Alfabet Orkiestry - "R" jak Rożek angielski. Ani rożek, ani angielski
W "Alfabecie orkiestry" tym razem poznamy historię rożka angielskiego – instrumentu pełnego ciepła i melancholii. Jak powstaje jego charakterystyczny dźwięk i jakie techniki gry sprawiają, że brzmi tak wyjątkowo? Usłyszycie fragmenty słynnych tematów orkiestrowych, w których rożek angielski gra główną rolę. Przybliżymy też rolę tego instrumentu w orkiestrze: jakie partie wykonuje, jak współpracuje z innymi instrumentami i dlaczego nierzadko wybierany jest do solówek? Gościem Marty Kawalec będzie Joanna Żmijewska z Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie.
--------
16:53
--------
16:53
Alfabet Orkiestry - "P" jak Piccolo - mały a jaki głośny!
W Alfabecie Orkiestry zapraszamy do świata jednego z najmniejszych, ale i najwyżej brzmiących instrumentów w orkiestrze – fletu piccolo! Czy wiecie, że piccolo to taki „malutki brat” fletu poprzecznego? Choć jest niewielki, jego dźwięk potrafi przebić się przez całą orkiestrę! Marcie Kawalec opowiedziała o nim flecistka Jagoda Krawczewska.
--------
10:50
--------
10:50
Alfabet Orkiestry - "S" jak Suka Biłgorajska - egzotyczne brzmienia
W tym odcinku "Alfabetu orkiestry" zanurzymy się w przeszłość i wsłuchamy w brzmienie zapomnianych instrumentów. Główną bohaterką odcinka będzie suka biłgorajska – niezwykłe, smyczkowe cudo ludowego rzemiosła, na którym gra się… paznokciem! Dowiecie się, skąd pochodzi ten instrument, jak wygląda, brzmi i dlaczego przez lata był niemal zupełnie zapomniany. Posłuchacie też innych etnicznych instrumentów z dawnych czasów. Odkryjemy, jak wielobarwny był świat muzyki ludowej w Polsce i jak dawni muzycy tworzyli orkiestry bez nut i dyrygenta. Na rozmowę z Marią Pomianowską zaprasza Marta Kawalec.
--------
18:14
--------
18:14
Alfabet Orkiestry - "Z" jak zasady w orkiestrze
W tym odcinku podcastu "Alfabet orkiestry" poznajemy literę Z jak Zasady w orkiestrze – a jest ich całkiem sporo! Co to znaczy "grać z wyczuciem" i dlaczego cisza w orkiestrze bywa równie ważna jak dźwięk? Dowiecie się, jak wygląda próba, kto pilnuje porządku i dlaczego wszyscy muszą słuchać… dyrygenta! To odcinek pełen ciekawostek, anegdot i małych muzycznych tajemnic, które pokażą, że za pięknym koncertem stoi praca zespołowa, wzajemny szacunek i właśnie – zasady. Posłuchajcie rozmowy Marty Kawalec z dyrektorem Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie Kajetanem Prochyrą.
--------
13:37
--------
13:37
Alfabet Orkiestry - "Y" jak... koncertmistrz
W nowym odcinku podcastu „Alfabet orkiestry” poznacie niezwykle ważną postać – koncertmistrza! Kim jest ta osoba i dlaczego siedzi najbliżej dyrygenta? Czy to on daje znak do rozpoczęcia grania? Jakie ma zadania i czy każdy muzyk może zostać koncertmistrzem? Gościem Marty Kawalec jest Marcin Markowicz z Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie.
Zapraszamy do świata muzyki z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie i Polskim Radiem Dzieciom. Z nami poznacie najważniejsze instrumenty i terminy muzyczne od A do Z. Każda litera będzie wielką przygodą, do której zabiorą Was muzycy z Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy. Jak brzmi altówka, kim jest dyrygent, a także co to jest kakofonia, oktawa, wariacja i zadęcie? Tego dowiecie się w Alfabecie Orkiestry – najbardziej zgranym i melodyjnym podcaście Polskiego Radia.