Wojskowy: bez USA Europa się nie obroni #OnetAudio
[AUTOPROMOCJA] Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio https://bit.ly/3NpjcES Czy 5% PKB wystarczy, by odstraszyć Putina? Czy bez zasadniczej służby wojskowej Polska jest bezbronna? Jakie są scenariusze potencjalnej wojny? W najnowszym odcinku podcastu „Fronty Wojny” Edyta Żemła rozmawia z prof. Dariuszem Kozerawskim – pułkownikiem rezerwy Wojska Polskiego, byłym rektorem-komendantem Akademii Obrony Narodowej, ekspertem od strategii i bezpieczeństwa. W szczerej, alarmującej rozmowie poruszają konsekwencje ostatniego szczytu NATO, realne zagrożenie ze strony Rosji, dramatyczne braki w systemie obronnym Europy i Polski oraz konieczność odbudowy powszechnych zdolności rezerwowych. Nie brakuje krytyki polityki bezpieczeństwa, ale też wskazówek, co trzeba zrobić tu i teraz, by nie powtórzyć błędów sprzed wojny w Ukrainie.
--------
10:14
Trzy elementy, które umożliwiły Izraelowi precyzyjny atak na Iran #OnetAudio
[AUTOPROMOCJA] Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio https://bit.ly/3NpjcES Taką operację w powietrzu planuje się miesiącami. Izrael trenował atak na Iran na symulatorach. Mają taki system i ćwiczą takie akcje. Przerabiają setki scenariuszy. Skoordynowali trzy kluczowe elementy - kosmos, czyli satelity obserwujące obszary kluczowe dla Izraela, zadziałał też wywiad. Agenci na miejscu śledzili cel i przekazali precyzyjne informacje, gdzie samolot ma uderzyć. Trafiali w konkretne mieszkania ważnych postaci irańskiej armii. I element trzeci - izraelskie siły powietrzne. Są one w czołówce najlepszych na świecie. To jeden z elementów przetrwania tego państwa - mówi gen. Tomasz Drewniak, b. inspektor sił powietrznych.
--------
11:48
"Ratownicy wiedzą, że szanse na przeżycie tutaj to pół na pół" #OnetAudio
[AUTOPROMOCJA] Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio https://bit.ly/3NpjcES Jeżeli solidnie nie przygotujemy sprzętu, nie sprawdzimy samochodów, nie zapoznamy się z pozycjami przeciwnika, to wtedy ewakuacja poszkodowanego będzie misją samobójczą - mówi Damian Duda, ratownik pola walki, obecnie na służbie na Donbasie. Im bardziej się przygotujemy, im dokładniej odrobimy pracę domową, tym większa szansa, że wrócimy żywi. Natomiast teraz szansa ewakuowania pacjenta i przeżycie ratowników to jest 50 na 50. Albo wrócisz i przeżyjesz, albo nie wrócisz. Przeżywalność pacjentów na chwilę obecną to jest 10 proc.
--------
10:54
Kto zostanie szefem BBN-u u Nawrockiego, a kto u Trzaskowskiego. Jest giełda nazwisk #OnetAudio
[AUTOPROMOCJA] Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio https://bit.ly/3NpjcES Kampania wyborcza na ostatniej prostej. Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki walczą o najważniejszy urząd w państwie. Jeden z nich zostanie prezydentem, ale też zwierzchnikiem sił zbrojnych. Kto będzie im podpowiadał w sprawach wojska, kto zostanie szefem prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego? Kulisy tej układanki kadrowej w podcaście „Fronty Wojny” odsłaniają Marcin Wyrwał i Edyta Żemła. Omawiają też programy wyborcze kandydatów związane ze sprawami bezpieczeństwa i ich stosunek do wojny w Ukrainie.
--------
13:01
Generałowie miażdżą programy Nawrockiego i Trzaskowskiego. „Na ćwiczeniach podpisywałem dokumenty za prezydenta” #OnetAudio
W podcaście „Fronty Wojny” gen. Jarosław Gromadziński i gen. Andrzej Tuz nie zostawili suchej nitki na programach Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego. Ujawnili, że ćwiczenia strategiczne z udziałem prezydenta RP są fikcją, w której prezydent nigdy nie uczestniczył. Skrytykowali patologię, którą jest upolitycznienie wojska. Surowej krytyce poddali Jacka Siewierę, jako byłego szefa BBN i przyszłego ewentualnego doradcę jednego z kandydatów. Odnieśli się też do pomysłu wysłania polskich wojsk do Ukrainy.
"Fronty Wojny" to podcast dziennikarza i korespondenta wojennego Marcina Wyrwała. Jego rozmówcy składają się na szerokie spektrum ekspertów i praktyków, którzy opowiadają o wojnie w wielu jej wymiarach – od bezpośredniego kontaktu z polem walki po szerszy, międzynarodowy obraz. W naszych niespokojnych czasach szczególną uwagę zwracamy na kontekst polski. Dużą wartością dla podcastu zawsze są ludzie, którzy osobiście zetknęli się z wojną, bo trudno zrozumieć jej dynamikę i naturę bez zanurzenia się w nią choćby na chwilę.