Audycja specjalna wokół książki Stanisława Łubieńskiego "Drugie Życie Czarnego Kota”. Jak budować wrażliwość na dostrzeganie przyrody w mieście? Które rośliny uczą nas życia po życiu? Jak wyglądała przyroda na terenie dzisiejszej Warszawy w czasach prehistorycznych, a jak tuż po wojnie?
--------
46:24
Magiczne właściwości roślin
Czy rośliny mają właściwości magiczne? Które z nich przynoszą szczęście? A które mają negatywne cechy? W jakich roślinach kryją się demony? Paweł Sztarbowski rozmawia ze Szczepanem Kopciem z Instytutu Nauk Leśnych SGGW w Warszawie.
--------
42:35
Czy miasta mogą być bioróżnorodne?
Czy jest bezpieczeństwo żywnościowe? Czy jesteśmy skazani na betonozę? Jak dzielić się przestrzenią miejską z podmiotami pozaludzkimi? Czym jest rolnictwo miejskie i jak wpływa na naszą odporność? Z Joanną Erbel i Alicją Wójcik, socjolożkami zajmującymi się polityką miejską i bezpieczeństwem żywnościowym rozmawia Paweł Sztarbowski.
--------
49:34
Czy Księżyc ma wpływ na wzrost roślin?
Jak rośliny reagują na kolejne fazy Księżyca? Czym są kwadry liścia, owocu, korzenia i uprawy? Kiedy najlepiej wstrzymać się z wysiewami? - o tym z Magdaleną Przybylak-Zdanowicz, dziennikarką i wydawczynią, autorką "Ekologicznego Poradnika Księżycowego", rozmawia Paweł Sztarbowski.
--------
38:39
Jak zaplanować warzywnik?
Kiedy najlepiej zabrać się za tworzenie warzywnika? Jak planować wysiewy? Co zrobić, żeby mieć obfite plony? Które warzywa lubią się nawzajem, a które nie znoszą swojego towarzystwa? Czy ogród warzywny może być piękny? Z Jackiem Naliwajkiem, dziennikarzem, pasjonatem ogrodnictwa, autorem książki "Plan na warzywnik" rozmawia Paweł Sztarbowski
Autorska audycja Pawła Sztarbowskiego, na co dzień wicedyrektora Teatru Powszechnego w Warszawie. Wymyślił dla Trójki program, którego celem jest jak najszerzej rozumiana promocja życia wśród roślin, zarówno w sensie praktycznym, poradnikowym – ich uprawy w ogrodach, na balkonach, w domach, na działkach, ale też w sensie filozoficznym i psychologicznym – jako potężnego, niedocenianego przez nas królestwa, dzięki któremu żyjemy i możemy przetrwać, a także w sensie kulturowym – jako motywu dla historii sztuki i kultury.
Słuchaj Królestwo Roślin, Sean Carroll's Mindscape: Science, Society, Philosophy, Culture, Arts, and Ideas i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl