Szkoła zasypana mułem węglowym. Tragedia w Aberfan
Spokojny i z pozoru całkowicie zwyczajny poranek w małej walijskiej wiosce górniczej Aberfan. W klasie pana Daviesa uczniowie szkoły podstawowej uważnie słuchają lekcji matematyki. Nagle słyszą dziwne dudnienie, a dźwięk wydaje się stawać coraz głośniejszy. Zanim ktokolwiek się zorientuje, zapada całkowita cisza i wszystko robi się czarne - jak węgiel.
21 października 1966 roku w Aberfan doszło do jednej z największych katastrof w historii Wielkiej Brytanii. Osuwisko z hałdy odpadów kopalnianych zasypało szkołę i część miejscowości, pochłaniając życie 144 osób, w znacznej większości dzieci. Czy do tragedii doprowadziły zaniedbania korporacji odpowiedzialnej za wydobycie węgla? Jak przebiegała akcja ratownicza? Dlaczego uwaga mediów po katastrofie skupiła się na królowej Elżbiecie II? W podcaście "Czarne skrzynki" przedstawiamy prawdziwe historie ocalałych z Aberfan
Scenariusz na podstawie wersji oryginalnej podcastu Kod: Katastrof autorstwa Amandy Lang. Czyta Kuba Śliwiński.
--------
35:43
--------
35:43
Walka do samego końca. Katastrofa w Lesie Kabackim
9 maja 1987 roku z warszawskiego Okęcia startuje samolot PLL LOT Ił-62M "Tadeusz Kościuszko". Jego celem jest Nowy Jork. Na pokładzie znajdują się 183 osoby. Krótko po starcie dochodzi jednak do poważnej awarii. Mimo heroicznej walki pilotów o życie pasażerów, maszyna rozbija się w Lesie Kabackim, zaledwie 6 km od lotniska. Nikt z obecnych na pokładzie nie przeżył katastrofy.
Co było bezpośrednią przyczyną wypadku? Skąd wynikały rozbieżności w ustaleniach komisji polskiej i radzieckiej oraz kto miał racje? Jak nieoclone futro uratowało życie jednej z niedoszłych pasażerek "Tadeusza Kościuszki"? Odpowiedzi poznacie w najnowszym odcinku podcastu "Czarne skrzynki".
Scenariusz: Jan Olbratowski. Czytał Kuba Śliwiński.
--------
28:31
--------
28:31
Zamach w Manchester Arena. Tragedia, której można było uniknąć
Freya i jej najlepsza przyjaciółka Nell właśnie spełniły swoje marzenie o zobaczeniu na żywo koncertu swojej idolki, Ariany Grande. Gdy kierowały się do wyjścia z Manchester Arena, Freya wysłała wiadomość do swojego taty, prosząc, żeby je odebrał. Nagle rozlega się głośny huk, a gdy Freya otwiera oczy, leży już na podłodze, cała we krwi. Po jej przyjaciółce nie ma ani śladu...
Wieczór 22 maja 2017 roku miał być dla tysięcy brytyjskich nastolatków niezapomnianym przeżyciem. Zamiast muzycznej euforii, koncert Ariany Grande w Manchester Arena zakończył się jednym z najtragiczniejszych zamachów terrorystycznych w historii Wielkiej Brytanii. Zginęły 22 osoby, a ponad 800 zostało rannych. Czy gdyby nie opieszałość służb, można było uniknąć tej tragedii?
Scenariusz na podstawie wersji oryginalnej podcastu Kod: Katastrof autorstwa Amandy Lang. Czyta Kuba Śliwiński.
Największe i najbardziej wstrząsające katastrofy przytrafiają się nagle i niespodziewanie. Ale co do nich doprowadziło? Jak czuli się bohaterowie tych wydarzeń? Jak potoczyły się ich dalsze losy? W podcaście Czarne Skrzynki wracamy do katastrof, które zmieniły historię i rozbieramy je na czynniki pierwsze.
Podcast powstał na podstawie cyklu "Kod: Katastrof" wyprodukowanego przez Bauer Media.