Jesteśmy neurobiologicznie zaprogramowani na więź - relacje z innymi ludźmi są nam niezbędne do pełnego i zdrowego funkcjonowania. W dzisiejszym odcinku poruszamy temat miłości, która choć nie zawsze jest obecnaw naszym życiu, to niemal każdy z nas jej pragnie i do niej dąży.W tym odcinku przyglądamy się dynamice związkówi odpowiadamy na pytania:Co sprawia, że wchodzimy w relacje romantyczne? Jak nasz styl przywiązania wpływa na jakość i trwałośćzwiązku?Czy można zatrzymać kryzysy i podtrzymać uczuciana długie lata?Związek to nie tylko namiętność – to takżeświadomywybór, komunikacja i wzajemne zaangażowanie. Jak dbać o relację, by nie wygasła? Jak radzić sobie z trudniejszymi momentami? O tym wszystkim rozmawiamy w dzisiejszym odcinku!Polecane materiały:"Ewolucja pożądania" - D. Buss"Psychologia miłości" - B. Wojciszke"500 dni miłości" - film Zapraszamy Was także na naszego Instagrama, gdzie niebawem znajdziecie podsumowanie dzisiejszego odcinka https://www.instagram.com/psychologia_na_dwa_glosy/
--------
42:45
Dlaczego jesteś dla siebie największym krytykiem
Tym razem zastanawiamy się, dlaczego czasem tak trudno jest nam być wyrozumiałym względem samego siebie, skąd bierze się w nas tak duży samokrytycyzm oraz w jakich sytuacjach najczęściej się pojawia. Rozmawiamy dziś o tym, kim jest nasz wewnętrzny krytyk oraz co sprawia, że się pojawia i dochodzi do głosu. Dzielimy się także praktycznymi wskazówkami, które mogą pomóc w pracy z wewnętrznym głosem, który nie zawsze mówi o nas najlepiej.
Film, o którym wspominamy w odcinku "Czarny łabędź" (2010)
Zapraszamy Was także na naszego Instagrama, gdzie niebawem znajdziecie podsumowanie dzisiejszego odcinka https://www.instagram.com/psychologia_na_dwa_glosy/
--------
53:41
Czy introwertycy nie lubią ludzi?
W dzisiejszym odcinku poruszymy wciąż żywy i szeroki temat ekstrawersji i introwersji (może z większym naciskiem na introwersję).
Odpowiemy sobie na tytułowe pytanie i rozważymy skąd w ogóle bierze się takie przeświadczenie. Zastanowimy się, czy da się zrobić ekstrawertyka z introwertyka oraz co właściwie decyduje o tym „kim jesteśmy”. Zaczniemy sobie jednak od krótkiej historii tych dwóch pojęć, a następnie przejdziemy do tego – jak dziś są one postrzegane i jakie aspekty się na nie składają, zwrócimy też uwagę na kluczowe różnice w funkcjonowaniu introwertyków i ekstrawertyków. Nie zabraknie przy tym wszystkim ciekawostek.
Materiały do odcinka
1. Psychotesty sprawdzające poziom ekstrawersji i introwersji (pamiętajcie, że nie są to testy diagnostyczne, dają jedynie ogólny ogląd sytuacji, więc podejdźcie do tego z dystansem :)). Oryginalne testy psychologiczne nie mogą być upowszechniane).
Introwersja – https://www.idrlabs.com/3-minute-introversion/test.php
Ekstrawersja - https://www.idrlabs.com/3-minute-extroversion/test.php
2. Artykuły dla zainteresowanych
Ekstrawersja i introwersja w ujęciu Junga i Cattella - http://surl.li/stwjj
Pojęcie osobowości w różnych ujęciach psychologicznych - http://surl.li/stwjn
Zapraszamy Was także na naszego Instagrama, gdzie niebawem znajdziecie podsumowanie dzisiejszego odcinka https://www.instagram.com/psychologia_na_dwa_glosy/
--------
47:32
Pora na manipulację
Czym jest manipulacja i jak ją odróżnić od perswazji? Gdzie najczęściej możemy się z nią spotkać i jakie przybiera formy? Które reguły rządzące manipulacją możemy odnieść do własnego życia i relacji? Jaką rolę odgrywa autorytet w naszym życiu?
A ponadto, co sprawia, że ludzie nas lubią i chcą z nami przebywać? Na te i inne pytania postaramy się udzielić odpowiedzi w dzisiejszym odcinku.
Zapraszamy Was także na naszego Instagrama, gdzie znajdziecie podsumowanie dzisiejszego odcinka https://www.instagram.com/psychologia_na_dwa_glosy/
--------
1:05:50
Zapowiedź podcastu
Dzień dobry i cześć!
Razem
z Wiktorem zaczynamy nasza podcastową przygodę. Chyba po prostu uznaliśmy, że całkiem lubimy ze sobą rozmawiać oraz że mamy możliwość zabarwić naszą dyskusję odrobiną psychologii - i tak właśnie powstała Psychologia na Dwa Głosy.