Powered by RND
PodcastySpołeczeństwo i KulturaPsychologicznie Rzecz Biorąc

Psychologicznie Rzecz Biorąc

Olga Woźna | Sławek Stepa
Psychologicznie Rzecz Biorąc
Najnowszy odcinek

Dostępne odcinki

5 z 25
  • 25. Wieczorek literacki u Lwa-Starowicza – analiza lektur bez orgazmu
    To już jest koniec, nie ma już nic… Tym absolutnym bangerem ze szkolnych dyskotek lat 2002-2006 żegnamy się z Wami. Jest to jednak zakończenie z intertekstualnym pierdolnięciem.Czego tu nie będzie… Cytujemy samych siebie, obiecujemy szczyty erudycji, by stoczyć się na samo dno szamba językowego, kalamy własne gniazda, obalamy patriarchat i wskazujemy palcem seksualizację nieletnich. Gościem specjalnym odcinka będzie gender drodzy Państwo. Drżyjcie więc ze strachu i chowajcie milusińskich!Dziękujemy za przemiłą podróż. Nie mówimy żegnajcie lecz… do zobaczenia?
    --------  
    1:50:26
  • 24. Lew salonowy polskiej seksuologii – o Zbigniewie Lwie-Starowiczu
    Prawdziwego mężczyznę poznaje się nie po tym jak zaczyna, a po tym jak kończy! Dlatego - jak na prawdziwych mężczyzn (i kobiety) przystało - kończymy ten debiutancki sezon „Psychologicznie Rzecz Biorąc” z przytupem! A skoro maksyma do seksu najczęściej się odnosi, na tapet bierzemy Nestora polskiej seksuologii. Niewątpliwie zasłużonego dla nauki i seksu – profesora Zbigniewa Lwa-Starowicza.Chcemy zarówno nieco przybliżyć Wam losy i dzieje profesora, jak też zwrócić Waszą uwagę na mniej chlubne wyjątki z licznej historii jego wypowiedzi. Wszystko po to, by pamiętać, że nawet największe autorytety mogą się mylić i wielką rzeczą jest przyznawać się do swoich pomyłek!Siadajcie wygodnie, bo końcowa stacja majaczy nam na horyzoncie!
    --------  
    1:37:50
  • 23. Mój przyjaciel ChatGPT – o AI, samotności i (nie)terapii
    Czy sztuczna inteligencja może być przyjacielem? A może terapeutą? W tym odcinku zagłębiamy się w fascynujący, ale i niepokojący świat relacji ludzi z AI. Rozmawiamy o tym, jak użytkownicy traktują ChataGPT jak bliskiego znajomego, powierzając mu swoje sekrety, lęki i codzienne rozterki. Czy to niewinna rozmowa, czy już substytut relacji międzyludzkich? Zastanawiamy się nad psychologicznymi konsekwencjami takiej interakcji: czy AI może zaspokoić potrzebę bliskości? Jakie są granice między wsparciem a uzależnieniem od rozmów z chatbotem? Czy powierzanie swoich problemów AI jest bezpieczne?Czy AI może nieświadomie wzmacniać nasze lęki i schematy? Jakie są etyczne i psychologiczne implikacje traktowania AI jako terapeuty?Ten odcinek to próba zrozumienia, gdzie kończy się pomocna technologia, a zaczyna niebezpieczna iluzja.Zapraszamy do refleksji nad tym, jak w dobie cyfrowej samotności budujemy (i tracimy) relacje – z ludźmi i maszynami.
    --------  
    1:19:28
  • 22. Święto demokracji - o wyborach prezydenckich a.d. 2025
    Maj pod znakiem wielkich wyborów stoi! Papieża już mamy, pozostało nam zadecydować kto wygra Eurowizję, a także kto zastąpi miłościwie nam panującego Andrzeja Dudę.Kto został w tegorocznych wyborach miss kiełbasy? Czy doświadczenie dziennikarskie ma szansę przełożyć się na dobry wynik w wyborach? Wybieramy sercem, czy jednak jesteśmy wzrokowcami? Które heurystyki decydują za nas przy urnach wyborczych?Bez względu na wasze poglądy polityczne będziemy tu agitować za dwoma tematami:1. Żeby po prostu na wybory pójść2. Żeby w pierwszej turze głosować na kandydata marzeń, a w kolejnej - na mniejsze (waszym zdaniem) zło .Tak więc życzymy udanych Igrzysk Śmierci i niech los zawsze wam sprzyja!
    --------  
    1:31:50
  • 21. Zwycięzca śmierci, piekła i szatana - o traumatycznej Wielkanocy
    W dobie pędzącego konsumpcjonizmu Wielkanoc zaczęła kojarzyć się nam z pastelowymi barwami, jajeczkami, króliczkami i kurczaczkami. Istota tych - najważniejszych w kościele katolickim - Świąt jest jednak zgoła inna.W dzisiejszym odcinku przyglądamy się temu jak - psychologicznie rzecz biorąc - możemy spostrzegać naszą koncentrację na lawendowych zajączkach zamiast na męczeńskiej śmierci i zwycięskim zmartwychwstaniu.Stawiamy również pytania, na które odpowiedzi szukamy u nikogo innego jak u Jeana Piageta! Czy treści drogi krzyżowej i misterium męki pańskiej są adekwatne dla dzieci? W jakim wieku dziecko jest w stanie zrozumieć istotę Wielkanocy? Czy drogi krzyżowe dla dzieci są w ogóle etyczne, czy raczej - potencjalnie traumatyzujące?Podejdźcie do tego odcinka z otwartymi umysłami - nie jest to ani reklama katolicyzmu ani jego stronnicza krytyka! Wygłaszamy na głos to, o czym być może wielu z Was kiedyś się zastanawiało.
    --------  
    1:21:01

Więcej Społeczeństwo i Kultura podcastów

O Psychologicznie Rzecz Biorąc

Jesteśmy dwójką psychologów, seksuologów i psychoterapeutów in spe - nie dostaniecie tu taniej pop-psychologii ani treści, które znacie z pastelowych infografik. Wykorzystując swój background, chcemy przyglądać się rozmaitym zjawiskom, wydarzeniom i osobom Psychologicznie Rzecz Biorąc. Zajmujemy rozmaite stanowiska, a nasze opinie mogą zostać uznane za obrazoburcze, odklejone lub - w najlepszym razie - niepotrzebne. I to jest ✨ jakby OKEJ ✨ Sprawdź nasze sociale: Olga - https://www.instagram.com/olga.z.simula/ Sławek - https://www.instagram.com/podziemie.seksuologiczne/
Strona internetowa podcastu

Słuchaj Psychologicznie Rzecz Biorąc, Mao Powiedziane i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl

Uzyskaj bezpłatną aplikację radio.pl

  • Stacje i podcasty do zakładek
  • Strumieniuj przez Wi-Fi lub Bluetooth
  • Obsługuje Carplay & Android Auto
  • Jeszcze więcej funkcjonalności
Media spoecznościowe
v7.20.2 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 7/13/2025 - 8:30:31 AM