Radio Logo
RND

Radio Blues – Słuchaj 449 stacji radiowych Blues online

I've got the blues

Blues wywodzi się z połowy XIX wieku z południowej części USA. Utwory śpiewane przez Afroamerykanów przy pracy na polach były nazywane worksongs, shouts lub fieldholler i zostały uznane za przedformę bluesa. Z początku ograniczał on się do formy czysto wokalnej, a z czasem zaczął się przekształcać w wokalno-instrumentalną pieśń śpiewaną. Najczęściej towarzyszyły mu dźwięki gitary i ustnej harmonijki. Jednak źródeł bluesa można dopatrywać się nie tylko wśród muzyki afroamerykańskiej. Wpływ na ukształtowanie się bluesa miały również elementy europejskie jak i karaibskie. Szlagiery, utwory country oraz pop uczyniły blues muzyką rozrywkową.

Wraz ze zmianami społecznymi w latach 50. i 60. zmienił się również blues. DJ-e radiowi, grając aktualne i elektryczne utwory blues, dotarli w ten sposób do młodszej rzeszy odbiorców. Ponad to elektryczne i akustyczne dźwięki bluesa wpłynęły również na twórczość zespołów rockowych takich jak m.in. Led Zeppelin czy The Rolling Stones. A brzmienie dzisiejszego bluesa zależy niemalże od koloru skóry jego wykonawców. Poprzez wpływy muzyki popowej, rockej czy folkowej można zauważyć w produkcjach m.in. Roberta Cray, Teda Hawkins, Rya Cooder, Deborah Coleman, Taja Mahal czy Keb' Mo', że współczesne jego brzmienie jest już mniej kanciaste i bardziej płynne.

Na radio.pl znajdziesz całe spektrum odsłon muzyki blues: od jego początków po dzień dzisiejszy. Dla każdego gustu coś innego.

Information

Ze względu na ograniczenia przeglądarki nie można bezpośrednio odtwarzać tej stacji na naszej stronie internetowej.

Możesz jednak odtworzyć stację tutaj w naszym radio.pl Popup-Player.

Radio