Świat żegna papieża Franciszka. Co dalej z kościołem katolickim?
Pogrzeb papieża Franciszka zgromadził w Rzymie tysiące wiernych i najważniejszych przywódców z całego świata. To symboliczne pożegnanie głowy kościoła katolickiego, ale też moment na zadanie sobie pytań o jego przyszłość. O atmosferze tego wzniosłego wydarzenia i możliwych zmianach w Watykanie mówił Michał Kłosowski, watykanista i dziennikarz, który był gościem "Przeglądu Zagranicznego". W cieniu uroczystości doszło jednak również do istotnych politycznych rozmów — m.in. spotkania prezydentów Donalda Trumpa i Wołodymyra Zełenskiego. Co to może oznaczać w kontekście trwających rozmów pokojowych? O tym w rozmowie z Andrzejem Kohutem opowiedział Sławomir Dębski, były prezes Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
--------
39:31
Wojna celna USA z Chinami - jakie będą konsekwencje?
Czy Donaldowi Trumpowi udało się wywrócić do góry nogami światowy handel? Jak może się zakończyć wojna handlowa USA z całym światem, a zwłaszcza z Chinami? W Przeglądzie Zagranicznym Andrzej Kohut pytał o to dr Rafała Szymanowskiego z Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu. Czy Amerykanie zdołają zmusić Iran do rezygnacji z programu nuklearnego? Jakie mają w ręku karty? I co na to Teheran? Naszym gościem był wykładowca UJ, były dyplomata Marcin Krzyżanowski. Zastanawialiśmy się także, czy Amerykanie rzeczywiście wycofają z Europy swoich żołnierzy i czy na zachodniej półkuli uda im się przejąć Kanał Panamski? Było też o wojnie w Ukrainie - Kijów twierdzi, że po stronie Putina walczą na froncie żołnierze ChRL. Co na to Moskwa i Pekin? Niemieccy chadecy i sojaldemokraci wypracowali umowę koalicyjną. W jakim kierunku pójdą Niemcy pod nowymi rządami? I jak się w nowej rzeczywistości odnajdzie skrajna prawica?
--------
28:53
Kogo pogrążą cła Trumpa?
Zaczęły obowiązywać 10-procentowe cła nałożone przez prezydenta USA Donalda Trumpa na niemal wszystkie towary z prawie wszystkich krajów świata. Obiecany przez amerykańskiego przywódcę „Dzień wyzwolenia” przyniósł prawdziwą celną apokalipsę. Pierwszymi, którzy odczują ewentualne straty w handlu, będą budżety stanowe – mówił Rafał Michalski, ekspert od polityki amerykańskiej. Szokujące są: skala i sposób wyliczenia ceł oraz to, że przedstawiciele Białego Domu nie potrafią wyjaśnić, po co zostały wprowadzone – dodał ekspert.
Wyrok skazujący dla Marine Le Pen, liderki Zjednoczenia Narodowego we Francji skomentował Kacper Kita, analityk i publicysta związany z portalem Nowy Ład.
--------
33:24
Wirujący derwisz w masce gazowej symbolem oporu. Dlaczego burmistrz Stambułu został aresztowany?
Dziesiątki tysięcy osób gromadzą się na wiecach poparcia dla aresztowanego byłego opozycyjnego burmistrza Stambułu Ekrema Imamoglu. „Aresztowanie to próba utrącenia najgroźniejszego potencjalnego kontrkandydata Recepa Erdogana w wyborach prezydenckich. (…) Zarzuty korupcyjne i zarzut o terroryzmu w Turcji pojawia się bardzo często, by uciszyć niewygodnych polityków czy dziennikarzy” - mówiła dr Karolina Olszowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Piotr Szymański z Ośrodka Studiów Wschodnich wyjaśniał, dlaczego Grenlandczycy nie chcieli gościć wiceprezydenta USA J.D. Vance’a.
--------
39:24
Nowe cele Izraela po fiasku zawieszenia broni z Hamasem
Izrael zdecydował się na wznowienie działań militarnych w Strefie Gazy. Co chce osiągnąć? Jaką rolę w wydarzeniach na Bliskim Wschodzie odgrywa prezydent Donald Trump? Sytuację ocenia Marek Matusiak, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
Z kolei Grzegorz Kuczyński, dziennikarz specjalizujący się w tematyce rosyjskiej mówi o negocjacjach prowadzonych przez Stany Zjednoczone z Rosją i Ukrainą.
Andrzej Kohut wraz z ekspertami wyjaśnia sprawy wagi światowej. Międzynarodowe konflikty, gospodarcze spięcia i światowe tendencje! W każdą sobotę wywiady i komentarze do najważniejszych tematów tygodnia.