Chiny i koncepcja globalnego południa. Manewry na Tajwanie
Czy dzięki amerykańskiej wojnie celnej z całym światem wzmocni się pozycja Chin? Na szczycie państw BRICS wicepremier Chin nawołuje państwa rozwijające się do zmiany porządku świata i przeciwstawienia się hegemonii Zachodu. Na Tajwanie trwają największe w historii manewry wojskowe. To odpowiedź na coraz większą aktywność chińskiej armii wokół wyspy. Szef generalny NATO uważa zaś, że jeśli Chiny będą chciały zająć Tajwan - stanie się to przy pomocy Rosji. W Kuala Lumpur odbył się szczyt szefów dyplomacji państw ASEANU oraz Chin, Rosji, USA i UE. Gośćmi Tomasza Sajewicza są prof. Dominik Mierzejewski z Uniwersytetu Łódzkiego oraz dr Marcin Jerzewski, szef tajwańskiego biura European Values Center for Security Policy.
--------
51:04
--------
51:04
Tajwan otwiera się na polskie firmy
Hongkong - kolejna rocznica powrotu byłej brytyjskiej kolonii do Chin. To nie to samo miejsce co jeszcze kilka lat temu. Chiny łamiąc zobowiązania międzynarodowe, zdusiły tam wszelkie swobody obywatelskie. Przygotowania do szczytu Unia Europejska - Chiny - szef MSZ Chin w Europie. Tajwan otwiera się na polskie firmy. Kanada - zakazuje chińskiej firmie produkującej sprzęt do monitoringu działalności na swoim terytorium. Gościem Tomasza Sajewicza jest m.in. dyrektor Biura Polskiego w Tajpej Cyryl Kozaczewski.
--------
49:43
--------
49:43
Czy w Chinach są jeszcze dziennikarze obywatelscy?
Chiny wobec konfliktu na Bliskim Wschodzie. Czechy ponownie ostrzegają przed chińską infiltracją i cyberatakami. Xi Jinping w Kazachstanie. Dziennikarstwo w Azji – coraz niebezpieczniejsze zajęcie w wielu państwach. Czy w Chinach są jeszcze dziennikarze obywatelscy? Gośćmi Tomasza Sajewicza byli dr Marcin Przychodniak (PISM), Zuzana Koskova (European Values Center for Security Policy) i Aleksandra Bielakowska (Reporterzy bez Granic).
--------
50:41
--------
50:41
Zwrot USA ws. chińskich studentów
Każdego roku około miliona młodych Chińczyków pobiera naukę na zagranicznych uczelniach, z czego 300 tys. w Stanach Zjednoczonych. USA chcą ich uznać za persona non grata na swoim terytorium. Czym różnią się młodzi chińscy studenci Harvardu od tych, którzy w imię wolności poświęcali swoje życie w 1989 roku na Placu Tiananmen w Pekinie? Gośćmi Tomasza Sajewicza są prof. Bogdan Góralczyk, prof. Dominik Mierzejewski i dr Katarzyna Sarek.
--------
53:16
--------
53:16
Porozumienie USA-Chiny. W tle pierwiastki ziem rzadkich
Pierwiastki ziem rzadkich stały się kartą przetargową Chin w negocjacjach z USA. Ograniczenia eksportowe wprowadzone przez chińskie władze, zagroziły przerwaniem łańcuchów dostaw na całym świecie. Chiny w ponad 90 proc. kontrolują rynek przetwarzania metali ziem rzadkich, ostatnio otwierając także nowe kopalnie w Mjanmie. Jak zachowają się Chiny wobec konfliktu na Bliskim Wschodzie i co oznaczają dwa chińskie lotniskowce po raz pierwszy w historii w tym samym czasie na Pacyfiku? Gośćmi Tomasza Sajewicza byli prof. Dominik Mierzejewski, prof. Michał Lubina oraz dr Justyna Szczudlik.