Powered by RND

Drogowskazy

Eska ROCK
Drogowskazy
Najnowszy odcinek

Dostępne odcinki

5 z 585
  • „Niedzielni” czyli poranne imprezy przy kawie. DROGOWSKAZY
    Proponują by wieczorowe kreacje zamienić na wygodne ciuchy, alkohol na kawę a nocne imprezy w klubach – na… niedzielną imprezę od samego rana. Inicjatywa „Niedzielni” to połączenie muzyki i tańca, z możliwością poznania nowych osób w bezpiecznych warunkach. Choć pomysł „coffee party” nie narodził się w Polsce, to właśnie tutaj zaczyna się rozwijać. Planowane początkowo jako kameralne warszawskie spotkania, szybko zaczęły zyskiwać popularność także poza stolicą, a swoich sił na porannych imprezach, próbują wszyscy, bez względu na wiek. Choć alkohol nie jest na nich zabroniony, to organizatorzy zdecydowanie wskazują na zabawę bez procentów i zamienienie ich na mocną, poranną kawę. O tym dlaczego powstali „Niedzielni”, w jaki sposób i z myślą o kim organizują swoje imprezy a także o nadziejach na kolejne wydarzenia, opowiedzieli w Drogowskazach twórcy inicjatywy Damian Ziółkowski i Miki Kudełka. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
    --------  
    41:08
  • O bobrach, suszy i walce człowieka z naturą. DROGOWSKAZY
    Bobry europejskie są jednym z najbardziej charakterystycznych ssaków wodno-lądowych występujących w Polsce. W ciągu ostatnich dekad ich populacja znacznie wzrosła, co prowadzi do coraz częstszych konfliktów między działalnością tych zwierząt, a interesami ludzi. Gryzoń ten objęty jest w Polsce częściową ochroną gatunkową. Czy jest skuteczna? Jaki problem mamy z bobrami i środowiskiem w jakim żyją? Dlaczego tak wiele osób bobry tępi i prześladuje? Czego od bobrów możemy się nauczyć? Dlaczego te gryzonie mogą skutecznie pomóc Nam w walce z suszą? Gościem Michała Poklękowskiego w tej edycji Drogowskazów jest Roman Głodowski ze Stowarzyszenia „Nasz bóbr”.
    --------  
    1:05:24
  • Pamięć o ludziach i świat którego już nie ma. DROGOWSKAZY
    Choć od powstania w getcie warszawskim minęło ponad 80 lat, co roku na ulicach stolicy pojawiają się żonkile, które przypominają o bohaterskim zrywie mieszkańców zamkniętej dzielnicy. To też okazja by pomyśleć o setkach tysięcy ludzi, którzy przed wojną wiedli normalne życie, mieli swoje rodziny, plany i nadzieje. Choć pamięć o nich coraz bardziej się zaciera, ślady getta i jego mieszkańców wciąż są obecne w tkance miasta: to budynki, ulice, ślady murów a niekiedy upamiętnienia. Jak wyglądało życie w getcie i w jaki sposób starano się oswajać koszmarną rzeczywistość? Dlaczego pamięć jest tak ważna i jak ją pielęgnować? O tym w Drogowskazach mówiła dr Justyna Majewska, badaczka, naukowczyni, socjolożka związana z Żydowskim Instytutem Historycznym im. Emanuela Ringelbluma, członkini Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
    --------  
    45:55
  • O skutecznej walce z bólem. DROGOWSKAZY
    Niemal 30 procent dorosłych Polaków, czyli mniej więcej 8,5 miliona osób, zmaga się z bólem przewlekłym. To więcej niż średnia europejska i światowa. Eksperci podkreślają, że w Polsce problem ten jest nadal niewłaściwie leczony, a jego skala rośnie. Tymczasem z bólem da się wygrać, da się go zredukować do poziomu, który nie będzie niszczył życia. Bardzo często za bólem przewlekłym stoją nieuporządkowane, trudne emocje, nieprzepracowane traumy i nieodpowiednie nastawienie do walki z nim. Jak emocje wpływają na funkcjonowanie naszych narządów? Czy zdolność organizmu do samoleczenia, może sobie poradzić nawet z bardzo poważnymi schorzeniami? Jak właściwie i skutecznie szukać przyczyny naszych dolegliwości bólowych?Gościem Michała Poklękowskiego jest Bartłomiej Gajowiec, fizjoterapeuta z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami, autor książek, Fundacja Hikari.
    --------  
    54:33
  • Przemoc seksualna na imprezach. DROGOWSKAZY
    Różne formy molestowania seksualnego, to – obok bójek – główne zagrożenie spotykane na imprezach, na których bawią się Polki i Polacy. Do molestowania może dochodzić na tzw. domówkach, w klubach, czy na koncertach. Ofiarą np. pigułki gwałtu, mogą padać zarówno kobiety jak i mężczyźni. Skala tego zjawiska jest naprawdę duża. Aż 77 procent kobiet, które regularnie imprezują, boi się o swoje bezpieczeństwo na takich spotkaniach. Tak wynika z najnowszego raportu z badania przemocy seksualnej na imprezach „Imprezowa mapa Polski”, pod którym podpisuje się Fundacja Sexed.pl. Do najczęstszych powodów braku reakcji na przemoc seksualną na imprezach, należy brak wiedzy jak zareagować i/lub brak pewności czy sytuacja jest przemocą. Dlaczego tak się dzieje i jak można to zmienić? Jak bawić się bezpiecznie na imprezach? Jak w porę dostrzec zagrożenia? W jaki sposób zminimalizować ryzyko molestowania w takich sytuacjach? Gośćmi Michała Poklękowskiego w tej edycji Drogowskazów są Martyna Wyrzykowska dyrektorka zarządzająca w Fundacji Sexed.pl oraz Iwona Kruk, rzeczniczka prasowa Uber Polska.
    --------  
    50:17

Więcej Społeczeństwo i Kultura podcastów

O Drogowskazy

Zapraszają Michał Poklękowski i Aleksandra Galant.
Strona internetowa podcastu

Słuchaj Drogowskazy, WojewódzkiKędzierski i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl

Uzyskaj bezpłatną aplikację radio.pl

  • Stacje i podcasty do zakładek
  • Strumieniuj przez Wi-Fi lub Bluetooth
  • Obsługuje Carplay & Android Auto
  • Jeszcze więcej funkcjonalności

Drogowskazy: Podcasty w grupie

Media spoecznościowe
v7.16.2 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 5/1/2025 - 12:29:14 AM