Więzi: Skąd przychodzimy? I Tu Mikołaj Grynberg I Muzeum POLIN
W nowym cyklu podcastów "Tu Mikołaj Grynberg" rozmawiamy o pamięci, tożsamości i przynależności z osobami, które doświadczyły migracji – własnej lub dziedziczonej. Ich opowieści splatają się z tematami podejmowanymi w naszej nowej galerii "Więzi", gdzie lustra odbijają nie tylko twarze zwiedzających, ale i historie poprzednich pokoleń. Głosami pięciorga rozmówczyń i rozmówców – artysty, historyka, psycholożki, dziennikarza i animatorki życia żydowskiego przyglądamy się temu, co nas ukształtowało i co niesiemy dalej. To rozmowy o miejscu, które się opuszcza – i o tym, dokąd naprawdę się wraca.Odcinek 1: Skąd przychodzimy?Gość: prof. Dariusz Stola – historyk, specjalista w zakresie dziejów żydowskich migracjiCzy historia żydowskich migracji może nam pomóc zrozumieć współczesne wybory i tożsamości? Prof. Stola opowiada o tym, kiedy, dokąd i dlaczego polscy Żydzi wyjeżdżali z kraju – i kiedy wracali. Rozmowa o tym, jak wielka historia przecina codzienne losy i jak muzeum może opowiadać o ruchu, zmianie i trwaniu.🔗 Transkrypcja podcastu oraz więcej informacji dostępne na stronie: https://polin.pl/pl/wydarzenie/cykl-podcastow-tu-mikolaj-grynberg-wiezi
--------
52:47
1945: Ile kosztuje dziecko? I Tu Mikołaj Grynberg I Muzeum POLIN
Ostatni odcinek cyklu podcastów „Tu Mikołaj Grynberg” to rozmowa z Anną Bikont – reporterką, pisarką i autorką książki Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie. Co działo się z żydowskimi dziećmi ocalonymi z Zagłady? Kto je przechowywał – i z jakich powodów nie chciał oddać ich rodzinom? Czy dziecko mogło być zakładnikiem, towarem, symbolem nowego początku? Ile kosztowało – dosłownie i symbolicznie – jego życie?🎙️ „Tu Mikołaj Grynberg” – to cykl rozmów, w których pisarz i fotograf spotyka się z historykami, dziennikarzami i badaczami, by przyjrzeć się pierwszym powojennym miesiącom i latom. Wraz ze swoimi gośćmi przybliża historie tych, którzy po wojnie próbowali odnaleźć się w nowej rzeczywistości.🔗 Transkrypcja podcastu oraz więcej informacji dostępne na stronie: tinyurl.com/tu-mikolaj-grynberg Cykl podcastów „Tu Mikołaj Grynberg” powstał w ramach programu towarzyszącego wystawie „1945. Nie koniec, nie początek”, realizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
--------
46:06
1945: Pogromy w Polsce I Tu Mikołaj Grynberg I Muzeum POLIN
Dlaczego po Zagładzie – mimo ogromu cierpienia i śmierci – doszło w Polsce do kolejnych aktów przemocy wobec Żydów?W rozmowie z prof. Joanną Tokarską-Bakir, antropolożką i badaczką powojennych pogromów, Mikołaj Grynberg szuka odpowiedzi na pytania o mechanizmy nienawiści, społeczne przyzwolenie i milczenie władz.Kielce, Kraków, Rzeszów – każde z tych miast ma swoją bolesną historię. Co sprawia, że mit „legendy o krwi” nadal wywołuje śmiertelny strach? Jakie miejsce mają pogromy w polskiej pamięci zbiorowej? 🎙️ „Tu Mikołaj Grynberg” – to cykl rozmów, w których pisarz i fotograf spotyka się z historykami, dziennikarzami i badaczami, by przyjrzeć się pierwszym powojennym miesiącom i latom. Wraz ze swoimi gośćmi przybliża historie tych, którzy po wojnie próbowali odnaleźć się w nowej rzeczywistości.🔗 Transkrypcja podcastu oraz więcej informacji dostępne na stronie: tinyurl.com/tu-mikolaj-grynberg Cykl podcastów „Tu Mikołaj Grynberg” powstał w ramach programu towarzyszącego wystawie „1945. Nie koniec, nie początek”, realizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
--------
47:54
1945: Zostać czy wyjechać? I Tu Mikołaj Grynberg I Muzeum POLIN
Po wojnie wielu ocalałych z Zagłady stanęło przed dramatyczną decyzją: zostać w Polsce czy szukać nowego życia gdzie indziej? W rozmowie z socjolożką dr Martą Duch-Dyngosz Mikołaj Grynberg przygląda się powojennym migracjom Żydów – ich motywacjom, lękom i nadziejom. Dlaczego Polska, mimo że była domem, przestała być bezpieczna? Co decydowało o wyborze nowego miejsca do życia? I co czuli ci, którzy postanowili zostać – a co ci, którzy wyjechali?🎙️ „Tu Mikołaj Grynberg” – to cykl rozmów, w których pisarz i fotograf spotyka się z historykami, dziennikarzami i badaczami, by przyjrzeć się pierwszym powojennym miesiącom i latom. Wraz ze swoimi gośćmi przybliża historie tych, którzy po wojnie próbowali odnaleźć się w nowej rzeczywistości.🔗 Transkrypcja podcastu oraz więcej informacji dostępne na stronie: tinyurl.com/tu-mikolaj-grynberg Cykl podcastów „Tu Mikołaj Grynberg” powstał w ramach programu towarzyszącego wystawie „1945. Nie koniec, nie początek”, realizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
--------
50:02
1945: Jak przetrwać po Zagładzie? I Tu Mikołaj Grynberg I Muzeum POLIN
Halina Birenbaum – pisarka, poetka, ocalała z Auschwitz i Majdanka – w poruszającej rozmowie z Mikołajem Grynbergiem opowiada o pierwszych chwilach po wyzwoleniu. O samotności, której nie zapełniła wolność, o potrzebie milczenia i o potrzebie mówienia. O tym, co znaczy przeżyć – i co znaczy żyć dalej.📌 Jak wyglądały pierwsze dni powojennej rzeczywistości dla ocalałych?📌 Czy można zacząć życie od nowa, kiedy nie ma się już nikogo bliskiego?📌 Dlaczego wielu z tych, którzy przetrwali, przez lata milczało?🎙️ „Tu Mikołaj Grynberg” – to cykl rozmów, w których pisarz i fotograf spotyka się z historykami, dziennikarzami i badaczami, by przyjrzeć się pierwszym powojennym miesiącom i latom. Wraz ze swoimi gośćmi przybliża historie tych, którzy po wojnie próbowali odnaleźć się w nowej rzeczywistości.🔗 Transkrypcja podcastu oraz więcej informacji dostępne na stronie: tinyurl.com/tu-mikolaj-grynberg Cykl podcastów „Tu Mikołaj Grynberg” powstał w ramach programu towarzyszącego wystawie „1945. Nie koniec, nie początek”, realizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Tuutaj posłuchasz podcastów Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Do tej pory nagraliśmy: "Jakby nas ziemia pochłonęła. Pamiętniki z płonącego getta" reportaż literacki Katarzyny Kobylarczyk, który towarzyszy wystawie czasowej "Wokół nas morze ognia". "Nie bądź obojętny", czyli cykl rozmów Karoliny Wigury m.in. z filozofami, socjologami, historykami o obojętności w różnych kontekstach.