Dlaczego projektując ogrody warto wsłuchać się w naturę? Jakie ogrody są obecnie modne? Dlaczego tak ważna jest wielogatunkowość i bioróżnorodność? Goście: projektant ogrodów naturalistycznych - Sebastianem Kulis oraz Robert Rop.
--------
40:48
Lucyna Matuszewska-Kilińska o ogrodzie jako sposobie na długowieczność
Lucyna Matuszewska-Kilińska, pasjonatką ogrodnictwa, która od ponad 70 lat tworzy swój wyjątkowy ogród. Czy praca w ogrodzie pomaga nam żyć? Czy wpływa na długowieczność? Dlaczego rośliny dają nam tyle szczęścia? Jak pozyskiwano sadzonki w czasach PRL-u?
--------
46:17
Jak zazieleniać instytucje kultury?
Dlaczego rozmowa o przyrodzie w mieście i bioróżnorodności jest tak ważna? Gdzie w centrum Warszawy znajdował się przed wojną Ogród Pomologiczny? Jakie wyzwania dla instytucji wiążą się z prowadzeniem ogrodów? Czy urzędy i instytucje powinny mieć ogrody? Rozmowa z Aleksandrą Litorowicz, kulturoznawczynią i prezeską Fundacji Działań i Badań Miejskich Puszka, Grzegorzem Laszukiem, reżyserem, dyrektorem artystycznym Komuny Warszawa i Moniką Mioduszewską, kierowniczką działu komunikacji i edukacji Teatru Wybrzeże.
--------
43:15
Dlaczego warto chronić stare odmiany jabłoni?
Jakie cuda kryja kolekcja Ogrodu Botanicznego PAN, zawierająca 430 odmian jabłoni? Dlaczego warto je gromadzić? Jak wyszukuje się nowych odmian? Kiedy jabłonie pojawiły się w otoczeniu człowieka? Jakie są najstarsze polskie odmiany? Gościni: Anną Zaremba z Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie - Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej.
--------
39:52
Dlaczego ogórki to dyniowate?
Po audycji poświęconej pomidorom pojawiły się pytania, kiedy przyjdzie czas na ogórki? A ogórki należą do rodziny... dyniowatych. Kiedy je wysiewać? Jak uprawiać? Skąd do nas przybyły? Dlaczego cieszą się taką popularnością? Gościni: prof. Janina Gajc-Wolska z SGGW w Warszawie.
Autorska audycja Pawła Sztarbowskiego, na co dzień wicedyrektora Teatru Powszechnego w Warszawie. Wymyślił dla Trójki program, którego celem jest jak najszerzej rozumiana promocja życia wśród roślin, zarówno w sensie praktycznym, poradnikowym – ich uprawy w ogrodach, na balkonach, w domach, na działkach, ale też w sensie filozoficznym i psychologicznym – jako potężnego, niedocenianego przez nas królestwa, dzięki któremu żyjemy i możemy przetrwać, a także w sensie kulturowym – jako motywu dla historii sztuki i kultury.