Powered by RND

Po swojemu

Natalia Waloch
Po swojemu
Najnowszy odcinek

Dostępne odcinki

5 z 25
  • Paulina Rzeszut: AI i etyka muszą być nierozłączne
    Czy prawnicy staną się zbędni przez sztuczną inteligencję? Czy technologia ma kształtować etykę, czy etyka technologię? Czy jesteśmy gotowi na świat, w którym algorytm decyduje o naszej rzeczywistości? I dlaczego nawet programiści gubią się w tym, co sami stworzyli? W kolejnym odcinku podkastu "Po swojemu" Natalia Waloch rozmawia z Pauliną Rzeszut – adwokatką, mediatorką, prawniczką zajmującą się nowymi technologiami, AI i etyką oraz laureatką tytułu Adwokatki Roku za wybitną działalność na rzecz innowacji i sztucznej inteligencji w świecie prawa. Rozmawiamy o przyszłości zawodów prawniczych w dobie automatyzacji, o zjawiskach takich jak bluewashing i black box, a także o tym, dlaczego etyka – choć często traktowana jak miękkie prawo – staje się dziś ważniejsza niż kiedykolwiek.
    --------  
    54:30
  • Alicja Wysocka-Świtała: Stabilizacji trzeba szukać w sobie
    Jak przełamać oczekiwania i uprzedzenia otoczenia, które blokują nasze działania? Dlaczego kobiety sukcesu rzadko dzielą się historiami o upadkach? I dlaczego postrzeganie mężczyzn jako życiowego zasobu jest absurdalne? Alicja Wysocka-Świtała, autorka książki "Pozytywna furia. Czyli jak sięgać po więcej", opowiada o siostrzeństwie, budowaniu własnej siatki wsparcia, weryfikowaniu relacji i sile płynącej z mówienia o porażkach. Na podcast zaprasza Natalia Waloch.
    --------  
    42:49
  • Julia Boguslavska: Odbudowa Ukrainy będzie miała kobiecą twarz
    W ciągu ostatnich trzech lat Ukraińcy założyli w Polsce 77,7 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych. Większość kobiet uciekających przed wojną ma wyższe wykształcenie, a 78% z oficjalnie zarejestrowanych niemal miliona Ukraińców to osoby aktywne zawodowo i płacące podatki. Mimo tego, Ukraińcy są często postrzegani jako naród roszczeniowy, a dane CBOS pokazują, że po raz pierwszy od lat większość Polaków deklaruje wobec nich niechęć. O antyukraińskich nastrojach w Polsce w najnowszym odcinku podcastu „Po Swojemu” Natalia Waloch rozmawia z Julią Boguslavską, założycielką Fundacji Ukrainka w Polsce, która koncentruje się na integracji Ukrainek w polskim społeczeństwie, wspieraniu ich rozwoju osobistego i zawodowego, a także na włączaniu Ukrainek do polskiego środowiska zawodowego i biznesowego poprzez edukację. Julia omawia najbardziej szkodliwe stereotypy dotyczące Ukraińców oraz analizuje, czym jest bezpieczeństwo narodowe i dlaczego nie jest wyłącznie domeną państwa, ale także – a może przede wszystkim – społeczeństwa.
    --------  
    52:01
  • Katarzyna Sarnowska: Emancypacja zrobiła mnie w konia
    W nowym odcinku podcastu "Po Swojemu", Natalia Waloch rozmawia z Katarzyną Sarnowską, producentką i scenarzystką, autorką scenariusza do filmu "Przepiękne". W rozmowie Sarnowska dzieli się swoimi doświadczeniami z pracy w branży filmowej, która wciąż pozostaje zdominowana przez mężczyzn. Jak wygląda życie kobiety w męskim świecie filmu? Jak odnaleźć się w nim jako matka? I jak to jest tęsknić za wolnością?
    --------  
    49:18
  • Joanna Pawluśkiewicz: Od Boga do wibratora. Śmiać się można ze wszystkiego
    "Przykre jest to, że kobiety wciąż uważają, że aby być śmieszne, muszą się same ośmieszyć. Na scenie albo jesteś seksi sekretarką, albo przyjmujesz rolę męczącej kobiety z menopauzą lub wrednej teściowej. Na pewno nie możesz na scenie być wyżej niż mężczyzna "- mówi Joanna Pawluśkiewicz, komiczka, improwizatorka, scenarzystka i społeczniczka. Jak walczyć z tymi stereotypami? Jak zmienić w społeczeństwie myślenie, że kobieta może być zabawna, wygłupiać się i przy tym nie przejmować się, jak wygląda? Jak reagować na seksistowskie komentarze, które są tłumaczone jako "żarty"? Joanna Pawluśkiewicz oprócz komedii zajmuje się ochroną Puszczy Białowieskiej. - Improwizacja trzyma mnie w pionie. Gdybym jej nie miała, nie zdecydowałabym się na aktywizm. Łączy się to ze sobą niesamowicie, np. podczas mistrzostw w naśladowaniu ptaków - podkreśla Pawluśkiewicz.
    --------  
    48:21

Więcej Społeczeństwo i Kultura podcastów

O Po swojemu

Wychowano nas, kobiety, do zgadzania się na to, co podsuwa nam życie. Do bycia miłymi, grzecznymi, pomocnymi, idącymi na kompromisy, wyrozumiałymi… Mamy się nie kłócić, nie złościć, nie sprzeciwiać, nie histeryzować i przypadkiem nie wyskakiwać przed szereg. Z pokolenia na pokolenie funkcjonujemy w świecie skonstruowanym przez mężczyzn, któremu nasze milczenie i potakiwanie bardzo służy. Ale wcale nie musi tak być. Przecież możemy zacząć mówić „Nie”. Tego właśnie, w duchu siostrzeństwa, wsparcia i wyrozumiałości dla samych siebie, będzie nas uczyła Natalia Waloch, jeden z najmocniejszych dziennikarskich głosów w Polsce.
Strona internetowa podcastu

Słuchaj Po swojemu, Emigranci i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl

Uzyskaj bezpłatną aplikację radio.pl

  • Stacje i podcasty do zakładek
  • Strumieniuj przez Wi-Fi lub Bluetooth
  • Obsługuje Carplay & Android Auto
  • Jeszcze więcej funkcjonalności
Media spoecznościowe
v7.17.1 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 5/9/2025 - 5:14:35 AM