"Jurassic World: Odrodzenie" okiem paleontologa I dr Daniel Tyborowski
Dinozaury wymarły, ale seria "Jurassic Park" nie! Od lat filmy te kształtują nasze spojrzenie na prehistoryczne gady. Od mozazaura-walenia, po nowe wcielenie spinozaurów i pływającego tyranozaura - paleontolog doktor Daniel Tyborowski sprawdza, czy w najnowszym wcieleniu serii dużo jest błędów i bzdur. Z podcastu dowiesz się m.in: ▶ Czy dinozaury przetrwałyby we współczesnym klimacie i mogłyby jeść współczesne rośliny? ▶ Czy dinozaury miały pióra? Dlaczego dinozaury w serii "Jurassic Park" rzadko miewają pióra?▶ Dlaczego seria "Jurassic Park" uparcie myli się co do welociraptorów?▶ Czy tyranozaury pływały? ▶ Jak wielkie w rzeczywistości były mozazaury?
--------
1:08:06
--------
1:08:06
"The Alto Knights" i największy kryzys w dziejach amerykańskiej mafii I Prawda i fikcja w filmie
Robert De Niro w filmie "The Alto Knights" przechodzi sam siebie, wcielając się tym razem nie w jednego, a w dwóch gangsterów jednocześnie! Kanwą obrazu są prawdziwe wydarzenia, które doprowadziły do prawdziwego trzęsienia ziemi nie tylko w łonie nowojorskiej Cosa Nostry, ale także w całym przestępczym półświatku Stanów Zjednoczonych. Konflikt mafiosów Franka Costello i Vito Genovese (w obu tych rolach Robert De Niro), który rozegrał się w latach 50. XX w. zakończył złotą epokę przestępczego syndykatu. Czy, jak sugeruje film, to jego pokłosiem było niesławne spotkanie w Apalachin, które niemal doprowadziło do rozbicia zbrodniczego półświatka? Co jest prawdą, a co fikcją w filmie, do którego scenariusz napisał autor "Chłopców z ferajny"?
--------
16:03
--------
16:03
"Rytuał". Jaka jest prawda o egzorcyzmach Emmy Schmidt?
Jest rok 1928. W zamkniętym klasztorze dochodzi do mrożących krew w żyłach wydarzeń. Owładniętą złymi duchami Emmę Schmidt próbuje wyzwolić z objęć ciemności o. Theophilus Reisinger. Asystuje mu miejscowy proboszcz ks. Joseph Steiger. Ten najlepiej udokumentowany przypadek egzorcyzmu w historii USA stał się kanwą filmu Davida Midella "Rytuał" z Alem Pacino w roli głównej. Co wiemy o rzekomym opętaniu Emmy Schmidt i gdzie film odbiega od rzeczywistego przebiegu tych wydarzeń?
--------
14:08
--------
14:08
"Negocjator" okiem prawdziwego policyjnego negocjatora I Krzysztof Balcer
Na tym filmie uczyli się polscy negocjatorzy policyjni. Klasyk kina sensacyjnego opowiada o pojedynku dwóch ekspertów w tym fachu. Jeden z nich, grany przez Samuela L. Jacksona zostaje wrobiony w morderstwo kolegi przez innych gliniarzy, bierze zakładników i chce rozmawiać tylko z innym negocjatorem – w tej roli Kevin Spacey. Czy film dobrze oddaje realia fachu negocjatora? Dlaczego podczas negocjacji nie można wspominać o księżach? O tym opowiada Krzysztof Balcer, były negocjator policyjny.
--------
39:59
--------
39:59
Czy król Artur był Sarmatą? Prawda i fikcja w filmie "Król Artur" (2004) I dr Cezary Namirski
Film Antoine'a Fuqua z Clive'em Owenem i Keirą Knightley w rolach ma ambicje przedstawienia domniemanych prawdziwych źródeł legendy o królu Arturze, przenosząc widza w V w. n.e. do opuszczanej właśnie przez Rzymian Brytanii. W tej wersji rycerze Okrągłego Stołu są pochodzącymi z naszej części Europy sarmackimi wojownikami, wcielonymi siłą do rzymskich legionów. Okazuje się, że w tej, wydawałoby się, egzotycznej wizji może kryć się ziarnko prawdy. O tym, co jest prawdą, a co fikcją w filmie "Król Artur" opowiada dr Cezary Namirski, archeolog, znawca dziejów Wysp Brytyjskich, pracownik Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.
Czy Janosik faktycznie był szlachetnym zbójem o rysach Marka Perepeczki? Ile bzdur zdołał upchnąć Ridley Scott w „Napoleonie”? W podcaście „Prawda czasu i prawda ekranu” przyjrzymy się kinowym i serialowym premierom oraz klasykom filmu i sprawdzimy, co jest w nich prawdą, a co fikcją. Nie od dziś wiadomo przecież, że jest prawda czasu i prawda ekranu.