Marieta Żukowska: Czas, byśmy zwolniły matkę Polkę. Czas na radość
W tym odcinku "Po swojemu" Natalia Waloch rozmawia z Marietą Żukowską – aktorką, matką, kobietą po czterdziestce, która z odwagą i czułością przygląda się swoim życiowym rolom. Punktem wyjścia jest nowy film Łukasza Barczyka, "Próba łuku", w którym Marieta gra główną rolę – opowieść o dojrzewaniu, miłości i wewnętrznej przemianie.
Rozmawiamy o potrzebie robienia porządków wewnętrznych, rachunku sumienia, ale też o aktorstwie jako szkole empatii i o tym, dlaczego prawdziwa miłość to wolność.
To rozmowa o dojrzewaniu bez goryczy i odkrywaniu beztroskiej radości. O tym, że możemy żyć po swojemu, ale też dla siebie – z lekkością, autentycznością i odwagą.
--------
40:51
--------
40:51
Barbara Wiśniewska: Sztuka dzieli się na martwą lub żywą. Albo cię obchodzi i porusza, albo nie
Natalia Waloch rozmawia z Barbarą Wiśniewską, reżyserką teatralną i operową, o dwóch nadchodzących produkcjach, nad którymi obecnie pracuje. Pierwszą z nich jest "Pasja" według św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego, która zostanie zaprezentowana już w lipcu podczas Baltic Opera Festival. Drugą – "Opera o Warszawie", oparta na książce Grzegorza Piątka "Najlepsze miasto świata", opowiadającej o powojennej odbudowie stolicy. Jej premiera odbędzie się 19 września na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.
--------
50:41
--------
50:41
Olga Mokrzycka: Warto zadbać o przestrzeń do samorealizacji
W najnowszym odcinku podcastu „Po swojemu” Natalia Waloch rozmawia z Olgą Mokrzycką — malarką, scenografką i artystką, autorką wystawy „Już dochodzę”, którą można było oglądać w maju 2025 w Studiu Jaskółka.
To rozmowa o kobiecości, twórczości i codzienności. Dlaczego kobiety wciąż czują, że są w pracy, nawet gdy odpoczywają? Czy matka to zawsze „centrum dowodzenia”? Olga dzieli się swoimi doświadczeniami jako artystka i matka, opowiada o swojej „technice dla zabieganej matki” i o obrazie, z którym najbardziej się utożsamia — „Żenada”.
Poruszamy też temat inspiracji — od codziennych drobiazgów po filozofię Jolanty Brach-Czainy, która potrafiła nadać wagę temu, co ulotne. Olga mówi o tym, czym jest dla niej sztuka i co pomaga jej tworzyć, przypominając, że jesteśmy wielotożsamościowymi bytami i warto zadbać o przestrzeń do samorealizacji.
--------
37:14
--------
37:14
Joanna Flis: Kobiety wciąż wikłają się w gry, które towarzyszą repertuarowi Matki-Polki
Czy kultura, w której funkcjonujemy, daje kobietom prawdziwą wolność i czas na odpoczynek? Czy kobiety zaczynają dostrzegać, że są wyzyskiwane z racji swojej empatii? Czy warto porzucić odgrywaną rolę, by odnaleźć siebie? I w jaki sposób naprawdę o siebie zadbać? Na te pytania Natalii Waloch odpowiada Joanna Flis, psycholożka, autorka książek "Co ze mną nie tak", "Gry rodzinne", a także prowadząca podcast "Madame Monday - po dorosłemu".
--------
44:13
--------
44:13
Sylwia Czubkowska: To nie nasza wina, że podążamy za algorytmami
Natalia Waloch rozmawia z Sylwią Czubkowską, dziennikarką technologiczną i autorką książki „Bóg Techy”. To dziennikarskie śledztwo pokazuje, jak wielkie firmy technologiczne – takie jak Google, Amazon czy Microsoft – przejmują realną władzę nad polityką, gospodarką i naszym codziennym życiem. Jak wpływają na decyzje rządów, edukację i prywatność? I czy mamy jeszcze kontrolę nad cyfrowym światem, w którym żyjemy?
Wychowano nas, kobiety, do zgadzania się na to, co podsuwa nam życie. Do bycia miłymi, grzecznymi, pomocnymi, idącymi na kompromisy, wyrozumiałymi… Mamy się nie kłócić, nie złościć, nie sprzeciwiać, nie histeryzować i przypadkiem nie wyskakiwać przed szereg. Z pokolenia na pokolenie funkcjonujemy w świecie skonstruowanym przez mężczyzn, któremu nasze milczenie i potakiwanie bardzo służy. Ale wcale nie musi tak być. Przecież możemy zacząć mówić „Nie”. Tego właśnie, w duchu siostrzeństwa, wsparcia i wyrozumiałości dla samych siebie, będzie nas uczyła Natalia Waloch, jeden z najmocniejszych dziennikarskich głosów w Polsce.