W tym odcinku Alfabetu Orkiestry odkryjemy świat skrzypiec – niezwykłego instrumentu, który potrafi zagrać cicho jak szept i głośno jak burza. Jak wyglądają skrzypce, z czego są zrobione i jak wydobywa się z nich dźwięk? Gościem Marty Kawalec był Marcin Markowicz, skrzypek w Orkiestrze Polskiego Radia w Warszawie.
--------
13:55
Alfabet Orkiestry - "R" jak Róg. Po co róg w orkiestrze?
Jej brzmienie miększe i łagodniejsze od brzmienia trąbek czy puzonów w najniższej oktawie. Co sprawia że dźwięk waltorni towarzyszy nam zarówno w chwilach smutku, jak i radości? Jak wydobyć z niej wszystkie możliwości i jakie trzeba mieć do tego umiejętności? Marta Kawalec zaprasza na podcast Alfabet Orkiestry w Polskim Radiu Dzieciom. Gosciem tego odcinka jest waltornistka Anna Baran.
--------
16:12
Alfabet Orkiestry - "P" jak Puzon. Może brzmieć jak chór anielski
Zbudowany jest z dwóch długich metalowych rurek w kształcie litery U, które połączone są ze sobą, tworząc literę S. Tym razem opowiemy jednak o instrumencie na literę P jak puzon. Możliwości puzonu zademonstrował Marcie Kawalec Paweł Cieślak. Zapraszamy na podcast Alfabet Orkiestry.
--------
16:54
Alfabet Orkiestry - "O" jak obój, ale gramy obie!
Stroiki do oboju, wytwarza się z najcieńszej i najwyższej części trzciny. Podobno robiono to już w starożytnym Egipcie. A my zajrzymy dziś do takiego warsztatu i dowiemy się jak powstaje dźwięk, dzięki małemu kawałkowi trzciny. Marcie Kawalec opowiedziała o tym Joanna Żmijewska, która w Orkiestrze Polskiego Radia w Warszawie gra na oboju.
--------
14:43
Alfabet orkiestry - "N" jak nuty. Wizyta w Nutotece
Czy zastanawialiście się kiedyś skąd biorą się nuty na pulpitach muzyków z Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie? Okazuje się, że są one zgromadzone w tajemniczym pomieszczeniu o nazwie Nutoteka. Nie może tam wejść każdy, ale nam się udało. Reporterkę Martę Kawalec oprowadziła po tym niezwykłym miejscu Ewelina Wojciechowska. Zapraszamy do posłuchania tego wyjątkowego podcastu Alfabet Orkiestry.
Zapraszamy do świata muzyki z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie i Polskim Radiem Dzieciom. Z nami poznacie najważniejsze instrumenty i terminy muzyczne od A do Z. Każda litera będzie wielką przygodą, do której zabiorą Was muzycy z Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy. Jak brzmi altówka, kim jest dyrygent, a także co to jest kakofonia, oktawa, wariacja i zadęcie? Tego dowiecie się w Alfabecie Orkiestry – najbardziej zgranym i melodyjnym podcaście Polskiego Radia.