Powered by RND

Skądinąd

Tomasz Stawiszynski
Skądinąd
Najnowszy odcinek

Dostępne odcinki

5 z 230
  • #230 Wakacyjne (i nie tylko) rekomendacje lekturowe’2025 #2
    W najnowszej odsłonie „Skądinąd” polecam książki – na wakacje i nie tylko. Oto te polecenia: Raymond Chandler „Głęboki sen”, przeł. Bartosz Czartoryski, Karakter Philip K. Dick „Ubik”, przeł. Michał Roniker, Rebis Robert Galbraith „Jedwabnik”, przeł. Anna Gralak, Wydawnictwo Dolnośląskie Robert E. Howard „Solomon Kane”, przeł. Tomasz Nowak, Vesper Tomasz Krok „Afera teozofów”, Instytut Pamięci Narodowej Gerald Durrell  „Moja rodzina i inne zwierzęta” (przeł. Anna Przedpełska-Trzeciakowska), „Moje ptaki, zwierzaki i krewni” (przeł. Anna Przedpełska-Trzeciakowska, Andrzej Trzeciakowski), „Ogród bogów” (przeł. Ewa Horodyńska), Noir Sur Blanc Owocnego słuchania i czytania!  
    --------  
    52:20
  • #229 Czy filozofia pomaga lepiej rozumieć życie i śmierć? Rozmowa z dr Julią Marczyńską
    W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości dr Julia Marczyńska, filozofka, autorka książki „Epistula privata. Przyczynek do badania niewysławialnego w mowie pisanej”, redaktorka sekcji ukraińskiej w portalu „Culture.pl”. A rozmawiamy o filozofii, życiu i śmierci. Rozmawiamy także o tym na ile filozofia pozwala lepiej rozumieć życie i „oswajać” śmierć. O tym, czy filozofia pomaga czy przeszkadza w codzienności. O dwóch wielkich filozoficznych osobowościach – Cezarym Wodzińskim i Zbigniewie Mikołejce. O wojnie, śmierci i cierpieniu. O tym, czym filozofia różni się od religii. O tym, czy wiara jest ucieczką przed trudami życia, wyrazem braku akceptacji dla nieprzeniknioności świata, czy też jest właśnie afirmacją tajemnicy.  A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
    --------  
    1:27:05
  • #228 Świat na granicy wielkich przemian. Rozmowa z prof. Andrzejem Lederem
    W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości prof. Andrzej Leder, filozof i psychoterapeuta, autor m.in. książek „Prześniona rewolucja” i „Ekonomia to stan umysłu”, związany z Instytutem Filozofii i Socjologii PAN. A rozmawiamy o świecie na granicy wielkich przemian. Rozmawiamy także o tym, co nas czeka w najbliższej przyszłości. O wojnach w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie. O porażce projektu liberalnej demokracji. O tym czy ta porażka jest nieodwracalna. O neoliberalizmie i autorytaryzmie. O potrzebie sensu i celu oraz o konstruktywnych i destrukcyjnych sposobach jej zaspokajania. O tym co może być źródłem sensu dla współczesnych społeczeństw – chrześcijaństwo czy Oświecenie? O apokaliptycznym optymizmie i wielkich przemianach, które przed nami. O tym czy widmo globalnej zagłady jądrowej jest realne. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
    --------  
    1:17:54
  • #227 Wakacyjne (i nie tylko) rekomendacje lekturowe’2025 #1
    W najnowszej odsłonie „Skądinąd” polecam książki – na wakacje i nie tylko. Oto te polecenia: Jozef Karika „Szczelina”, Stara Szkoła, przeł. Jolanta Betlej Clive Barker „Księgi krwi” tom 1 (1-3) oraz 2 (4-6), MAG, przeł. Paulina Reiter, Michał Jakuszewski, Anita Studniarek, Wojciech Szypuła, Anna Dobrzańska, Małgorzata Strzelec Adam Higgingbotham „Katastrofa Challengera”, SQN, przeł. Jan Halbersztat Nick Bostrom „Superinteligencja”, Helion, przeł. Dorota Konowrocka-Sawa Patrick J. Deneen „Dlaczego liberalizm zawiódł”, PIW, przeł. Michał J. Czarnecki Piotr Kępiński „Neapol słodki jak sól”, Czarne Dennis Burmeister, Sascha Lange „Depeche Mode. Monument (wydanie rozszerzone)”, przeł. Irmina Witkowska, Emilia Skowrońska, SQN Owocnego słuchania i czytania!
    --------  
    53:46
  • #226 Własność w świecie sztucznej inteligencji: kto ma prawa autorskie do naszych postów i wytworów AI? Rozmowa z mec. Łukaszem Kowalczykiem
    W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości mec. Łukasz Kowalczyk, radca prawny, publicysta „Kultury Liberalnej”, specjalizujący się w tematyce prawa autorskiego i prawie nowych technologii. A rozmawiamy o własności w świecie wirtualnym. Rozmawiamy także o tym, kto ma prawo do naszych postów na facebooku. I w ogóle – wszelkich danych na nasz temat dostępnych w sieci. O profilowaniu i nakłanianiu do decyzji konsumenckich i politycznych w internecie. O prawdzie i fałszu w kontekście sztucznej inteligencji. O tym, jak działają duże modele językowe. O tym, czy wielkie korporacje mają prawo „trenować” modele językowe za pomocą naszych treści. O tym, czy stoimy u progu rewolucji w rozumieniu pojęcia „własność”, czy też w dzisiejszych sporach nie ma nic istotnie nowego. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
    --------  
    1:24:17

Więcej Społeczeństwo i Kultura podcastów

O Skądinąd

Podcast Tomasza Stawiszyńskiego, filozofa, eseisty, znanego m.in. z anteny Radia TOK FM, autora m.in. książek ”Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii” (2013), ”Co robić przed końcem świata” (2021). ”Ucieczka od bezradności” (2021) oraz ”Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii” (2022).
Strona internetowa podcastu

Słuchaj Skądinąd, Pierwsza Randka i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl

Uzyskaj bezpłatną aplikację radio.pl

  • Stacje i podcasty do zakładek
  • Strumieniuj przez Wi-Fi lub Bluetooth
  • Obsługuje Carplay & Android Auto
  • Jeszcze więcej funkcjonalności
Media spoecznościowe
v7.20.2 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 7/12/2025 - 6:51:20 AM