Powered by RND
PodcastyHistoriaTurboHistoria

TurboHistoria

Polskie Radio S.A.
TurboHistoria
Najnowszy odcinek

Dostępne odcinki

5 z 57
  • Gra wywiadów w okupowanej Polsce. "Ekipy reprezentowały wyłącznie siebie"
    - Przyjmuje się, że oficerowie wywiadu reprezentują ciemną albo jasną stronę. A może oni reprezentują tylko i wyłącznie siebie? Tak było w zdecydowanej większości przypadków podczas II wojny światowej - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Wójcik, autor książki "Miasto szpiegów. Gra wywiadów w okupowanej Warszawie".
    --------  
    45:00
  • Testament Krzywoustego. Walki o władzę w czasie rozbicia dzielnicowego
    W tamtych czasach do zdobycia władzy używano często bardzo drastycznych metod. - Swojego rywala chciano albo złapać, zamknąć, skuć kajdanami, wrzucić do jakiejś groty czy wieży i przetrzymać aż skruszeje i odda część swojego majątku, albo potraktować go trucizną - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Leśniewski, autor książki "Piastowie. Przeklęty testament".
    --------  
    50:28
  • Akcja pod Arsenałem. "Konspiracja rodziła się na ulicach Warszawy"
    - To chyba najbardziej powszechnie obchodzona akcja polskiego podziemia, nie licząc powstania warszawskiego - mówił w Polskim Radiu dyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak. 26 marca 1943 roku pod warszawskim Arsenałem członkowie Grup Szturmowych Szarych Szeregów uwolniły harcmistrza Jana Bytnara "Rudego" oraz 20 innych więźniów politycznych przewożonych z siedziby Gestapo przy alei Szucha na Pawiak.
    --------  
    44:42
  • Mityczni Polanie nie istnieli? O pochodzeniu nazwy "Polska"
    - Sprawdziłem najstarsze źródła, w których pojawia się zapis "Polska" w różnych wersjach. Okazało się, że po raz pierwszy ta nazwa pojawiła się aż w Rzymie, w klasztorze św. Bonifacego i Aleksego, którego opat opisywał dzieje swojego współbrata św. Wojciecha. Zginął on tragicznie w czasie misji do Prusów. Tam po raz pierwszy zastosował nazwę "Polonia" - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Przemysław Urbańczyk, historyk i archeolog, autor książki "Korzenie Polski".
    --------  
    54:25
  • Karol Marks. "Ciągle obecny w zbiorowej wyobraźni"
    - Osiągnięciem samym w sobie jest to, że ponad 140 lat po swojej śmierci Marks jest ciągle rozpoznawalny i obecny w zbiorowej wyobraźni - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Iszkowski, autor książki "Idol. Życie doczesne i pośmiertne Karola Marksa".
    --------  
    41:17

Więcej Historia podcastów

O TurboHistoria

Nowy magazyn historyczno – kulturalny na antenie Polskiego Radia 24. Głośne premiery filmowe i książki z historią w tle. Nieznane fakty z przeszłości oraz spory o historię i jej bohaterów. Jak opowiadać o trudnej przeszłości? Na ile twórca ma prawo do jej własnej interpretacji? Czy w dyskusji o historii można uciec od polityki? O tym wszystkim w piątek, po godzinie 22. Zaprasza Krzysztof Grzybowski.
Strona internetowa podcastu

Słuchaj TurboHistoria, Черный лебедь i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl

Uzyskaj bezpłatną aplikację radio.pl

  • Stacje i podcasty do zakładek
  • Strumieniuj przez Wi-Fi lub Bluetooth
  • Obsługuje Carplay & Android Auto
  • Jeszcze więcej funkcjonalności

TurboHistoria: Podcasty w grupie

  • Podcast Muzyczne rozmowy Joanny Flis
    Muzyczne rozmowy Joanny Flis
    Społeczeństwo i Kultura, Relacje
  • Podcast Dzika Odyseja. Dzieci
    Dzika Odyseja. Dzieci
    Dzieci i Rodzina, Edukacyjne dla Dzieci
Media spoecznościowe
v7.16.2 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 5/1/2025 - 9:52:50 AM