Moda, intymność i gwiazdy porno – kulisy powstawania kostiumów do "Lady Love"
W najnowszym odcinku podcastu Weronika Puszkar zaprasza do rozmowy kostiumografkę Martę Ostrowicz, która odpowiadała za stroje w serialu "Lady Love". Jak wyglądały stylizacje sex workerek w latach 80 i 90.? Jakie materiały i fasony oddają klimat tamtej epoki?
Zdradzamy kulisy pracy kostiumografa – na czym polega współpraca z koordynatorem intymności przy scenach erotycznych i dlaczego odpowiedni kostium może wpłynąć na komfort aktorów? Marta zdradza, które stylizacje z serialu uważa za swoje największe sukcesy, a które – z perspektywy czasu – chciałaby poprawić.
To odcinek pełen historii o modzie, intymności i pracy nad kostiumami, które nie tylko ubierają postaci, ale też opowiadają ich historie.
--------
39:34
"Moda w kadrze" – Zofia Urszula Komasa
Jak powstają filmowe kostiumy? W jaki sposób moda kształtuje ekranowe postacie i oddziałuje na odbiór bohaterów? W kolejnym odcinku podcastu 'Hej, co masz na sobie?" Zofia Urszula Komasa, ceniona kostiumografka, odkrywa kulisy swojej pracy i opowiada o najnowszych trendach w kostiumografii filmowej. Zofia Komasa to polska kostiumografka z doświadczeniem w branży modowej, reklamowej i filmowej. Ukończyła Wydział Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz studiowała na Accademia di Belle Arti di Brera w Mediolanie. Pracowała przy takich produkcjach jak "Johnny", "Zenek" czy "Wrooklyn Zoo". Oprócz filmu angażuje się w tworzenie spektakli, instalacji artystycznych i performansów, a jej projekty były prezentowane na festiwalach w Pradze, Berlinie, Budapeszcie i Hamburgu. Pochodzi z artystycznej rodziny - nosi nazwisko rozpoznawalne w świecie filmu i muzyki. Czy otworzyło jej to drzwi do kariery, czy może było wyzwaniem, z którym musiała się zmierzyć? O tym i wielu innych aspektach pracy kostiumografa Zofia Komas
--------
35:45
"Od szkicu do wybiegu”
Jak wygląda praca początkujących projektantów? W tym odcinku rozmawiamy ze studentami Akademii Sztuk Pięknych – Marią Czarnecką i Igorem Wawrzakiem. Mają oni za sobą już pierwsze kroki w projektowaniu, szyciu, tworzeniu pokazów. Zaglądamy też za kulisy jednego z takich pokazów, który odbył się na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Spotkaliśmy na nim studentów mody, ale też tych, którzy modę po prostu kochają i którzy szukają wizjonerów stylu.
--------
26:33
"Prze-żarty” - daje ci kod rabatowy na bycie grubym
Celebryci zamawiają ubrania i za nie nie płacą. Zapłatą ma być samo zdjęcie w nich, wrzucone na Instagrama. Kiedy opuszczasz mury uczelni, ludzie zaczepiają Cię na ulicy, bo wyglądasz "inaczej". Bardziej kolorowo, oryginalnie, rzucasz się w oczy. Nie każdemu się to podoba. Można za to nawet oberwać. Kiedy kończysz studia, często zaczepiasz się w domu mody, zatracając własny styl. W tym odcinku rozmawiamy o początkach zawodowej drogi studentów projektowania i młodych projektantów. Nie jest ona łatwa. I różne są motywacje obrania tej drogi. Niektórzy zdecydowali się na nią, bo w sklepach nic na nich nie pasowało. Nie było ubrań w większym rozmiarze. Kiedy jednak pokona się niektóre przeszkody, można wygrać najbardziej prestiżowy konkurs dla młodych twórców - Złotą nitkę. Weronika Puszkar zaprasza na spotkanie z Julia Burak – studentką Akademii Sztuk Pięknych, finalistką konkursu Złota Nitka 2024, projektantką - autorką kolekcji "Prze-żarty”.
--------
27:44
Ciemna strona wybiegu: bulimia, anoreksja i rywalizacja
Magda Świder jest modelką, występuje na wybiegach u najbardziej znanych projektantów. Ma na koncie sesje w Vogue, Baazar czy Vanity Fair. Dzisiaj sama organizuje też pokazy mody. Weronice Puszkar opowiedziała o początkach swojej kariery. O tym jak jako nastolatka sama pojechała do Nowego Jorku i weszła w zupełnie nowy świat modelingu. A wszystko zaczęło się od pewnego spotkania na basenie…
Kto decyduje o tym co będziemy nosić w nadchodzącym sezonie? Dlaczego znowu zakładamy szerokie spodnie i oversizowe bluzy, a "rurki" powoli znikają ze sklepowych półek? W jaki sposób na modę wpływa kościół albo politycy? Ile do powiedzenia mają projektanci? I co sami chcieliby tworzyć? Czy w sukience może kryć się lęk przed odrzuceniem i problemy z jakimi mierzą się ludzie z nadwagą? Kim jest trendwatcher? W podcaście Hej! Co masz na sobie, zagłębiamy się w świat mody, którego nie widać kiedy wchodzi się do sklepu z ubraniami. Zaglądamy za kulisy. Rozmawiamy z tymi, którzy go tworzą, a o których istnieniu często nie mieliśmy pojęcia. Bo często o tym co znajdzie na wieszaku decydują nie projektanci, a wydarzenia społeczne. Na ile sami mamy więc wpływ na nasz styl, a na ile to z góry ustalony plan?