Kiedyś kierowała działami stylizacji w największych magazynach modowych w Polsce, a dzisiaj Barbara Czartoryska realizuje się jako fotografka i dekoratorka wnętrz w Tajlandii. Jest nomadką w pełnym tego słowa znaczeniu. Szybko się nudzi i znajduje spełnienie w zmianie. Nie tylko miejsca zamieszkania, ale i zawodu czy stylu życia. Pierwsze kroki emigracyjne stawiała na Majorce, którą jednak opuściła. Z kolei jej partner, operator filmowy i reżyser Kuba Łubniewski, wiele lat przed poznaniem Basi rozczarował się życiem w Argentynie. Najwidoczniej potrzebowali się spotkać, aby emigracja zaczęła im smakować. Do Tajlandii wyjechali razem, w samym środku pandemii, rozpoczynając swoją przygodę z tym krajem od utknięcia na wyspie Koh Phangan. Co sprawiło, że Tajlandia miała być dla Basi jedynie przystankiem, a stała się przystanią na dłużej?Podcastu „Emigranci” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
--------
1:05:40
--------
1:05:40
Islandia. Gość: Piotr Mikołajczak
Po raz pierwszy goszczę w podcaście emigranta, który właśnie wrócił do kraju. Z Piotrem Mikołajczakiem, autorem reportaży i kryminałów oraz organizatorem wycieczek, rozmawiam po jego powrocie do Polski z Islandii, w której spędził ostatnią dekadę. Na wyspę przeprowadził się dla partnerki, Bereniki Lenard, z którą tworzą pisarski duet. Wcześniej mieszkał też w Norwegii. Piotr przyznaje, że przedawkował Islandię. Po latach organizowania wycieczek po jej najciekawszych zakątkach zauważył, że piękno tej wyspy zaczyna go nużyć. Czy wrócił do Polski na dobre? Na razie wie tylko, że będzie kontynuował pisarską karierę, bo kryminały jego i Bereniki, których akcja toczy się na Islandii, odnoszą znaczące sukcesy. Skąd wziął się kult pracy w przetwórni śledzi? Jak żyje się w domu, przez którego okna widać erupcje wulkanu? Jak wyglądało spotkanie z Björk? To nie jest odcinek, w którym romantyzuje się Islandię.Podcastu „Emigranci” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
--------
1:30:18
--------
1:30:18
Hollywood. Gościni: Magdalena Górka
Jaka jest tajemnica sukcesu? Musisz być opętany, ale nie możesz chcieć. To słowa Johna Baldessariego, pod którymi podpisuje się Magdalena Górka, operatorka filmowa, członkini Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych. Kiedy 20 lat temu wyjechała do USA, jej celem nie było robienie własnej kariery. Nie planowała nawet tam zostać, ale przemysł filmowy dostrzegł i docenił jej pracowitość, wrażliwość i skrupulatność, więc Górka postanowiła spróbować przetrwać w Hollywood. Dziś na ma koncie takie produkcje, jak „Star Trek”, Marvelowskie „Echo” czy „Doom Patrol”. Nie zapomina jednak o Polsce. Zapytana o zrealizowane przez nią filmy, z których jest dumna, jako pierwszy podaje tytuł „Jack Strong” Władysława Pasikowskiego.Podcastu „Emigranci” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
--------
1:05:08
--------
1:05:08
Brema. Gość. Jasin Rammal-Rykała
Jasin Rammal-Rykała dawno temu postanowił rozwijać swoją karierę śpiewaka operowego za granicą. To nie jest popularne podejście, bo w polskim świecie muzycznym mało o tej ścieżce się wspomina. Najpierw wyemigrował do Bazylei, a obecnie stacjonuje w Bremie, gdzie występuje na stałe w Theater Bremen. Czy tęskni za Polską? Tak. Wzruszył się, jadąc warszawskimi ulicami na nasze nagranie. Ale gorycz emigracji na pewno osładzają mu Polacy, którzy podobnie jak on wyemigrowali. Są to rodacy pracujący z nim w Theater Bremen, Małgorzata Walewska, która pomogła mu znaleźć mieszkanie, czy Krystian Zimerman spotkany przypadkowo na ulicy.Podcastu „Emigranci” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
--------
1:00:37
--------
1:00:37
Chiny. Gościni: Weronika Truszczyńska
Do Chin Weronika wyjechała z rodzicami kilkanaście lat temu, jeszcze jako nastolatka. Przyznaje, że na początku ten kraj potrafi oczarować. Zupełnie inny obraz Chin wyłania się, kiedy zaczyna się o nich czytać lub w nich mieszkać, a niedawno minęło 10 lat, odkąd Weronika przeprowadziła się do Szanghaju.Jak żyje się w kraju, w którym kontrola państwa jest tak duża? W kraju o tak pragmatycznym podejściu do miłości? W kraju zróżnicowanym i pełnym niuansów? Do jakich paradoksów dochodzi w nim przez kult rodziny? Jak przejawia się niskie zaufanie społeczne? Co to wioski Taobao? Czy Chiny to kraj wciąż skorumpowany? I jak to się stało, że Weronika została w Chinach tak długo?Podcastu „Emigranci” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
Obecnie na świecie jest ponad 190 państw. Jestem przekonana, że w każdym z nich mamy przynajmniej jednego zdolnego Polaka, który jest świetną wizytówką naszego kraju. Zamierzam dotrzeć do nich wszystkich, by na łamach podcastu „Emigranci” prezentować nie tylko ich sylwetki, ale również kraje i regiony, w których żyją. Kultura, zwyczaje, absurdy. Wszystko to przefiltrowane przez osobistą soczewkę moich gości. Zabieram was w podróż dookoła świata.
Natalia Szymańczyk, dziennikarka, autorka książki „Inne stany świadomości” oraz podcastów: „Natalia Szymańczyk Podcast”, „Supermodelki”.