Czy możemy stworzyć "narkotyki dla modeli AI"? I jeśli tak, to po co? (Gość: prof. Daniel Wójcik)
Sztuczne sieci neuronowe, czyli to, co działa w modelach sztucznej inteligencji, zostały stworzone na podobieństwo prawdziwych sieci w ludzkim mózgu. Czy zatem można na nie wpływać tak samo, jak na te prawdziwe? W podcaście "Cybe(r)ewolucja" wyjaśnia to profesor Daniel Wójcik z Pracowni Neuroinformatyki Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN.
--------
43:07
--------
43:07
AI coraz bliższa człowiekowi w diagnozowaniu raka (Gość: dr Łukasz Jeleń)
Jak AI pomaga analizować obrazy medyczne i w jaki sposób przyspiesza pracę naukowca? Dlaczego nie powinniśmy jeszcze ufać sztucznej inteligencji w pełni w samodzielnym odkrywaniu naukowych prawd? W tym odcinku "Cybe(r)ewolucji" dr Łukasz Jeleń z Politechniki Wrocławskiej opowiada o wykorzystaniu sztucznej inteligencji w diagnostyce nowotworów. Rozmowa dotyka zarówno przyszłości medycyny, jak i granic możliwości dzisiejszych algorytmów. Na podcast zaprasza Bolesław Breczko.
--------
35:02
--------
35:02
Czy "wampiryczna sztuczna inteligencja" wysysa krew z artystów? (Gościni: Natalia Domagała)
W jakim świecie chcemy żyć? Do czego służy nam sztuka i kultura? I dlaczego pozwalamy jako społeczeństwo na to, żeby cała gama zawodów kreatywnych została po prostu wyeliminowana? Gościnią podcastu jest Natalia Domagała – ekspertka od etyki sztucznej inteligencji. Kierowała zespołem zajmującym się polityką i etyką danych i sztucznej inteligencji w Centralnym Urzędzie do spraw Cyfryzacji i Danych w rządzie Wielkiej Brytanii. Została wyróżniona przez Mozillę i Fundację Perspektywy za działalność na rzecz etycznej sztucznej inteligencji.
--------
42:16
--------
42:16
ElevenLabs przejdzie Test Turinga? Rewolucja, która mówi ludzkim głosem (Gość: Mati Staniszewski)
Mati Staniszewski, założyciel i prezes ElevenLabs, polskiej firmy technologicznej, która w ciągu zaledwie dwóch lat osiągnęła wycenę 3,3 miliarda dolarów, podzielił się swoją wizją przyszłości sztucznej inteligencji. Według niego, już w tym roku modele AI jego firmy przejdą test Turinga, co oznacza, że rozmowa z nimi będzie nieodróżnialna od rozmowy z człowiekiem.
W podcaście Cybe(r)ewolucje Mati Staniszewski opowiada o kulisach powstania ElevenLabs, wyzwaniach związanych z rozwojem technologii AI oraz o tym, jak jego firma zmienia sposób, w jaki komunikujemy się z maszynami.
--------
20:35
--------
20:35
AI zrobi przelew, podsumuje wydatki i opłaci fakturę. ChatGPT wkracza do banku (Gość: Janusz Mieloszyk)
Nest Bank jako pierwszy w Polsce, a jeden z pierwszych na świecie, zatrudnił ChatGPT do codziennej pracy. Sztuczna inteligencja wspiera klientów m.in. w realizacji przelewów, analizie wydatków czy opłaceniu faktur. O kierunku, w jakim zmierzają agenci AI w bankowości, opowiada wiceprezes Nest Banku – Janusz Mieloszyk.
Cybe(r)ewolucja to podcast Wyborczej.biz o sztucznej inteligencji. Prowadzący Bolesław Breczko stara się w nim zrozumieć razem ze słuchaczami, czym jest AI, czym nie jest, jakie są jej ograniczenia, możliwości, czy i kiedy zdominuje ludzkość. W tym celu ekspertom i naukowcom światowej klasy zadaje m.in. takie pytania jak: skąd AI wie, że 2 plus 2 to 4, co to są sztuczne sieci neuronowe i głębokie uczenie maszynowe, oraz dlaczego AI umie narysować kota, a jego dwuletnia córka nie, choć rozpoznaje go nawet skuteczniej.