Kilka słów wyciągniętych z tego odcinka:
Gaslighting jest rodzajem przemocy psychicznej, jest to taki rodzaj manipulacji, która sprawia, że właśnie po takiej rozmowie zaczynasz wątpić w siebie. Nie tracisz zaufania do tej osoby, z którą rozmawiasz, tracisz zaufanie do siebie.
Manipulacja jest zjawiskiem, które polega na tym, że jeśli to ja manipuluje to dąże do tego, żebym to ja zyskała, a ty straciła. W przypadku gaslightingu ja zyskuje władzę, uwagę, poczucie kontroli, kompetencji, że jestem lepsza, a ty tracisz swoją uwagę, pozycję w tej relacji.
Pamiętaj, że gaslighting to jest przemoc, przemoc której celem jest zaprzeczanie temu co czujesz, co myślisz i kim jesteś.
Jeżeli w relacji odczuwasz dyskomfort, nie możesz go ignorować, bo to prawdopodobnie jest mocna informacja o tym, że ktoś przekroczył Twoje granice. Twoim zadaniem jest nazwać te granice, określić czego dotyczy.
Dołącz do Pracowni Psychologicznej online