Powered by RND
Słuchaj Powojnie w aplikacji
Słuchaj Powojnie w aplikacji
(4 676)(250 137)
Zapisz stacje
Budzik
Sleep timer
Zapisz stacje
Budzik
Sleep timer

Powojnie

Podcast Powojnie
Podcast Powojnie

Powojnie

Powojnie
Dodaj
Co tydzień prowadzący opowiada o innym wątku z historii po 1945 roku. Podcast powstał w związku z dużą popularnością kanału Powojnie na YouTube.
Więcej
Co tydzień prowadzący opowiada o innym wątku z historii po 1945 roku. Podcast powstał w związku z dużą popularnością kanału Powojnie na YouTube.
Więcej

Dostępne odcinki

5 z 184
 • Mołdawia kontra Naddniestrze. Wojna z 1992 roku. Dlaczego Tyraspol chce sojuszu z Moskwą?
  Cześć! W tym odcinku serii Powojnie wracam do wojny z początku lat 90-tych. Był to czas, gdy separatystyczne władze Naddniestrza wypowiedziały posłuszeństwo Kiszyniowowi. Aby w pełni oddzielić się od Mołdawii porozumiały się z Rosjanami, którzy do dziś wykorzystują ich sytuację do własnych politycznych celów. Choć obecnie często mówi się o kłopotach w tej części świata do przestrzeni publicznej dociera niezwykle mało informacji na temat tego jakie są korzenie konfliktu między Naddniestrzem a Mołdawią. Dzięki tej odsłonie mojej serii mam nadzieję, że stanie się to dla Was nieco czytelniejsze.
  22.09.2023
  20:42
 • Walka o prawdę o Katyniu. Śledztwo katyńskie na przestrzeni dekad. Kłamstwa Moskwy.
  Cześć, to jeden z najważniejszych odcinków na moim kanale. Zbrodnia w Katyniu była okrutną zbrodnią dokonaną na polskim narodzie. Patrioci i nasi rodacy, którzy w większości odmówili sowietom w obozach jenieckich po ataku w 1939 roku zostali zamordowani m.in. w lesie katyńskim strzałem w tył głowy. Łącznie mordercy Stalina zabili wtedy ponad 20 tysięcy Polaków. W 1943 roku na ślady tej zbrodni natrafili Niemcy poinformowani o tym przez lokalnych mieszkańców z okolic Katynia. Wnioski międzynarodowej komisji były wstrząsające: Sowieci zamordowali tysiące jeńców. Oczywiście Moskwa zaprzeczała tym informacjom. Gdy te tereny przeszły pod kontrolę Armii Czerwoną Kreml powołał własną komisję, która orzekła, że zbrodni dokonali Niemcy... to kłamstwo powielane będzie potem przez lata zarówno w ZSRR jak i w innych państwach Bloku Wschodniego, a w tym przede wszystkim w Polsce Ludowej. Ale świat zachodni nie ufał sowieckim ekspertom i przeprowadził w czasie Zimnej Wojny jeszcze jedne śledztwo. Jego wyniki były jednoznaczne: To NKWD odpowiada za zbrodnię katyńską. Więcej na temat śledztwa katyńskiego dowiecie się słuchając najnowszego odcinka serii Powojnie.
  15.09.2023
  24:47
 • Jak japoński doktor Mengele uniknął kary. Wolność w zamian za współpracę z Białym Domem.
  Hej, w tym odcinku serii Powojnie zająłem się jednym z największych skandali w historii świata. Człowiek, który zamordował tysiące ludzi, prowadził chore eksperymenty i za nic miał prawa człowieka po dogadaniu się z Amerykanami pozostał na wolności. Shirō Ishii nazywany jest japońskim doktorem Mengele. To on dowodził Jednostką 731 odpowiedzialną za śmierć tysięcy niewinnych ludzi, którzy stali się ich królikami doświadczalnymi. Na więźniach wśród których byli zarówno Chińczycy jak i Amerykanie oraz Rosjanie testowano możliwości japońskiego uzbrojenia oraz przede wszystkim broń biologiczną i chemiczną. Poddani torturom ludzie ginęli w okrutnych męczarniach. Tymczasem Shirō Ishii nie przejmował się ich losem. Samodzielnie prowadził okrutne eksperymenty. Czy po wojnie spotkała go sprawiedliwość? Zdecydowanie nie... Japończyk zgodził się przekazać Amerykanom wyniki swoich badań za co otrzymał wolność. On i jego współpracownicy robili kariery w kraju i za granicą w międzynarodowych korporacjach i państwowych spółkach. Jeśli jesteście ciekawi tej historii zapraszam Was na najnowszy odcinek serii Powojnie.
  8.09.2023
  21:01
 • Poszukiwania polskich dzieci porwanych do III Rzeszy. Hrabar i UNRRA na tropie niemieckiej zbrodni.
  Hej, w tym odcinku serii Powojnie zająłem się tematem rabunku polskich dzieci przez Niemców i ich poszukiwań po wojnie. Zgodnie z nazistowskim założeniem budowy "czystego rasowo" społeczeństwa w połowie lat 30-tych w III Rzeszy powstała organizacja Lebensborn której celem było zadbanie o "dobrą aryjską krew". Wiązało się to z rozbudowanym systemem adopcji i ochrony dla ciężarnych samotnych kobiet. Gdy wybuchła wojna, zgodnie z życzeniem nazistowskich notabli, a w tym przede wszystkim Heindricha Himmlera z zajętych przez Niemców terenów zaczęły być wywożone dzieci. Dotyczyło to przede wszystkim najmłodszych polskich obywateli. Specjalne komisje oceniały ich "aryjskość". W przypadku stwierdzenia pożądanych cech takie dziecko wysyłane było do III Rzeszy, gdzie trafiało pod "opiekę" niemieckiej rodziny. Po wojnie rabunkiem polskich dzieci zajął się Roman Hrabar, który został wybrany do tego zadania przez komunistyczne władze. Przez kilka lat skrupulatnie przeszukiwał nazistowskie archiwa, prowadził własne dochodzenia i przemierzał setki kilometrów, aby odszukać skradzione polskim rodzinom dzieci. Łącznie mogło ich być nawet 200 tysięcy (niektórzy historycy podają ostrożnie, że wywózka dotyczyła około 50 tysięcy porwanych dzieci). Konkretnych liczb nikt nie jest jednak w stanie stwierdzić ponieważ Niemcy przed upadkiem III Rzeszy zniszczyli wiele dokumentów pozwalających zidentyfikować zaadoptowane w Niemczech dzieci. Dzisiaj poznacie historię niektórych z nich.
  1.09.2023
  23:56
 • Schizofrenia bezobjawowa. Sowiecka psychiatria w walce z wrogami komunizmu.
  Hej, w tym odcinku serii Powojnie postanowiłem zająć się rolą psychiatrii w aparacie represji Związku Radzieckiego. Przez lata na zamkniętych oddziałach umieszczonych zostały tysiące dysydentów, a wśród nich m.in. Władimir Bukowski oraz Petro Grigorenko. Prześledziłem poszczególne dekady istnienia ZSRR pod kątem wykorzystania szpitali psychiatrycznych do stłumienia opozycji i wrogów systemu komunistycznego. W latach rządów poszczególnych Sekretarzy Generalnych KPZR nie miało to podobnego charakteru. Za czasów Stalina większość przeciwników Kremla lądowało w obozach pracy, a psychiatria wykorzystywana była w jednostkowych przypadkach. Zmieniło się to za czasów Chruszczowa, aby osiągnąć apogeum za rządów Leonida Breżniewa. Więcej dowiecie się słuchając najnowszego odcinka serii Powojnie.
  25.08.2023
  18:40

Więcej Historia podcastów

O Powojnie

Co tydzień prowadzący opowiada o innym wątku z historii po 1945 roku. Podcast powstał w związku z dużą popularnością kanału Powojnie na YouTube.
Strona internetowa podcastu

Słuchaj Powojnie, Dudek o Historii i wielu innych stacji z całego świata za pomocą aplikacji radio.pl

Powojnie

Powojnie

Pobierz teraz za darmo i słuchaj radia z łatwością.

Google Play StoreApp Store