Powered by RND
PodcastyHistoria20 Minut Historii

20 Minut Historii

Łukasz Bielecki
20 Minut Historii
Najnowszy odcinek

Dostępne odcinki

5 z 15
  • Starożytne cywilizacje. Celtowie
    Osiągnięcia wielkich cywilizacji zdają się dawać obietnice wiecznego trwania. Historia jednak nie jest sprawiedliwa i – jak wszystko – i one w końcu przemijają, a nieraz ginie także pamięć o nich. W powszechnej opinii starożytność to Egipt, Grecja, a zwłaszcza Rzym. Rzym jednakże urósł na miejscu wcześniejszej wielkiej cywilizacji. Mówię o Celtach, wielkim ludzie, którego wpływy sięgały od Hiszpanii, przez Czechy i Polskę po Turcję. Ta cywilizacja padła, po zainteresował się nią Rzym. Dzisiaj w Polsce mało kto o niej pamięta. W najnowszym odcinku 20 Minut Historii pt. „Starożytne cywilizacje. Celtowie” opowiem Wam, co o tym ludzie wiadomo. Zabiorę was w podróż do celtyckiej Galii, Hiszpanii i Italii. Dowiecie się, dlaczego dzięki Galom powstała książka, którą potem na pamięć wkuwały pokolenia uczniów w Europie, kim byli druidzi i co ich łączyło z chrześcijaństwem. Opowiem także, czy ta wielka kultura ma dziś spadkobierców i co dla niej uczyniły komiksy. Zabieram was w podróż przez dzieje kultury celtyckiej w Europie. Zapraszam! Bibliografia: T.W. Moody, F.X. Martin (red.): „Historia Irlandii”, Poznań 1998. J. Burckhardt: „Czasy Konstantyna Wielkiego”, Warszawa 2022. M. Tunon de Lara, J. Valdeon Baruque, A. Dominguez Ortiz: „Historia Hiszpanii”, Kraków, 2012. M. Piegdoń: „Galia przedalpejska. Studia nad rzymską obecnością w północnej Italii w III-I w. p.n.e.” Historia Iagiellonica, Kraków 2009. A.W.Mikołajczak: „Cezara wojna galijska”, Wrocław 1996.
    --------  
    18:53
  • Starożytne cywilizacje. Afryka
    Słysząc słowo „starożytność” większości z nas do głowy przychodzą myśli o Egipcie, Grecji, czy Rzymie. Podobnie, jak myślimy o Morzu Śródziemnym przed oczami stają nam jego europejskie wybrzeża. Europocentryczne podejście towarzyszy nam wszędzie. Morze Śródziemne i starożytność nie należały jednak tylko do Europejczyków, czy ludów Bliskiego Wschodu. Należały także do Afryki i Afrykanów, wielu ludów, który wyłaniały się z wielkich afrykańskich przestrzeni przez całą historię. Kusiły i intrygowały ludy Morza Śródziemnego przez wieki. Dochodziło do wielu spotkań. My wiemy jednakże jedynie o kilku z nich. W pierwszym odcinku nowego cyklu 20 Minut Historii, w którym będę opowiadał o różnych cywilizacja świata antycznego opowiem Wam o Afryce. Odcinek nosi zatem tytuł „Starożytne cywilizacje. Afryka”. Opowiem o Afryce antycznej, o jej niektórych ludach, tajemniczych cywilizacjach oraz dążeniu władców państw Morza Śródziemnego do poznania tej wielkiej krainy, kolebki cywilizacji. Zapraszam! Bibliografia: Tytus Liwiusz: „Dzieje od założenia miasta Rzymu (wybór)”, tłum. W. Strzelecki, Wrocław 1955. Herodot: „Dzieje”, tłum. S. Hammer, Warszawa 1955, 2020. A. Krzemińska, B. Nowacki: „Kręgi starożytności” [w:] „Dzieje Afryki”, Polityka Pomicnik Historyczny, nr 8/2020. E. Brooke – Hitching: „Złoty atlas”, REBIS 2019. J. Wolski (red.), Atlas historyczny świata”, Warszawa – Wrocław 1996.
    --------  
    19:48
  • Zapowiedź nowego cyklu o starożytnym świecie
    Republika rzymska upadła! A wraz z nią pora na nowy cykl opowieści o starożytnym świecie! Posłuchaj, co planuję, co nowego chciałbym nagrać i czego można się po moim podcaście już niedługo spodziewać! Zapraszam! :)
    --------  
    1:45
  • Starożytny Rzym. Niszczyciele państwa
    Wszystko przemija. Polityczne systemy także się zużywają, wyradzają. Często ich szczyt zwiastuje upadek. Tak też było z rzymską Republiką. Gdy Rzymianie pokonali wszystkich liczących się graczy w basenie Morza Śródziemnego, gdy zabrakło wroga zewnętrznego, znalazł się wróg wewnętrzny. Przez osiemdziesiąt lat I wieku przed naszą erą na polityczną arenę wyszły jednostki, których spory rozsadziły państwo. Mariusz i Sula, Pompejusz, Juliusz Cezar, Marek Antoniusz. W odcinku cyklu: „Starożytny Rzym. Niszczyciele państwa” opowiadam o schyłku republiki. Opowiadam o wojnach domowych prowadzonych przez trzy pary wybitnych jednostek, które doprowadziły do upadku system tworzony przez pięćset lat. Będzie to także dynamiczna, obfita w wydarzenia i zwroty akcji opowieść o najsłynniejszych Rzymianach w historii. I jak zawsze będzie tak, że coś się skończy a coś się zacznie. Bo będzie to także historia o tym, co doprowadziło do powstania Cesarstwa. To ostatni odcinek traktujący o Republice. Czas na zmiany i nową formułę. Zapraszam! Bibliografia: Appian z Aleksandrii: „Historia rzymska”, Tom I, II, Ossolineum 2004, tłum. L. Piotrowicz. A. Everitt: Chwała Rzymu. Jak tworzyło się imperium”, Dom Wydawniczy REBIS 2021.
    --------  
    21:42
  • Starożytny Rzym. Droga do Imperium. Część czwarta
    Wszystko co ma swój początek, ma swój koniec. Rzymianie rozpoczęli tworzyć imperium opanowując Sycylię. Po pokonaniu cywilizacyjnych potęg basenu Morza Śródziemnego – Macedonii, Syrii, Kartaginy, stworzyli „imperium posłuszeństwa”. Wszyscy choć samodzielni, to musieli wolę Rzymu wykonywać. Ale Rzymianom to nie wystarczyło. Ciągle chcieli więcej. W czwartym i ostatnim odcinku cyklu: „Starożytny Rzym. Droga do Imperium. Część czwarta” opowiadam, jak Rzymianie już nie tylko pokonywali, ale niszczyli cywilizacje. Dowiecie się co spotkało intrygujących, niepokornych Greków oraz współpracujących Kartagińczyków. Opowiem Wam o niewyobrażalnym łajdactwie i cynizmie oraz o bohaterskiej, aczkolwiek skazanej na porażkę walce. W ostatnim odcinku cyklu dowiecie się jaki los czekał Macedonię, Dalmację, Kartaginę, miasta greckie oraz jak bohatersko Hiszpania opierała się najeźdźcy. Opowiem wam, w jakich niewyobrażalnych nieprawościach i bólu powstało imperium, które stworzyło naszą kulturę. Zapraszam na ostatnią część epopei! Bibliografia: T. Liwiusz: „Dzieje Rzymu od założenia miasta. Księgi XXXV-XL”, Ossolineum 1955, tłum. M. Brożek. Appian z Aleksandrii: „Historia rzymska”, Tom I, II, Ossolineum 2004, tłum. L. Piotrowicz. A. Everitt: Chwała Rzymu. Jak tworzyło się imperium”, Dom Wydawniczy REBIS 2021.
    --------  
    23:10

Więcej Historia podcastów

O 20 Minut Historii

20 Minut Historii jest opowieścią o dziejach starożytnego Rzymu. Jest to przede wszystkim opowieść. Nie będzie zatem to sucha relacja o zdarzeniach i datach, albo bitwach i dowódcach. Będzie to historia procesów , zakrętów historii, kontekstów, a przede wszystkim będzie to opowieść o niezmienności ludzkiej natury.
Strona internetowa podcastu

Słuchaj 20 Minut Historii, Powojnie i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl

Uzyskaj bezpłatną aplikację radio.pl

  • Stacje i podcasty do zakładek
  • Strumieniuj przez Wi-Fi lub Bluetooth
  • Obsługuje Carplay & Android Auto
  • Jeszcze więcej funkcjonalności
Media spoecznościowe
v7.16.2 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 4/24/2025 - 3:21:18 AM