W tytule tego odcinka, znajduje się zagadkowy grecki termin, na który natknąłem się próbując lepiej zrozumieć pewien interesujący fragment z Epikteta. Czytając zarówno polskie, jak i angielskie tłumaczenia tego fragmentu spodziewałem się innego terminu w tym miejscu, mianowicie logos (rozum) lub nous (umysł), tymczasem napotkałem parakolouthetike. Odkrycie, co ten termin oznacza sprawiło mi wielką radość, […]
Artykuł #134 Parakolouthetike pochodzi z serwisu Ze stoickim spokojem.
--------
44:06
#133 – Komentarz do Listu XIII Seneki
Zapraszam do wysłuchania mojego osobistego komentarza do XIII listu z „Listów moralnych do Lucyliusza” Seneki. W mojej ocenie jest to list bardzo mocno nasycony interesującymi, ważnymi, a nawet zaskakującymi wątkami. Zalecane jest zapoznanie się z listem przed odsłuchaniem odcinka, ale bez tego słuchanie też jest możliwe – list w całości odczytują, robiąc stosowne przerwy na […]
Artykuł #133 – Komentarz do Listu XIII Seneki pochodzi z serwisu Ze stoickim spokojem.
--------
1:00:20
#132 – Zależne-niezależne – pogłębienie
W samym sercu praktyki stoickiej znajduje się podział rzeczy na zależne i niezależne. Podział ten wydaje się prosty, a jednak nastręcza poważnych problemów interpretacyjnych, a na przestrzeni wieków rozmaicie go interpretowana. W dzisiejszym odcinku prezentuję trzy różne ujęcia tego rozróżnienia. Przy tej okazji objaśniam też koncepcję stoicyzmu pojęcie stoicyzmu pozytywnego. Zapraszam do słuchania.
Artykuł #132 – Zależne-niezależne – pogłębienie pochodzi z serwisu Ze stoickim spokojem.
--------
56:21
#131 – David Hume i stoicyzm, cz. 2.
Zapraszam do wysłuchania drugiej części spotkania z Davidem Hume’m. W tej części doprecyzuję wyjaśnienie istoty jego odkrycia filozoficznego. Podaję też przykład osobistego stoickiego zastosowania wymogu Hume’a. Wspominam też oryginalną teorię moralną tego filozofa. Zapraszam do słuchania.
Artykuł #131 – David Hume i stoicyzm, cz. 2. pochodzi z serwisu Ze stoickim spokojem.
--------
47:54
#130 – David Hume i stoicyzm, cz. 1.
Co głosił David Hume? Dlaczego jest to jeden z najważniejszych nowożytnych filozofów? Co zawdzięczamy temu brytyjskiemu myślicielowi? Komu bliżej do stoików: Hume’owi czy Kartezjuszowi? Czy osoba praktykująca stoicyzm może czerpać z filozofii Hume’a? To tylko niektóre pytania, na które odpowiadam w dwuczęściowym cyklu poświęconym Hume’owi. Zapraszam do wysłuchania części pierwszej.
Artykuł #130 – David Hume i stoicyzm, cz. 1. pochodzi z serwisu Ze stoickim spokojem.