Oskar Kokoschka, austriacki malarz, poeta i grafik
Bohaterem wykładu Eweliny Sobczyk Podleszańskiej w Szkole Bardzo Wieczorowej jest Oskar Kokoschka - austriacki malarz, poeta i grafik, działający w okresie ekspresjonizmu. Nie bez wpływu na twórczość Oskara Kokoschki pozostała jego miłość do Almy Mahler (wdowy po kompozytorze Gustawie Mahlerze), a zwłaszcza fakt zerwania przez nią związku. Znany jest również fakt zamówienia przez malarza manekina utraconej ukochanej, którego używał później jako pomocy warsztatowej przy pracy malarskiej. Malował wspaniale przez wiele lat, ale zawsze gdzieś w jego obrazach pojawiała się ukochana Alma. O życiu i twórczości Oscara Kokoschki opowiada w rozmowie z Markiem Mierzwiakiem Ewelina Sobczyk Podleszańska.
--------
51:14
Drzewa w kulturze ludowej
Przed nami kolejny majowy weekend, za nami święta - to dobry moment, by zaprosić Państwa na chwilę z opowieściami o drzewach w kulturze ludowej. Tym razem wykładowcą będzie profesor Grzegorz Odoj, etnolog z UŚ, który przybliży Państwu tradycje związane z drzewami nie tylko w naszym regionie. Katarzyna Głuch-Juszkiewicz rozmawia o symbolice a nawet... duchowości.
--------
50:38
Twórca "Kubusia Puchatka" Alan Alexander Milne
Alan Alexander Milne to brytyjski pisarz , który urodził się 18 stycznia 1882 roku, a zmarł 31 stycznia 1956 roku. I między tymi datami kryje się i niebanalne życie pisarza, i jego twórczość.Pisał dużo, ale dopiero kiedy napisał "Kubusia Puchatka" i " Chatkę Puchatka" jego popularność na dwóch kontynentach osiągnęła apogeum. Stał się bardzo popularny i zamożny i później na próżno próbował się od twórczości dla dzieci odciąć. Został na zawsze autorem "Kubusia Puchatka". O jego niebanalnym życiu i ciekawej, mimo wszystko, twórczości opowiada Maria Trzeciak. Audycje przygotował Marek Mierzwiak."Są tacy, co mają rozum, a są tacy, co go nie mają, i już" – czy to było jego motto? Nie wiemy, ale zdanie nadzwyczaj trafne i nigdy nie tracące aktualności.
--------
50:41
Zmartwychwstanie w sztuce
Dzisiejszy wykład w Szkole Bardzo Wieczorowej wprowadzi Państwa w wielkanocny nastrój. Właśnie rozpoczęliśmy Triduum Paschalne, czyli przypomnienie wydarzeń związanych z męką pańską. W kościołach trwają nabożeństwa pasyjne, a my proponujemy wykład z historii sztuki o artystach, którzy również opowiadają historię sprzed 2000 lat w swoich dziełach.Wiele z nich znamy i podziwiamy, a Beata Tomanek i jej gość zapewne poszerzą dzisiaj Państwa wiedzę na ten temat.
--------
55:09
"Jakby spał, w labiryncie polskich fraz". Kod kulturowy
Są w języku polskim zdania, które trudno zrozumieć obcokrajowcom, bo znaczą coś więcej niż tylko słowa. To kod kulturowy. Czasami brzmią błaho ale kryje się za nimi wspólna historia i doświadczenie polskości. Takim zdaniem jest np. "Ojciec z roboty wyniósł"...Zapowiedź brzmi poważnie, ale raczej poważnie nie będzie. W Szkole Bardzo Wieczorowej zapraszamy na rozmowę z Adamem Miklaszem, autorem książki "Jakby spał, w labiryncie polskich fraz".
Szkoła Bardzo Wieczorowa – co zapewne zaskoczeniem nie jest – to radiowa akademia dla tych, którzy są ciekawi świata, których interesuje renesans w malarstwie bądź losy białych krwinek. Jeśli ktoś woli posłuchać o programie Apollo bądź bardziej interesują go czasy II Wojny Światowej, także może znaleźć coś ciekawego dla siebie .