Alfabet Orkiestry - "T" jak trąbka - najważniejsze jest zadęcie
Pełen życia i mocy dźwięk trąbki towarzyszy ludziom już od starożytności i nie da się go pomylić z żadnym innym instrumentem. A o tym czy granie na trąbce to trudne zadanie, jak wydobyć z niej odpowiedni dźwięk i co wspólnego z tym instrumentem ma urządzenie do przepychania rur o tym opowie Cezary Sagan, trębacz z Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Na podcast Alfabet Orkiestry zaprasza Marta Kawalec.
--------
16:52
Alfabet Orkiestry - "S" jak Skrzypce
W tym odcinku Alfabetu Orkiestry odkryjemy świat skrzypiec – niezwykłego instrumentu, który potrafi zagrać cicho jak szept i głośno jak burza. Jak wyglądają skrzypce, z czego są zrobione i jak wydobywa się z nich dźwięk? Gościem Marty Kawalec był Marcin Markowicz, skrzypek w Orkiestrze Polskiego Radia w Warszawie.
--------
13:55
Alfabet Orkiestry - "R" jak Róg. Po co róg w orkiestrze?
Jej brzmienie miększe i łagodniejsze od brzmienia trąbek czy puzonów w najniższej oktawie. Co sprawia że dźwięk waltorni towarzyszy nam zarówno w chwilach smutku, jak i radości? Jak wydobyć z niej wszystkie możliwości i jakie trzeba mieć do tego umiejętności? Marta Kawalec zaprasza na podcast Alfabet Orkiestry w Polskim Radiu Dzieciom. Gosciem tego odcinka jest waltornistka Anna Baran.
--------
16:12
Alfabet Orkiestry - "P" jak Puzon. Może brzmieć jak chór anielski
Zbudowany jest z dwóch długich metalowych rurek w kształcie litery U, które połączone są ze sobą, tworząc literę S. Tym razem opowiemy jednak o instrumencie na literę P jak puzon. Możliwości puzonu zademonstrował Marcie Kawalec Paweł Cieślak. Zapraszamy na podcast Alfabet Orkiestry.
--------
16:54
Alfabet Orkiestry - "O" jak obój, ale gramy obie!
Stroiki do oboju, wytwarza się z najcieńszej i najwyższej części trzciny. Podobno robiono to już w starożytnym Egipcie. A my zajrzymy dziś do takiego warsztatu i dowiemy się jak powstaje dźwięk, dzięki małemu kawałkowi trzciny. Marcie Kawalec opowiedziała o tym Joanna Żmijewska, która w Orkiestrze Polskiego Radia w Warszawie gra na oboju.
Zapraszamy do świata muzyki z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie i Polskim Radiem Dzieciom. Z nami poznacie najważniejsze instrumenty i terminy muzyczne od A do Z. Każda litera będzie wielką przygodą, do której zabiorą Was muzycy z Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy. Jak brzmi altówka, kim jest dyrygent, a także co to jest kakofonia, oktawa, wariacja i zadęcie? Tego dowiecie się w Alfabecie Orkiestry – najbardziej zgranym i melodyjnym podcaście Polskiego Radia.