Skrótowce to nie to samo co skróty. Powstają z pierwszych liter słów wchodzących w skład danej nazwy. Skróty są zaś skróconymi formami poszczególnych wyrazów. Skrótowce zapisujemy wielkimi literami, z wyjątkiem występujących w nich spójników. Niekiedy niefortunny układ pierwszych liter wyrazów, z których powstają skrótowce sprawia, że brzmią one śmiesznie, np. KURDE - Kwalifikowana Usługa Rejestrowanego Doręczenia Elektronicznego.
--------
3:09
"Nielogiczne" słowa, jaka jest ich geneza?
W języku polskim nie brakuje słów z pozoru "nielogicznych". Choćby samochód, który wcale sam nie chodzi, a jeździ... Czy też złodziej (dlaczego nie kradziej?) oraz bezpieczny (wszak bez pieczy, to bez opieki, więc powinien się bać).
--------
3:05
Tajemnicze słowo... "pantałyk"
Co oznacza powiedzenie "zbić kogoś z pantałyku? Cóż to takiego jest... pantałyk? Teorii jest kilka...
--------
2:12
Geneza nazw posiłków
To odcinek dla głodnych... wiedzy! W Anglii nazywa się ją "tea", w Niemczech "Tee", w Polsce "herbatą". O pochodzeniu nietypowej (względem innych języków) nazwy tego napoju, a także o kanapkach, zupach, obiadach i kolacjach w kontekście językowym opowiada Mateusz Adamczyk. W cyklu "Przysłowie" M. Adamczyk poruszy językowe tematy związane z jedzeniem.
--------
3:58
Bogactwo gwar i dialektów polszczyzny
Jaki mamy stosunek do różnych odmian języka? Jaki szanse i ograniczenia niesie różnorodność językowa? Czym jest jężyk regionalny? Gościni: prof. Monika Kresa, językoznawczyni z Uniwersytetu Warszawskiego.
Przy kawie, przy herbacie, przy okazji, przy obcych i znajomych – każda rozmowa jest inna. A gdyby tak spotkać się przy słowie? Porozmawiać o jego sile, smaku i brzmieniu. O tym, które słowa lubimy, a których chcemy unikać; o języku, który nas otacza, i naszym stosunku do niego. Do rozmowy na te tematy zapraszam osoby, dla których język jest narzędziem pracy, partnerem i przyjacielem w codziennym życiu. Do usłyszenia - Mateusz Adamczyk