„Podkast Powszechny”: o najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika Powszechnego” rozmawia Michał Kuźmiński | Jagielski Story, gdzie co dwa tygodnie...
„Podkast Powszechny”: o najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika Powszechnego” rozmawia Michał Kuźmiński | Jagielski Story, gdzie co dwa tygodnie...
Więcej
Dostępne odcinki
5 z 351
Agnieszka Przepiórska: Kobiety objaśniają nam świat [Punkt zwrotny]
Agnieszka Przepiórska, aktorka: Bawiliśmy się, ganialiśmy się po piwnicach. I kolega, który bardzo mi się podobał, przycisnął mnie do ściany tej piwnicy. Myślałam, że chce mnie pocałować. A on mi wyszeptał w ucho: „przybłęda z odstającymi uszami”.
Agnieszka Przepiórska, ur. 1979, jest aktorką teatralną związaną z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, filmową i serialową, pedagożką, producentką, kuratorką festiwalu Carpe Diem. Od 10 lat tworzy teatr biograficzny. 14 sierpnia w Stoczni Gdańskiej odbyła się prapremiera kolejnego monodramu z jej udziałem pt. „Walentynowicz. Anna szuka raju”. We wrześniu uhonorowana przyznawaną przez Miesięcznik „Teatr” nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza dla Najlepszej Aktorki Sezonu Teatralnego 2022/2023 za rolę Barbary Sadowskiej w spektaklu „W maju się nie umiera”.
Punkt Zwrotny to cykl rozmów w Podkaście Tygodnika Powszechnego o punktach zwrotnych w życiu i końcach, które stają się początkiem. Zaprasza Katarzyna Kubisiowska.
25.09.2023
31:17
Winiarski wrzesień w sztuce średniowiecznej (Sztuka Powszechnie Nieznana #43)
Wrzesień to miesiąc winobrania, a proces tworzenia wina oraz zagadnienia związane z jego konsumpcją stanowią jeden z filarów europejskiej kultury i sztuki. Wino oczywiście ma kluczowe znaczenie sakralne, i to nie tylko w chrześcijaństwie, jako że starożytni Grecy i Rzymianie także wiązali ów trunek ze swoimi bogami. W jaki jednak sposób wino funkcjonowało w kulturze świeckiej? Co o winie mówiły średniowieczne poradniki zdrowego życia i jaka była rola wina w rycerskich romansach?
23.09.2023
16:05
Magdalena Kazimierska: Spotykam kwiat na ulicy [Własny pokój]
Magdalena Kazimierska, malarka: „Urodziłam się z tęsknotą za zamkiem. Mając osiem lat, szkicowałam projekt zamku, tyle że dwupokojowego. Nie wiedziałam, że zamek może być większym założeniem, bo w naszym bloku były tylko dwupokojowe mieszkania.
Magdalena Kazimierska (ur. 1969 r.) ukończyła warszawską ASP. Maluje portrety, pejzaże, martwe natury. Jej ostatnie wystawy: w 2019 r. „Sztuka teraz”, Muzeum Narodowe w Krakowie (wystawa zbiorowa) oraz w 2021 r. w Galerii Prześwit „Miejsca, w których nie byłam ”. We wrześniu w Warszawie można w Sarna.Design zobaczyć jej wystawę „10 vermerków, 2 kwiatki, 2 pejzaże, 2 Buddy, 1 Sokrates”.
„Własny pokój” to cykl rozmów Katarzyny Kubisiowskiej w Podkaście Powszechnym – o tym, jak w kobiecie tworzy się i umacnia niezależność.
22.09.2023
29:40
Polski futbol jest jak polskie państwo [Tematy Tygodnika]
„Stan polskiego sportu, zwłaszcza gier zespołowych, jest smutnym odzwierciedleniem stanu polskiego państwa” – tak w 2013 roku ówczesny poseł Andrzej Duda skomentował niespodziewaną porażkę naszych siatkarzy z Bułgarią. Od tamtej pory poseł został prezydentem, jego formacja polityczna nieustannie przekonuje, że Polska wstaje z kolan, ale tamto zdanie wciąż wraca – jak mantra. Stan polskiego futbolu zbiega się ze stanem polskiego państwa.
W tym odcinku rozmawiamy z Michałem Okońskim – dziennikarzem, publicystą, autorem wywiadów, specjalizującym się m.in. w opowiadaniu świata przez pryzmat futbolu, autorem książek, w tym ostatnio wydanych „Stałych fragmentów”.
20.09.2023
31:29
Ajatollahowie trzymają się mocno. Jak Iran zmienił się rok po śmierci Mahsy Amini? [JAGIELSKI STORY #35]
Śmierć młodej Kurdyjki zakatowanej przez policję obyczajową była pierwszą iskrą największych protestów w Iranie od czasów rewolucji islamskiej w 1979 roku. Hasłem rewolucji stało się: Kobieta, Życie, Wolność. Co stało się z nim po roku? W Iranie można za te trzy słowa zostać aresztowanym, otrutym gazem albo powieszonym. Czy można mówić o rewolucji, skoro nie udało się obalić władzy? Dlaczego gospodarka bogatego w surowce Iranu ledwo zipie? I czemu ajatollahowie znów są miłymi gośćmi na światowych salonach, a USA odmraża 6 miliardów dolarów do tej pory objętych sankcjami?
Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story.
„Podkast Powszechny”: o najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika Powszechnego” rozmawia Michał Kuźmiński | Jagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story | Punkt zwrotny oraz Własny pokój: Katarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznana: Magdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży | Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet.Weź, słuchaj!Wspieraj Podkast Tygodnika Powszechnego w serwisie Patronite!Współwydawcą podkastu jest Fundacja Tygodnika Powszechnego.