Gdy wydaje Ci się, że śmierć jest najlepszym wyjściem
Krzysztof Balcer opowiada o roli policyjnego negocjatora w rozmowach z osobami zamierzającymi odebrać sobie życie. Aktywne słuchanie – to nie frazes, to jedno z najważniejszych narzędzi, jakie ma negocjator. Ale żeby naprawdę słuchać, nie wystarczy milczeć. Trzeba całą swoją uwagę i obecność oddać drugiemu człowiekowi. Trzeba być gotowym, żeby zrozumieć, a nie oceniać. Czasem wystarczy tylko ręka położona na ramieniu, ciepłe spojrzenie – i człowiek, który jeszcze chwilę temu się wahał, nagle zyskuje wiarę, że może się udać. Że jest sens.
--------
38:45
Gdy więzienny strażnik zamienia się w oprawcę
26 marca 2007 roku, godzina 8:36 z wieży strażniczej zakładu karnego w Sieradzu strażnik zaczyna strzelać do policjantów, którzy przyjechali po osadzonego. Trzech funkcjonariuszy ginie. Sprawca ma 60 sztuk amunicji i strzela na oślep. Nie reaguje na wezwania. Na miejsce rusza zespół negocjatorów pod wodzą Krzysztofa Balcera. Czy uda się zapobiec kolejnym ofiarom? "To moja kluczowa sprawa. Po raz pierwszy otarłem się o śmierć” – wspomina Krzysztof Balcer.
O Na krawędzi – prawdziwe historie negocjatora policyjnego
"Na krawędzi – prawdziwe historie negocjatora policyjnego" to 8-odcinkowy cykl oparty na wspomnieniach Krzysztofa Balcera – doświadczonego policyjnego negocjatora. Autor opowiada o najbardziej wstrząsających i zapadających w pamięć interwencjach: porwaniach, groźbach samobójczych, sytuacjach zakładniczych. Jego osobiste refleksje przeplatają się z fabularyzowanymi rekonstrukcjami wydarzeń, które oddają dramatyzm chwil "na krawędzi”. To opowieść o ludzkich emocjach, etycznych dylematach i cienkiej granicy między życiem a śmiercią.