"The Last of Us". Grzyby zmieniające w zombie istnieją naprawdę, także w Polsce I prof. Marta Wrzosek
Wyobraźcie sobie świat, w którym grzyby same przychodzą do ludzi, bez potrzeby długich leśnych poszukiwań. To nie spełnienie snu waszych wujków i szwagrów, a rzeczywistość przedstawiona w serialu "The Last of Us". Problem polega tylko na tym, że te grzyby mają chrapkę na przejmowanie kontroli nad ludzkimi mózgami i przemienianie ofiar w zabójcze zombie. Ale twórcy wcale nie wyssali tej wizji z palca, o czym opowiada prof. Marta Wrzosek, mykolog z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
--------
1:00:50
"Projekt UFO", czyli co łączy Emilcin z "Kapitanem Bombą" i papieżem Polakiem? I Mikołaj Kołyszko
Historia przedstawiona w serialu Kaspra Bajona "Projekt UFO", polskiej produkcji Netfliksa z Piotrem Adamczykiem i Mateuszem Kościukiewiczem w rolach głównych, inspirowana jest wydarzeniami, do których miało dojść w 1978 roku w Emilcinie. Produkcja wprost pęka od smaczków dla wielbicieli ufologii. Przybliża je Mikołaj Kołyszko, religioznawca, autor Podcastu Religioznawczego i współtwórca podcastu Polskiego Radia "Polska sekcja ufologiczna".
--------
1:10:23
"Titanic" -prawda i fikcja w filmie. Czy Jack i Rose mogli się spotkać na prawdziwym Titanicu? I Krzysztof Mędrala
"Titanic" Jamesa Camerona to film, którego nie trzeba przedstawiać. 11 Oscarów i drugi najbardziej kasowy obraz w dziejach uwzględniając inflację, epicki fresk, w którym katastrofa luksusowego transatlantyku z nocy między 14 i 15 kwietnia 1912 roku jest metaforą końca świata, do dziś wzbudza gorące dyskusje fanów: dlaczego Rose nie przesunęła się na tych przeklętych drzwiach. O prawdzie i fikcji w filmie mówi Krzysztof Mędrala, kolekcjoner przedmiotów związanych z Titanikiem, Ambasador "Titanic: The Artifact Exhibition" i twórcą bloga 1912.pl.
--------
1:09:31
"Queer". Daniel Craig i gejowski romans, który "wykrzywia" autobiograficzną powieść Burroughsa I Rafał Księżyk
"Queer" to odważny, kolejny już homoerotyczny romans w reżyserii Luki Guadagnino ("Tamte dni, tamte noce", "Challengers") i ekranizacja autobiograficznej powieści Williama S. Burroughsa, ikony ruchu bitnikowskiego. Główną rolę gra Daniel Craig w odważnej kreacji Lee, literackiego alter ego pisarza. Czego z filmu "Queer" możemy dowiedzieć się o biografii literata? Na te pytania odpowiada Rafał Księżyk, publicysta, autor eseju "23 cięcia dla Williama S. Burroughsa".
--------
48:23
Czy "Ostatni samuraj" jest oparty na prawdziwych wydarzeniach? I prof. Ewa Pałasz-Rutkowska
Druga połowa XIX wieku. Kapitan Nathan Algren (Tom Cruise) przybywa do Japonii, by stworzyć tam nowoczesną armię. W niewoli u samurajów przekonuje się do ich racji i wkrótce przyłącza się zrywu wojownika Katsumoto (Ken Watanabe). Kto był pierwowzorem postaci Algrena? Jaka postać posłużyła za inspirację dla postaci Katsumoto? Czym były rewolucja Meiji i bunt Satsumy? Przewodniczką po orientalnym świecie filmu "Ostatni samuraj" jest prof. Ewa Pałasz-Rutkowska, historyczka i japonistka z Uniwersytetu Warszawskiego.
Czy Janosik faktycznie był szlachetnym zbójem o rysach Marka Perepeczki? Ile bzdur zdołał upchnąć Ridley Scott w „Napoleonie”? W podcaście „Prawda czasu i prawda ekranu” przyjrzymy się kinowym i serialowym premierom oraz klasykom filmu i sprawdzimy, co jest w nich prawdą, a co fikcją. Nie od dziś wiadomo przecież, że jest prawda czasu i prawda ekranu.