkiem niedawno wróciłem. Owocnego słuchania i czytania!
    20.08.2023
    40:45
  • #163 Chantal Delsol i koniec chrześcijańskiego świata. Wakacyjne rekomendacje lekturowe’2023 część III
    W najnowszej odsłonie „Skądinąd” rekomenduję książki Chantal Delsol, jednej z najciekawszych współczesnych konserwatywnych francuskich filozofek. Przedstawiam także plany zmian w podcaście. Zachęcam do wychodzenia poza bezpieczne, rozpoznane schematy poznawcze. Opowiadam o twórczości Delsol, która – niezależnie od tego, czy się z nią zgadzamy, czy nie – inspiruje i prowokuje do myślenia. Rekomenduję książki francuskiej myślicielki i rekonstruuję jej zasadniczą tezę: świat chrześcijański się skończył, nadchodzi nowa (acz wcale nie taka znowu nowa) rzeczywistość. Owocnego słuchania i czytania!
    6.08.2023
    31:04
  • #162 Szatan, scjentologia i terroryści, czyli wakacyjne rekomendacje lekturowe’2023 część II
    W najnowszej odsłonie „Skądinąd” opowiadam o twórczości Lawrence’a Wrighta, jednego z najwybitniejszych współczesnych autorów literatury non-fiction. Polecam w szczególności trzy jego wydane w Polsce przez wydawnictwo Czarne książki: „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”, „Szatan w naszym domu. Kulisy śledztwa w sprawie przemocy rytualnej” oraz „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”. Pokazuję, że choć te książki opowiadają o zupełnie różnych zjawiskach, coś istotnego je wszystkie łączy (zarówno książki, jak i zjawiska). A jest to – najkrócej mówiąc – skłonność ludzkiego umysłu do popadania w różnorakie fikcje i przeżywania tych fikcji, jakby były bardziej rzeczywiste niż rzeczywistość. Owocnego czytania!
    23.07.2023
    46:46

Więcej Społeczeństwo i Kultura podcastów

O Skądinąd

Podcast Tomasza Stawiszyńskiego, filozofa, eseisty, znanego m.in. z anteny Radia TOK FM, autora m.in. książek ”Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii” (2013), ”Co robić przed końcem świata” (2021). ”Ucieczka od bezradności” (2021) oraz ”Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii” (2022).
Strona internetowa podcastu

Słuchaj Skądinąd, Brzmienie Świata z lotu Drozda i wielu innych stacji z całego świata za pomocą aplikacji radio.pl

Skądinąd

Skądinąd

Pobierz teraz za darmo i słuchaj radia z łatwością.

Google Play StoreApp Store