Czeska organizacja Fakescape walczy z dezinformacją
Gry, warsztaty w szkołach i spotkania z seniorami. W ten sposób walczy z dezinformacją grupa młodych ludzi z Brna. Nazywają się Fakescape. Studencka inicjatywa przerodziła się w organizację pozarządową. Dziś jej działalność przekracza granice Czech. Zapraszamy do wysłuchania podcastu Wojciecha Stobby.
--------
12:30
Szwecja wobec dezinformacji. Sztokholm chce być gotowy na najgorsze
Choć Szwecja to najmłodszy członek NATO, to od lat rozwija swą doktrynę obrony totalnej. Dotyczy to również walki z dezinformacją. Szwedzkie instytucje mówią nawet o operacjach wpływu informacyjnego i wskazują na trzy główne kierunki - Rosja, Chiny i Iran. Dezinformacja jest również jasno opisywana w najnowszym dokumencie rozesłanym do wszystkich Szwedów. Nasz wysłannik Karol Darmoros sprawdzał w Sztokholmie jak wygląda budowanie szwedzkiej odporności na współczesne zagrożenia.
--------
11:57
Rosyjska dezinformacja przeciwko Francji w Afryce
Rosja nie ustaje w kampaniach dezinformacyjnych przeciwko Francji, szczególnie w Afryce. Rosjanie rozbudowują tam swoją machinę propagandową, a Grupa Wagnera – mimo śmierci jej lidera Jewgienija Prigożyna - rozszerza swoje wpływy. Francuskie media ujawniły zeznana kluczowego świadka tych wydarzeń - byłego propagandysty wagnerowców w Republice Środkowoafrykańskiej. Jednym z współautorów śledztwa na ten temat jest François Mazet, dziennikarz francuskiego radia RFI i ekspert do spraw Afryki. Rozmawiał z nim korespondent Polskiego Radia we Francji Stefan Foltzer.
--------
11:06
Ukraińcy odczuwają działania rosyjskiej dezinformacji i propagandy
W trzecim roku pełnowymiarowej agresji Ukraińcy odczuwają działania rosyjskiej dezinformacji i propagandy. Nie jest ona jednak tak bezpośrednia, jak w poprzednich latach. Rosjanie wykorzystują przede wszystkim sieci społecznościowe, a te stały się głównym źródłem informacji. Właśnie tam prowadzone są kampanie mające podkopać jedność społeczeństwa. Wykorzystywane są półprawdy i wiele innych metod manipulacji. Duża część Ukraińców ma świadomość tego, że są narażeni na dezinformację sianą przez wroga. Eksperci wskazują jednak, że istnieją grupy społeczne szczególnie podatne na rosyjskie działania propagandowe. Ukraińskie władze już przed wojną zaczęły walczyć z informacyjnym wpływem Rosji. Audycja Pawła Buszko.
--------
11:50
Dezinformacja jako problem globalny. Wszyscy musimy się z nim zmierzyć
Dezinformacja jest problemem globalnym. Stanowi swego rodzaju broń, którą atakowane są państwa i społeczeństwa. Dezinformatorzy bezwzględnie wykorzystują w sieci różnorodne formy, aby zmanipulować najszersze kręgi społeczne. Najłatwiejszym celem są najmłodsi użytkownicy platform cyfrowych, często bezkrytycznie przyjmujący przekazywane treści. Dlatego też obecnie wielkim wyzwaniem , przed którym powinni stać wszyscy, mający wpływ na edukację młodego pokolenia, także edukację cyfrową jest uwrażliwianie na celowo rozpowszechniane fałszywe treści w sieci, uczenie umiejętności odróżniania kłamstwa od prawdy, identyfikowania nadawców siejących dezinformację i rozumienia w jakim celu to robią. Dziś przedstawiamy dwa punkty widzenia na ten właśnie temat - europejski, a konkretnie polski i azjatycki.
W podcaście opisujemy historię i mechanizmy rosyjskiej dezinformacji wobec Polski i państw regionu, mówimy o wpływie rosyjskiej dezinformacji na relacje społeczne oraz informujemy jak rozpoznać fałszywe informacje i jak walczyć z dezinformacją.