Kandydat na rozmowie rekrutacyjnej z rodzicem - chwilowy trend czy realne wyzwanie?
Kandydat na rozmowie rekrutacyjnej z rodzicem.
To zjawisko choć zaskakujące – coraz częściej zgłaszane jest przez rekrutrów. Czy to nowy trend? Sygnał niesamodzielności? A może po prostu luka w procesach HR? Czy wiemy, jak reagować, gdy kandydat przychodzi z mamą? I gdzie postawić granicę?
W kolejnym odcisku podcastu przyjrzymy się temu zjawisku bez oceniania i z dużą ciekawością: zajrzymy do danych, omówimy psychologiczne mechanizmy i konsekwencje.
Mamy nadzieję, że ta rozmowa pomoże nam lepiej zrozumieć, co stoi za takimi zachowaniami — i jak reagować na nie profesjonalnie, ale i z empatią.
Rozmowę prowadzi Marta Karbowniczek, a zaproszeni goście, to:
Aleksandra Penza – psycholożka biznesu, wykładowczyni akademicka , trenerka, ale przede wszystkim osoba z ogromnym doświadczeniem w HR-ze i rekrutacji. Ola od lat łączy świat praktyki z nauką – pracowała w dużych organizacjach jako HR Business Partner i ekspertka ds. rozwoju, a dziś wykłada na Uniwersytecie SWPS i prowadzi badania dotyczące zaangażowania oraz sensu pracy.
Kamil Godawski – badacz i szkoleniowiec, również z Hrowym doświadczeniem na koncie. Kamil współpracuje z organizacjami jako doradca i edukator, pomagając wdrażać wiedzę psychologiczną opartą na badaniach – czy to w rekrutacji, czy w projektach związanych z technologią i AI. Reprezentuje pokolenie Z: łączy społeczne zaangażowanie z głodem wiedzy i praktycznym podejściem. Poza doradztwem i badaniami prowadzi warsztaty psychologiczne, edukuje w social mediach i współorganizuje wydarzenia popularnonaukowe.
--------
43:27
--------
43:27
Czy sektor pracowników Blue zmienia się dziś i co czeka go jutro?
Kolejna rozmowa poświęcona jest tematyce zatrudnienia w sektorze pracowników fizycznych, znanych jako „blue collars”.
To grupa licząca niemal 4 miliony osób, czyli ponad 20% wszystkich aktywnych zawodowo w Polsce (17,6). Ta część rynku pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu wielu branż i mierzy się z licznymi trudnościami – od wysokiej rotacji, po coraz większe wyzwania rekrutacyjne.
Jak sektor pracowników BLUE zmienia się dziś i co czeka go jutro?
O tym rozmawia Anna Zimnicka z jej gośćmi: Marleną Szymanek – przedsiębiorczyni w branży rekrutacyjnej, non execitive Director oraz Bartłomiejem Urbańskim - – kierownikiem sprzedaży w Pracuj.pl, odpowiedzialny za sektor pracy fizycznej.
Zapraszamy!
--------
50:30
--------
50:30
Kompetencje miękki w IT - dlaczego liczą sie ludzie, nie tylko technologie?
Kompetencje miękkie pojawiają się w dyskusjach HR od wielu lat czasem nawet kryjąc się pod innymi pojęciami. Ale to co zostaje niezmienne to ich silna rola we wszystkich branżach. Także tych wymagających, specjalistycznych, technologicznych.
Dlatego tematem naszej dzisiejszej rozmowy jest wzrost znaczenia kompetencji miękki w branży IT.
W rozmowie nawiążemy do najnowszego raportu przegotowanego przez Pracuj.pl i The protocol o tym jak zmienia się świadomość i postrzeganie kompetencji miękkich na rynku pracy IT przez kandydatów i rekruterów.
--------
47:37
--------
47:37
Strategia EB krok po kroku - od pomysłu do mierzalnych efektów
Tematem naszej dzisiejszej rozmowy jest Employer Branding – kluczowy element strategii każdej nowoczesnej organizacji, który pomaga budować przewagę na współczesnym rynku pracy.
Przyjrzymy się temu zagadnieniu z różnych perspektyw, porozmawiamy o strategiach, narzędziach, a także o tym, jak mierzyć efektywność działań employer brandingowych.
--------
47:47
--------
47:47
Od deficytu do rozwoju - jak budować kompetencje w organizacji
W kolejnym odcinku podcastu Pracujpl dla HR wspólnie z naszą gościnią Katarzyną Wolszczak zastanowimy się, jak aktualne trendy wpływają na organizacje i które branże najbardziej odczuwają brak specjalistów. Przeanalizujemy narzędzia, które mogą pomóc w diagnozowaniu luk kompetencyjnych. Odpowiadamy również na pytanie dlaczego inwestowanie w rozwój pracowników jest dziś bardziej potrzebne niż kiedykolwiek, i jakie korzyści mogą z tego płynąć zarówno dla firm, jak i ich pracowników.