W tym odcinku wracamy do Ołtarza Gandawskiego, jednak nie po to, aby ponownie zachwycać się warsztatem Jana van Eycka. Tym razem zajmiemy się teoriami spiskowymi narosłymi wokół tego dzieła. Interesuje mnie zwłaszcza jedna - ta, która traktuje ten obraz jak mapę do … arma christi, czyli narzędzi męki pańskiej (korona cierniowa, gwoździe, którymi Jezus był przybity do krzyża itd.). Podobno mieli ich szukać zarówno Naziści, jak i CIA – kluczy szukali właśnie w Ołtarzu gandawskim.
Dlaczego to właśnie to dzieło miało być mapą do bezcennych relikwii?
W których fragmentach ołtarza są rzekomo zakodowane sekretne informacje?
Co ma z tym wszystkim wspólnego kradzież tablicy Sędziów sprawiedliwych z 1934 roku?
Tego wszystkiego dowiecie się z odcinka!
Seria Café Museum powstaje dzięki wsparciu moich Patronek i Patronów w serwisie Patronite. Jeśli chcesz do nich dołączyć, zapraszam tutaj:
https://patronite.pl/przedobrazem
W ramach podziękowania możesz liczyć na szereg bonusów, między innymi dostęp do dodatkowych odcinków podcastu, w których wspólnie uczymy się bardziej uważnego patrzenia na obrazy.
Muzyka wykorzystana w odcinku pochodzi ze strony Epidemic Sounds.
IG: https://www.instagram.com/przed_obrazem
FB: https://www.facebook.com/podcast.przedobrazem