"Chciałem być księdzem innym. Dziś płacę za to cenę" #OnetAudio
[AUTOPROMOCJA] Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio „Kiedy ksiądz nie potrafi zrobić sobie obiadu, ale układa ludziom życie z ambony, to coś tu nie gra” – mówi ks. Wojciech Pełka w rozmowie z Magdaleną Rigamonti i Tomaszem Sekielskim. Seminaria duchowne pustoszeją, a młodzież odchodzi od Kościoła. Czy polska wspólnota katolicka ma jeszcze szansę na duchowe odrodzenie? W podcaście „Rachunek sumienia” ks. Wojciech Pełka szczerze opowiedział o kryzysie powołań, braku empatii w Kościele i duchowej samotności księży, którzy chcą coś zmienić. W najnowszym odcinku podcastu „Rachunek sumienia” padło wiele gorzkich słów o stanie polskiego Kościoła. Ks. Pełka nie boi się mówić wprost: kryzys powołań nie jest przypadkiem, lecz wynikiem błędów systemowych i utraty wiarygodności. W seminariach brakuje nie tylko kandydatów, ale i autentyczności.
--------
7:18
Prof. B. Kmieciak: przedstawiciele władz Kościoła krzywdzą ludzi #OnetAudio
[AUTOPROMOCJA] Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio Jeżeli powstałaby w Kościele komisja niezależna, taka jak powstała np. we Francji, to mogłoby się okazać, że dojdą do prawdy. Z perspektywy ewangelicznej ta prawda wyzwala, ale dla wielu może być bardzo trudną prawdą, bo nagle okaże się, że ktoś milczał, kiedy miał obowiązek krzyczeć - mówi prof. Błażej Kmieciak, były przewodniczący Państwowej Komisji ds. wyjaśnienia przypadków pedofilii.
--------
11:28
Betlejewski: dostałem tysiące listów od osób, dla których pierwsza spowiedź była traumą #OnetAudio
[AUTOPROMOCJA] Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio — To wszystko jest głęboko upokarzające: konieczność klęczenia, oskarżania samego siebie i oczekiwania na przebaczenie — mówi w podcaście "Rachunek sumienia" Rafał Betlejewski, performer, dziennikarz, autor książki "365 lekcji religii dla całej rodziny, która chce się wyzwolić". Betlejewski nazywa siebie "antykaznodzieją", w Kościele dostrzega "ten sam system przemocy" co w systemie komunistycznym, zaś spowiedź uważa za element "ideologizacji i indoktrynacji dzieci", który "należy z polskiego życia społecznego wyeliminować".
--------
13:11
Karol Nawrocki cytujący Biblię. Antysemityzm i chrześcijańskie kłamstwo #OnetAudio
[AUTOPROMOCJA] Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio Antysemityzm pojawił się w kampanii prezydenckiej w Polsce. Zdarzały się pojedyncze reakcje polityków na antysemickie hasła padające podczas debat kandydatów, ale wielkiego oburzenia trudno szukać. W najnowszym odcinku podcastu "Rachunek sumienia" gośćmi są autorzy książki "Antysemickie chrześcijaństwo". Komentują również wystąpienie Karola Nawrockiego podczas wieczoru wyborczego, w którym zacytował fragment Biblii.
--------
16:55
Rozmawiała z negocjatorem, który uratował setki żyć. "Ta praca nie wygląda jak na filmach" #OnetAudio
[AUTOPROMOCJA] Pełnej wersji podcastu posłuchasz w aplikacji Onet Audio — Z jednej strony rozmawiam z księdzem, a z drugiej strony z tarocistą. Nie da się wyobrazić sobie bardziej różnych światów. A wychodzisz z tych rozmów i mówisz "kurczę, oni mówią o tym samym, tylko trochę inaczej to nazywają" — mówiła w podcaście "Rachunek sumienia" Anna Matusiak-Rześniowiecka, autorka książki "Ze śmiercią im (nie) do twarzy". Książka to zbiór wywiadów z osobami, których praca jest związana ze śmiercią. Matusiak-Rześniowiecka prowadzi również podcast, w którym rozmawia z gośćmi o umieraniu i przeżywaniu żałoby. Skąd zainteresowanie taką tematyką?
Kościół. Dla jednych skompromitowana instytucja, cynicznie wykorzystująca religię jako narzędzie do zarabiania pieniędzy. Dla drugich opoka oraz źródło wszelkiego dobra i miłości. "Rachunek sumienia" to nie jest podcast tylko o Kościele! To podcast o ludziach, na których kariery, a czasem i na całe życie, wpływ miała (lub nadal ma) instytucja jaką jest Kościół katolicki. Jeśli nie macie w sobie uczuć religijnych, koniecznie posłuchajcie. Jeśli je w sobie macie - posłuchajcie tym bardziej.