"Nie biegaj bo się spocisz", "pogódźcie się", "podziel się z koleżanką" - wszyscy słyszeliśmy takie wyrażenia i zapewne w jakimś momencie sami je wypowiedzieliśmy. Nie są to komunikaty wspierające, ani korzystne. W drugim odcinku naszego podcastu tworzymy (Anty)dekalog dzieciństwa. Nie tylko patrzymy krytycznym okiem, ale również proponujemy alternatywne formy komunikatu przekazującego tą samą treść w formie mniej ofensywnej. Praca nie-domowa: Wybierz się z dzieckiem lub bliską Ci osobą do zielonego terenu. Może to być las, park czy ogródek. Odszukaj w nim: - liść- patyk- drzewo - mechZapoznajcie się z każdym ze znalezisk różnymi zmysłami: - dotykiem - palcami, kostką, stopą, brzuchem, policzkiem, uchem, - węchem- powąchaj w różnych miejscach, potrzymaj przedmiot w dłoni i sprawdź czy zmieni się zapach pod wpływem ciepła- wzrokiem - obejrzyj przedmioty pod różnymi kątami, pod różnym światłemPowyższa lista jest jedynie propozycją. Jeżeli masz ochotę to poszukaj innych przedmiotów lub zapoznaj się z nimi w inny sposób. Pozwól sobie i swojemu towarzyszowi zabawy na swobodną eksplorację wszystkimi zmysłami i każdym miejscem na ciele. Znajdź nas:FB: https://www.facebook.com/lesneprzedszkolaINSTA: https://www.instagram.com/lasoterapia_z_dziecmi/WWW: https://lesneprzedszkola.pl/
Rozmawiamy o dzieciach, zdrowiu, relacjach, zabawie, o tym jak było, jak jest i jak mogłoby być czyli o dzieciństwie, naturalnie!
Naszym celem promowanie naturalnej edukacji, w bliskości z przyrodą i w szacunku do niej. Korzystamy z autorskiej koncepcji naturalnego dzieciństwa stworzonej przez Dorotę Zaniewską. Jest ona oparta na interdyscyplinarnej analizie badań z zakresu pedagogiki, psychologii rozwojowej, antropologii, neurobiologii i zdrowia publicznego. Jej głównym celem jest promocja zdrowia i odporności psychicznej dzieci poprzez kompleksowe zmiany w edukacji i opiece nad dziećmi.