Izrael przekroczył kolejną granicę w konflikcie na Bliskim Wschodzie. Co na to Amerykanie?
Oczy całego świata znów są zwrócone na Bliski Wschód. Po ataku Izraela na Iran pojawiają się pytania o zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w ten konflikt. Czy Binjamin Netanjahu nie przelicytował? Czy Donald Trump robi teraz dobrą minę do złej gry? O tym w "Przeglądzie Zagranicznym" opowiedział dr Marcin Fatalski z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z kolei o tym, jak ten konflikt wygląda ze strony irańskiej i czy jest realna szansa na upadek tamtejszego reżimu, Andrzej Kohut rozmawiał z Krzysztofem Strachotą z Ośrodka Studiów Wschodnich.
--------
38:51
--------
38:51
Rosja w "Pajęczynie" Ukrainy. Konsekwencje brawurowej akcji
Ponad setka dronów, zaatakowane przynajmniej cztery bazy lotnicze, straty szacowane na miliardy dolarów. To efekt ukraińskiej akcji "Pajęczyna" wobec Rosji. Jak bardzo bolesny dla Kremla był to atak? Czy możliwości Moskwy zostały w związku z tym ograniczone? O tym mówił Maciej Szopa, ekspert od lotnictwa i obrony powietrznej, dziennikarz serwisu Defence24. A w Korei Południowej 3 czerwca odbyły się wybory prezydenckie. Czy to koniec politycznego zamętu w tym kraju? Wyjaśniał dr Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytytu spraw Międzynarodowych.
--------
36:30
--------
36:30
Nietypowe manewry na Bałtyku. Problem rosyjskiej floty cieni.
Czy uda się rozwiązać problem rosyjskiej floty cieni?
Czy próby negocjacji pokoju na Ukrainie to polityczna fikcja czy realna polityka? I jak wygląda sytuacja na froncie?
O tym ze swoimi gośćmi kontradmirałem w stanie spoczynku Krzysztofem Zdonkiem i Michałem Nowakiem z "Raportu z frontu" w Przeglądzie Zagranicznym w Radiu RMF24 rozmawiał Andrzej Kohut.
W programie padło również pytanie o to, czy Bruksela będzie skłonna do ustępstw wobec celnych roszczeń prezydenta USA Donalda Trumpa?
Prowadzący odrysował także powyborczy krajobraz w Portugalii i Rumunii.
--------
30:15
--------
30:15
Wizyta Trumpa i negocjacje Ukrainy z Rosją. Rejon Bliskiego Wschodu w centrum uwagi
Oczy świata były w minionym tygodniu dwukrotnie zwrócone na rejon Bliskiego Wschodu. Najpierw prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump złożył wizytę w trzech państwach: Arabii Saudyjskiej, Katarze i Zjednoczonych Amiratach Arabskich. O tym mówiła dr Zofia Sawicka z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Z kolei pod koniec tygodnia w Turcjii odbyły się negocjacje Ukrainy z Rosją. Po raz pierwszy od 3 lat w tej wojnie, wywołanej przez Kreml. Komentował to dr Łukasz Adamski, wicedyrektor Centrum Mieroszewskiego.
--------
39:08
--------
39:08
Czy nowy papież dogada się z Trumpem?
Po trwającym niespełna dwie doby konklawe kardynałowie wybrali nowego papieża. Został nim podchodzący z USA kard. Robert Prevost, który przyjął imię Leon XIV. O tym, czego możemy się spodziewać po jego pontyfikacie Andrzej Kohut rozmawiał w "Przeglądzie Zagranicznym" z Konstantym Pilawą z Klubu Jagiellońskiego.
Niemcy od kilku dni mają nowego kanclerza. O tym, kim jest Friedrich Merz i w jakim kierunku będzie zmierzać nowy niemiecki rząd mówił Kamil Frymark, główny specjalista Zespołu Niemiec i Europy Północnej w Ośrodku Studiów Wschodnich. Ekspert przypomniał, że Friedrich Merz odszedł z polityki do biznesu, wrócił i od 2021 roku konsoliduje wokół siebie całą chadecję. "Cele są zdefiniowane jasno: ograniczenie nielegalnej migracji do Niemiec, pobudzenie gospodarki i odbudowa zaufania do Niemiec w polityce zagranicznej " - mówił Kamil Frymark.
Andrzej Kohut wraz z ekspertami wyjaśnia sprawy wagi światowej. Międzynarodowe konflikty, gospodarcze spięcia i światowe tendencje! W każdą sobotę wywiady i komentarze do najważniejszych tematów tygodnia.