Kilkanaście dni temu zmarła Krystyna Miłobędzka, poetka, do której w tym podcaście (i na łamach „Pisma”) wracałam często, bo jak nikt inny potrafi odpowiedzieć na rozpacz straty, na żałobę, na pustkę. Dziś więc przygotowałam dla Was takie wiersze, które nie pozwolą na nieobecność Miłobędzkiej.A jeśli nie znacie jeszcze jej poezji, dzięki Wolnym Lekturom możecie od razu tę zaległość nadrobić, sięgając do pierwszego tomu poetki pt. „Pokrewne”, wydanego w 1970 roku.https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/milobedzka-pokrewne/ Posłuchajcie!Magdalena Kicińska---Słuchaj więcej materiałów audio w stałej, niższej cenie. Wykup miesięczny dostęp online do „Pisma”. Możesz zrezygnować, kiedy chcesz.https://magazynpismo.pl/prenumerata/miesieczny-dostep-online-audio/Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
--------
5:53
Wiersz zadający pytania
Mam nadzieję, że uda się Wam dzisiaj złapać trochę oddechu i chwil innych niż typowo poniedziałkowe, kiedy trzeba biec, nadrabiać, gonić. Poszukajcie też momentu na wiersz z kwietniowego numeru „Pisma”. Jego autor, Mohemmed el-Kurd, palestyński poeta i dziennikarz, zadaje w nim pytania, na które na ogół nie ma czasu. Spróbujcie znaleźć go dla siebie dzisiaj. Wiersz przełożył Bartosz Wójcik.Posłuchajcie!Magdalena Kicińska---Słuchaj więcej materiałów audio w stałej, niższej cenie. Wykup miesięczny dostęp online do „Pisma”. Możesz zrezygnować, kiedy chcesz.https://magazynpismo.pl/prenumerata/miesieczny-dostep-online-audio/Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
--------
4:07
Wiersz na szczególny tydzień
W najbliższych dniach przypada kolejna, 82.rocznica powstania w getcie warszawskim, wielu z Was przygotowuje się zaś może do ważnych świąt. Jest więc gęsto od kontekstów i znaczeń, dlatego wybrałam na dziś taki wiersz, który, być może, połączy chociaż kilka z nich i choć na chwilę Was zatrzyma. Jego autorką jest Wanda Brzeska (przed wojną Sabina Raciążkówna). Posłuchajcie!Magdalena Kicińska---Słuchaj więcej materiałów audio w stałej, niższej cenie. Wykup miesięczny dostęp online do „Pisma”. Możesz zrezygnować, kiedy chcesz.https://magazynpismo.pl/prenumerata/miesieczny-dostep-online-audio/Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
--------
3:38
Najlepsza amerykańska poezja wg „Atlantica”
Dzisiejszy odcinek powstał z inspiracji magazynu „The Atlantic”, który niedawno opublikował zestawienie najważniejszych amerykańskich tomików poetyckich ostatniego ćwierćwiecza. Z radością znalazłam na niej znajome – również z poetyckich stron „Pisma” – nazwiska i książki, takie jak „Republika Głuchych" Ilyi Kaminskiego, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie i którą bardzo Wam polecam (w Polsce ukazała się nakładem Warsztatów Kultury w przekładzie Anny Łazar). A dziś mam dla Was wiersze autorów z tej listy, drukowane w przeszłości w naszym miesięczniku, oraz zaproszenie do podążania jej śladem i odnajdowania własnych poetyckich, amerykańskich olśnień.Posłuchajcie!Magdalena Kicińska---Słuchaj więcej materiałów audio w stałej, niższej cenie. Wykup miesięczny dostęp online do „Pisma”. Możesz zrezygnować, kiedy chcesz.https://magazynpismo.pl/prenumerata/miesieczny-dostep-online-audio/Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
--------
8:14
Relacyjność wierszy, relacyjność losów
W dzisiejszym odcinku przychodzę do Was z poezją Julii Fiedorczuk, poetki, pisarki, akademiczki i współtwórczyni Szkoły Ekopoetyki, która od kilku lat przemeblowuje nam myślenie o pisaniu i czytaniu. Tym razem sięgam do jej najnowszej książki – to Glif wydany przez Warstwy jesienią ubiegłego roku – tomu pełnego odwołań, odniesień formalnych i tematycznych do poezji innych twórców i twórczyń, epok i kawałków świata. I proponującego spojrzenie na wspólnotę losu w innej konfiguracji niż człowiek – cała reszta. Zapraszam Was do tej podróży przez wiersze Fiedorczuk i do podobnego eksperymentu myślowego, by gdzie indziej poszukać „a”. Albo zupełnie je zgubić.Posłuchajcie!Magdalena Kicińska---Słuchaj więcej materiałów audio w stałej, niższej cenie. Wykup miesięczny dostęp online do „Pisma”. Możesz zrezygnować, kiedy chcesz.https://magazynpismo.pl/prenumerata/miesieczny-dostep-online-audio/Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
„Wiersz na poniedziałek”, czyli zacznij swój tydzień od poezji wybieranej i omawianej przez redaktorkę „Pisma”, Magdalenę Kicińską. ----------------Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.