Przez Polskę przetoczy się potężna fala zwolnień? „To się może wydarzyć pod koniec tego roku” #OnetAudio
Z badań GUS wynika, że niemal we wszystkich sektorach polskiej gospodarki więcej firm planuje zwalniać niż zatrudniać nowych pracowników. Nastroje psują się nawet w branży IT. „Upada mit związany z bezpieczeństwem pracy i wysokimi zarobkami informatyków. Sztuczna inteligencja z impetem wchodzi na rynek pracy” – w podcaście „Forbesa” Paweł Strawiński rozmawia z Krzysztofem Inglotem, ekspertem rynku pracy i prezesem Personnel Service Zapowiedź tego, co może niebawem nastąpić na polskim rynku pracy, już dziś można dostrzec w niektórych danych. – Mamy pesymizm po stronie pracodawców i widać to już w postaci mniejszej liczby nowych zamówień. Na to nakłada się zjawisko, które nazywam ukrytymi zwolnieniami. To są takie zwolnienia niewidzialne, gdzie ludzi nie zwalniamy, a przesuwamy wewnątrz organizacji. Jednocześnie nie są tworzone nowe miejsca pracy. Na to ma wpływ wiele czynników, między innymi sztuczna inteligencja – mówi gość podcastu „Forbesa”. Z tegorocznego badania Personnel Service, którego Inglot jest prezesem, wynika, że spadła liczba firm, które planują rekrutacje pracowników – do 16 proc. z 28 proc. przed rokiem. Równolegle wzrósł odsetek tych, które przewidują redukcje etatów. Zdaniem eksperta powoli przesuwamy się z rynku pracownika w stronę rynku pracodawcy. Decydujące mogą być najbliższe miesiące. Firmy będą obserwować, jak będzie się układać koniunktura – od tego będą zależeć ich dalsze ruchy. – Jeśli perspektywy na przyszły rok miałby się okazać pesymistyczne, a do tego mielibyśmy istotne zmiany związane z jeszcze głębszą ingerencją sztucznej inteligencji i robotyzacji, to większa fala zwolnień może się pojawić pod koniec tego roku. Wtedy moglibyśmy zaobserwować ruch na poziomie wskaźnika bezrobocia, który, jak przypomnę, dotychczas pozostaje stabilny – mówi Krzysztof Inglot. Niską stopę bezrobocia tłumaczy demografią. Mimo że ofert pracy ubywa, wskaźnik stoi w miejscu, bo coraz mniej młodych ludzi wychodzi na rynek pracy. Z ekspertem rozmawiamy także m.in. o roli Ukraińców na polskim rynku pracy, szybszym od oczekiwań rozwoju sztucznej inteligencji i zmianie modelu gospodarczego Polski, która nie jest już w stanie konkurować niskimi kosztami pracy.
--------
15:14
„Biznes biznesem, polityka polityką”. Zbliżenie Polski z Francją to szansa na inwestycje #OnetAudio
Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu Polskie Linie Lotnicze LOT zawarły rekordowy kontrakt na dostawę samolotów przez koncern Airbus. Wszystko wskazuje na to, że relacji gospodarczych między Polską a Francją będzie coraz więcej i będą coraz bliższe. Podpisany niedawno traktat polsko-francuski otwiera pole do biznesowej współpracy i stwarza szanse na nowe inwestycje. Rozmawiamy o nim z Joanną Jaroch-Pszeniczną, dyrektorką generalną Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej 9 maja w Nancy premier Polski Donald Tusk oraz prezydent Francji Emmanuel Macron podpisali „Traktat o wzmocnionej współpracy i przyjaźni między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Francuską”. Piękny gest, symboliczne wydarzenie – ale co z tego wynika w praktyce? Właśnie o tym rozmawiamy w najnowszym odcinku podcastu „Forbesa”. Naszą gościnią jest Joanna Jaroch-Pszeniczna, dyrektorka generalna Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej. Do tej pory najwięcej uwagi w sprawie traktatu poświęcano współpracy wojskowej. Ale jakie szanse traktat otwiera, jeśli chodzi o współpracę biznesową i inwestycje? - Polska i Francja mają szansę być lokomotywą rozwoju w Europie w zakresie gospodarczym, a zwłaszcza przemysłowym — mówi Jaroch-Pszeniczna. Francja zajmuje drugie miejsce, jeśli chodzi o wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce (ok. 25 mld euro na koniec 2022 r.), a wartość francuskich inwestycji w najbliższych latach może jeszcze wzrastać. Francja ma bowiem mocne karty zarówno jeśli chodzi o energetykę atomową (koncern EDF), jak i o Kolej Dużych Prędkości (koncern Alstom, który jedną ze swoich fabryk ma w Chorzowie). Jako kraj nie jesteśmy jednak tylko biorcą francuskich inwestycji. Lista polskich firm rozwijających biznes we Francji obejmuje m.in. takie brandy jak InPost, Amica i Comarch. Francuski rynek nie jest jednak otwarty wyłącznie dla gigantów — tym bardziej że traktat zakłada zachęcanie do wzajemnego inwestowania również małe i średnie przedsiębiorstwa z obu krajów. Jeśli chodzi o główne przeszkody w inwestowaniu gościni zarówno w przypadku Polski, jak i Francji wskazuje często zmieniające się prawo. Typowo polskim problemem jest jednak trudność porozumienia się w sprawie inwestycji kluczowych z punktu widzenia państwa, która to sytuacja jest zdaniem ekspertki dezorientująca dla francuskich inwestorów. Chodzi tutaj o projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego. - To jest nasz interes polski, żeby rozwijać pewne inwestycje. I one muszą być realizowane niezależnie od tego, kto jest przy władzy — mówi Joanna Jaroch-Pszeniczna. Traktat polsko-francuski jako umowa międzynarodowa wymaga jeszcze ratyfikacji przez polskiego prezydenta. Zdaniem gościni sam traktat jest jednak tylko zwieńczeniem bliskich więzi gospodarczych pomiędzy oboma krajami, które będą się zacieśniać dalej niezależnie od jego formalnego statusu. - Biznes biznesem, polityka polityką — stwierdza Joanna Jaroch-Pszeniczna.
--------
10:31
Widełki wynagrodzeń to za mało? Rynek pracy czeka rewolucja transparentności #OnetAudio
Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu. Firmy będą musiały grać w otwarte karty: widełki płacowe, przejrzyste zasady premiowania i nowy porządek w wynagrodzeniach. – To koniec uczciwej fikcji i jazdy bez regulaminu – zapewnia ekspertka rynku pracy. A co z urlopami? Czy szef może odmówić wypoczynku, bo „firma ma teraz dużo pracy”? Kiedy może odwołać pracownika z urlopu? I kto wtedy za to płaci? Na te pytania odpowiada dr Katarzyna Kalata, radczyni prawna, założycielka HR Lex oraz Kancelarii Kalata Rynek pracy w Polsce czeka największa od lat zmiana. Nowa unijna dyrektywa o transparentności wynagrodzeń nałoży na firmy obowiązek ujawniania widełek płacowych już na etapie ogłoszenia o pracę. Pracodawcy będą musieli nie tylko jasno określić zasady wynagradzania, premiowania i awansowania, ale też raportować dane dotyczące luki płacowej. Wszystko po to, by przeciwdziałać nierównemu traktowaniu i ułatwić pracownikom dochodzenie swoich praw. Brzmi jak milowy krok w stronę uczciwego rynku? Niekoniecznie – wszystko zależy od tego, jak Polska wdroży te przepisy. Na razie – jak podkreśla nasza rozmówczyni – jesteśmy na dobrej drodze, by dyrektywę „rozbroić” z jej głównego celu. – Wynagrodzenie, którego nie możemy zweryfikować, to uczciwa fikcja. A widełki od 5 do 15 tysięcy? To jazda bez regulaminu – komentuje bez ogródek dr Katarzyna Kalata, radczyni prawna, założycielka HR Lex oraz Kancelarii Kalata. W rozmowie z Agnieszką Zarębą opowiada o tym, co czeka pracodawców i pracowników po 2026 roku. Czy każda firma będzie musiała zreorganizować systemy płac? Co grozi za brak zgodności z nowym prawem? I czy rzeczywiście dowiemy się, ile zarabia koleżanka zza biurka? To rozmowa nie tylko dla kadrowców i HR-owców. To rozmowa dla każdego, kto pracuje i chce wiedzieć, na co może liczyć, a czego wymagać.
--------
15:29
Od dowodzenia do partnerstwa: nowa rola lidera w erze ciągłej transformacji
Kiedy świat staje się „VUCA” – zmienny, niepewny, złożony i niejednoznaczny, tradycyjne metody zarządzania przestają działać. Liderzy z Providenta, Haleonu, Aparatu i BAT Polska podzielili się swoimi doświadczeniami i receptami na skuteczne przywództwo. – Leadership dziś to empatia, szacunek i codzienna obecność, nie feedback raz na rok – zaznacza Michał Fura z BAT Polska. Marta Woźniak z Providenta podkreśla, że to nie kontrola, ale środowisko wpływu i sensu działania zwiększa zaangażowanie. Z kolei Marta Miklińska z Aparatu pokazuje, że nawet 50-letnia firma może działać jak startup. – Słuchamy, uczymy się i eksperymentujemy. To nasza przewaga – przekonuje. Marzena Leszczyńska-Chmiel dodaje: „Nie bójmy się porażek – to lekcje. Lider przyszłości to nie dyrektor, a towarzysz zmiany”.
--------
18:20
AI w polskim biznesie: entuzjazm, efektywność i cienka granica bezpieczeństwa
– „Jestem szalonym optymistą” – mówi Michał Brański z Audioteka Group. Dzięki AI codzienne zadania, które zajmowały godziny, dziś realizuje w kilkadziesiąt minut. – „Wrzucam myśl do czatu i po odwiezieniu córki do przedszkola mam gotowy market research na biurku.” – „Ja również zapisuje się do tego klubu entuzjastów” – mówi Marcin Zygmanowski z PKO SA. – „Uważamy, że zmiana, którą przynosi sztuczna inteligencja, pozwoli nam działać bardziej efektywnie. Z korzyścią dla naszych klientów.” Z kolei Zbigniew Rymarczyk z Comarchu widzi w AI nie chwilowy trend, a „rewolucję porównywalną z wynalezieniem relacyjnych baz danych”. Technologia umożliwia dziś naturalną, ludzką komunikację z komputerem, a programiści – nawet ci początkowo sceptyczni – stają się dzięki niej znacznie bardziej produktywni. Ale entuzjazm miesza się z ostrożnością. – „Zagrożenie deepfake’ami i wyciekiem danych jest realne. Firmy padają ofiarami ataków, bo ignorują podstawowe zasady cyberbezpieczeństwa” – przestrzega Rymarczyk. Adam Ocharski z Santander Bank Polska dodaje: – „W świecie AI pauza może być nowym zabezpieczeniem – zanim klikniemy ‘wyślij’, lepiej dwa razy się zastanowić.”
"Podcast Forbes" to miejsce dla tych, którzy chcą lepiej zarządzać swoimi finansami, rozwijać karierę i zrozumieć mechanizmy rządzące gospodarką. Prowadzący – Maciej Gajek, Konrad Sadurski, Paweł Rutkiewicz, Jan Bolanowski, Magdalena Gryn, Natalia Chudzyńska-Stępień i Paweł Strawiński – omawiają najważniejsze tematy ze świata biznesu, makroekonomii i pracy. Zainspiruj się praktycznymi poradami, analizami trendów i wywiadami z ekspertami. Podcast Forbes – wszystko, co musisz wiedzieć, by podejmować lepsze decyzje finansowe i zawodowe.