Dziennikarz Onetu i były dyplomata Witold Jurasz zaprasza na cykl "Raport międzynarodowy". Posłuchaj o kulisach dyplomacji i międzynarodowej polityki.
Więcej
Dostępne odcinki
5 z 236
ODCINEK SPECJALNY Kamil Dziubka i „Kulisy PiS” #OnetAudio
Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu. Raport międzynarodowy znajdziesz tutaj: https://onetaudio.app.link/RaportMiedzynarodowy „PiS nigdy nie miało dobrego planu na politykę zagraniczną, miało tylko piękne hasła” – mówi Kamil Dziubka, dziennikarz Onetu i autor bestsellerowej książki „Kulisy PiS”, który w „Raporcie międzynarodowym” na czynniki pierwsze rozkłada politykę zagraniczną partii Jarosława Kaczyńskiego. Wyjaśnia wewnątrzpartyjne zależności, tłumaczy, kto tworzy reguły gry i gdzie szukać przyczyn porażek Polski na arenie międzynarodowej. „Morawiecki nie chciał mieć »mocnego« ministra spraw zagranicznych, bo uważa, że sam jest najlepszym spraw zagranicznych. Jak to wychodzi, to mniej więcej widzimy” – komentuje. Oto odcinek specjalny „Raportu międzynarodowego”.
21.09.2023
10:41
„Czarny dzień” dla integracji europejskiej? „Zacieśnia się sojusz Berlina z Kijowem” #OnetAudio
Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu. Raport międzynarodowy znajdziesz tutaj: https://onetaudio.app.link/RaportMiedzynarodowy „Berlin ma wpływ znaczny, jeśli nie decydujący, na instytucje europejskie” – komentuje Zbigniew Parafianowicz decyzję Komisji Europejskiej o nieprzedłużeniu embarga na ukraińskie zboże. Zdaniem współprowadzącego „Raport międzynarodowy” to „rozgrywki o ponowny podział władzy w UE”. Witold Jurasz pyta jednak o orędzie premiera. Czy był to prowokacyjny gest? „Środkowy palec możesz pokazywać, kiedy jesteś silny, potężny i już jest ci to obojętne” – komentuje dziennikarz Onetu, a Zbigniew Parafianowicz podsumowuje: „Rozumienie polityki międzynarodowej w kierownictwie PiS to jest rozumienie jej na poziomie podręcznika do szkoły podstawowej w szóstej klasie. To jest przecież elementarz, nie można prowadzić wojny na każdym froncie (...) i to jest źródło problemów PiS obecnie. Niemcy to bezczelnie wykorzystują, Zełenski jest dla nich narzędziem”. Ale to jedynie wstęp do dyskusji o postawie Polski i postawie Ukrainy, o wzajemnych relacjach, pomocy wojskowej, przedwyborczej walce i dyplomatycznych błędach. „Jesteśmy poza grą, wygląda na to, że nasze relacje z Ukrainą to jest zderzenie ze ścianą” – konstatuje Witold Jurasz. Prowadzący komentują też tezy prezentowane w TVP, aferę wizową, wojnę o Górski Karabach i zostawiają przestrzeń do dyskusji o symetryzmie. Dyskusji, do której zaproszenia nie zostały jednak przez gości przyjęte. Parafianowicz: „Nazywajcie mnie pisiorem”. Jurasz: „Jak się stawia twarde zarzuty, to trzeba być twardzielem”.
21.09.2023
17:38
Tomasz Siemoniak: „Będziemy się zbroić, żadnych umów nie zerwiemy” #OnetAudio
Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu. Raport międzynarodowy znajdziesz tutaj: https://onetaudio.app.link/RaportMiedzynarodowy Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, były szef MON i kandydat KO do Sejmu, mierzy się w przedwyborczej serii „Raportu międzynarodowego” z pytaniami Witolda Jurasza dotyczącymi m.in. zakończenia wojny w Ukrainie i scenariuszy dla Rosji. „Może być tak, że ten konflikt co najmniej jeszcze rok, dwa będzie tak wyglądać” – komentuje i dodaje: „Złe porozumienie jest jeszcze grosze niż brak porozumienia”. O sytuacji na granicy z Białorusią mówi: „Nie można w tym wszystkim zgubić ludzi, którzy są ofiarami tej sytuacji”, ale zachowanie posła KO Franciszka Sterczewskiego ocenia jednoznacznie: „Myśmy tego nie akceptowali jako władze klubu i bardzo wyraźnie daliśmy temu wyraz”. A co myśli o relacjach polsko-niemieckich? Jak widzi przyszłość stosunków polsko-amerykańskich po wyborach w USA? I jak ocenia zakupy militarne dla Polski? Czy przy potencjalnej zmianie władzy zmianie ulegną też umowy międzynarodowe w tym zakresie? „Żadnych umów nie zerwiemy” – oznajmia Tomasz Siemoniak.
19.09.2023
15:33
Orędzie premiera, „Zielona granica” i afera wizowa. „Wawrzyk wszystko rozmontował” #OnetAudio
Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu. Raport międzynarodowy znajdziesz tutaj: https://onetaudio.app.link/RaportMiedzynarodowy Kiedy tak naprawdę swój początek miała afera wizowa? Witold Jurasz szerzej omawia temat w swoim felietonie, a ze Zbigniewem Parafianowiczem podejmuje dyskusję, która może rzucać nowe spojrzenie na sprawę. Parafianowicz zwraca uwagę na niektóre szczegóły urzędowania, dziś już byłego, wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka. Czy Wawrzyk złamał żelazną kampanijną zasadę i dlatego został zdymisjonowany? „Wszystko rozmontował” – komentuje współprowadzący „Raport międzynarodowy”. Nie bez komentarza pozostaje też szeroko omawiany wątek embarga na zboże z Ukrainy. Prowadzący oceniają postawę premiera Mateusza Morawieckiego i jego orędzie. „Wszyscy rozumiemy, że chodzi o to, żebyś wyszedł na twardziela” – komentuje Witold Jurasz, a temat ten jest też punktem wyjścia do rozmowy o relacjach polsko-europejskich i polsko-ukraińskich. Wątek Ukrainy pojawia się też w związku z atakami na rosyjskie okręty. W jakim kierunku idzie dziś kontrofensywa? A z jakim skandalem muszą mierzyć się rosyjskie elity? „Ten skandal w elicie nie jest pierwszym skandalem” – słyszymy. W „Raporcie międzynarodowym” także m.in. komentarz do dyskusji, jaka rozgorzała wobec światowej premiery filmu Agnieszki Holland „Zielona granica”. „Te narracje przyjmują absurdalny wymiar (…). To są dwa ekstrema znowu, dwie sytuacje, które z prawdą mają niewiele wspólnego” – mówi Zbigniew Parafianowicz i zwraca uwagę na zmianę trendu, jaka w sprawie nielegalnej migracji pojawia się w strukturach europejskich.
14.09.2023
13:50
Andrzej Szejna: „Dziś nikt przy zdrowych zmysłach muru na granicy nie będzie rozbierał” #OnetAudio
Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu. Raport międzynarodowy znajdziesz tutaj: https://onetaudio.app.link/RaportMiedzynarodowy W „Raporcie międzynarodowym” czas na zapoznanie się z optyką różnych stron polskiej sceny politycznej na najważniejsze tematy z zakresu dyplomacji i spraw zagranicznych, a serię przedwyborczych rozmów Witolda Jurasza otwiera wiceprzewodniczący Nowej Lewicy Andrzej Szejna, kandydat Lewicy do Sejmu. Mierzy się m.in. z pytaniami o postawę Polski wobec Ukrainy, relacje z Niemcami, handlowe kontakty z Chinami i kryzysową sytuację na granicy z Białorusią. „Dziś nikt przy zdrowych zmysłach muru na granicy nie będzie rozbierał” – mówi Andrzej Szejna, ale zwraca uwagę na hipokryzję polskiego rządu w tej sprawie. „Tu zbudowali mur, a tam za pieniądze, nie wiadomo kto na tym zarabia, wydają dziesiątki tysięcy wiz w krajach azjatyckich, afrykańskich” – tłumaczy. „Ja politykę zagraniczną polskiego rządu PiS oceniam jako politykę w ruinie. Myślę, że jestem bliski zdania, jakie wygłosił były minister spraw zagranicznych w rządzie PiS, pan profesor Czaputowicz, który powiedział, że jest to polityka hien i szakali” – prezentuje swoją opinię Andrzej Szejna. Ocenia decyzje rządu PiS po wybuchu wojny w Ukrainie, wskazuje, za co jest gotów pochwalić prezydenta Andrzeja Dudę i co myśli o sprawie Nord Stream 2. „Nord Stream 2 był straszliwym błędem Niemiec. Niemcy wykazały wówczas obrzydliwy egoizm” – mówi wiceprzewodniczący Nowej Lewicy.