Wiosenne wędrówki płazów do wody. "Kierowcy i samorządy powinni o nich pamiętać"
- Płazy takie jak ropuchy i żaby, czyli zwierzęta zmiennocieplne, przeżywają zimę zakopane w ziemi i są wtedy w stanie hibernacji. Ale aby się rozmnażać potrzebują do tego zbiorników wodnych. To często miejsca oddalone o kilometry od miejsc gdzie przezimowały. Dlatego wędrując do wody masową giną pod kołami samochodów - powiedziała w Polskim Radiu 24 Barbara Szulc z Towarzystwa Herpetologicznego NATRIX.
--------
23:01
Edukacja ekologiczna. "Trzeba stale poszerzać wiedzę na ten temat"
Marta Piechocka-Nowakowska, menedżerka projektu "Biblioteki dla Klimatu" realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, tłumaczyła w Polskim Radiu 24, gdzie można pozyskać książki, które zawierają informacje o postawach proekologicznych. Mówiła również o tym jak działanie każdego z nas wpływa pozytywnie lub negatywnie na stan środowiska naturalnego.
--------
21:59
Pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego. "To efekt braku wiosennych opadów"
- Te pożary związane są z obecną sytuacja hydrologiczną, bo wody jest bardzo mało, a tegoroczna wiosna jest wyjątkowo sucha, co sprzyja powstawaniu źródeł ognia - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Bach z Biebrzańskiego Parku Narodowego.
--------
21:05
Rowery - zielona przyszłość
W świecie, w którym każda decyzja transportowa ma znaczenie, warto postawić na ekologiczne i zdrowe rozwiązania.
--------
22:25
Kampania #ReceptyNaCzystePowietrze
W Polsce zanieczyszczone powietrze po raz pierwszy zostało uznane za bezpośrednią przyczynę problemów zdrowotnych u dzieci w 2023 roku.
Czy indywidualnie mamy wpływ na zmianę klimatu? Jaki jest nasz ślad węglowy? Ile jest rodzajów plastiku i co kryje się na dnie Bałtyku? Będziemy tłumaczyć trudne procesy zmian klimatu, globalnego ocieplenia, wpływu człowieka na środowisko. Będziemy rozmawiać o tym, jak temu przeciwdziałać. Opowiemy, czym jest metoda małych kroków, porozmawiamy o tym, czym jest "zielone kłamstwo" oraz o tym jak w szkole, domu i biurze wprowadzać zasadę zero waste. Będziemy namawiać do samodzielności, oszczędzania, wymieniania, pożyczania – bycia eko lokalnie i globalnie. Naszymi gośćmi będą naukowcy, aktywiści, blogerzy i ekologiczni influenserzy.