Sudan jest krajem o bogatej historii archeologicznej, określanym mianem "perły archeologicznej" ze względu na liczne odkrycia, w tym stanowiska wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Należą do nich m.in. stanowiska kultury Kerma, a także fascynujące znaleziska z epok prehistorycznych na Pustyni Bajuda. Polscy archeolodzy odgrywają znaczącą rolę w badaniach na tych terenach, dokonując odkryć, które rzucają nowe światło na pradzieje Sudanu. Jakie wciąż nieodkryte tajemnice skrywają w sobie piaski pustyni w Sudanie?
--------
3:47
--------
3:47
Tester urządzeń kwantowych
W Warszawie ma powstać zespół, który nie tylko pomoże projektować i testować urządzenia kwantowe, ale także potwierdzi, czy rzeczywiście działają tak, jak deklarują ich twórcy. W projekt zaangażowani są fizycy z Polskiej Akademii Nauk.
--------
4:10
--------
4:10
"Dostępna książka" - projekt w języku migowym
Sieć Badawcza Łukasiewicz wykorzystując najnowocześniejsze technologie przygotowuję projekt „Dostępna książka”. W ramach projektu 16 pozycji z klasyki światowej i polskiej literatury dla dzieci i młodzieży zostanie udostępnionych osobom głuchym w postaci multimedialnych materiałów edukacyjno-kulturalnych. Przekaz będzie realizowany przez osoby migające oraz - w przypadku wybranych pozycji - przez cyfrowego awatara komunikującego się w polskim języku migowym (PJM), zbudowanego na podstawie technologii zbliżonej do motion capture.
Pustynia Bayuda znajduje się w Sudanie - w miejscu najmniej zbadanym przez archeologów. Do wybuchu wojny domowej polska ekspedycja przeprowadziła tam badania i natknęła się na wile interesujących artefaktów, które rzucają inne spojrzenie na historię.
--------
3:41
--------
3:41
Studenci z Poznania konstruują najlepsze rakiety na świecie
Grupa studentów z koła naukowego PUT Rocketlab Politechniki Poznańskiej zajęła pierwsze miejsce na międzynarodowych zawodach studenckich konstrukcji rakietowych w USA. Młodzi i ambitni studenci nie tylko pokonali konkurencję ale ustanowili również rekord w zakresie uzyskania najwyższego pułapu dla rakiety o napędzie hybrydowym.
W wakacje nie odpoczywamy od tego, co ciekawego dzieje się w uniwersyteckich laboratoriach i instytutach technologicznych. Wszystko to, co najciekawsze w świecie nauki i nowinek technologicznych opowiemy w wakacyjnym cyklu Piknik Naukowy.