"Miasto szpiegów". Nieznane oblicze okupowanej Warszawy
- Żyjemy w micie - mówi Michał Wójcik, a w książce "Miasto szpiegów. Gra wywiadów w okupowanej Warszawie" zagląda pod jego powierzchnię. Zamiast wyłącznie bohaterstwa Armii Krajowej i okrucieństwa Gestapo pokazuje świat, w którym codzienność okupacyjna bywała bardziej szara niż czarno-biała - pełna szpiegów do wynajęcia, szemranych układów i ludzi żyjących z wojny.
--------
23:01
"To nie były postacie jak z filmów". Polscy gangsterzy umieli zaskakiwać
"Szkatuła" świetnie grał w piłkę nożną, "Wańka" miał szerokie horyzonty i z powodzeniem odnalazłby się nawet na wysokim stanowisku w polityce, a "Słowik" całkiem nieźle opanował sztukę fryzjerską. Polscy gangsterzy lat 80. i 90. XX wieku to nie są postacie jak z filmów. Ich sylwetki w audycji "Więcej niż kryminał" w Polskim Radiu 24 przybliżają Grzegorz Kalinowski i jego gość Artur Górski, autor książek o polskiej mafii.
--------
32:31
Życie Krzysztofa Balcera to negocjacje. "Przypominam ludziom, że warto żyć"
Jak wygląda życie policyjnych negocjatorów i kto nie nadaje się do tej pracy? Ile ryzykują? Jak ścigają się z czasem? Kto pomagał, a kto przeszkadzał? Jak pomagać, żeby nie przeszkadzać? Gościem Grzegorza Kalinowskiego był policyjny negocjator podinspektor Krzysztof Balcer.
--------
26:52
Ginęły portfele, ubrania i godność. Tak kradła elitarna szajka usypiaczy
W przedwojennych knajpach i restauracjach swoją - nomen omen - pożywkę znajdowały liczne grupy przestępców. Jedną z najsłynniejszych była szajka usypiaczy. - To elita polskiego półświatka. Substancji usypiającej dolewali do wódki albo kawy, potem ofiara była zanoszona do dorożki, okradana dosłownie do bielizny i budziła się gdzieś w bramie - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Paluszkiewicz, autor książki "Menu zbrodni".
--------
35:37
"Na pstrykniecie palcami". Polska mafia w latach 90. XX wieku
Dlaczego lata transformacji w Poslce to czas rządów gangów? Jak do tego doszło i czemu problem, który zdawał się być nie do rozwiązania stosunkowo szybko zniknął? Gościem Grzegorza Kalinowskiego był ekspert ds. bezpieczeństwa i terroryzmu Krzysztof Boruc.
"Więcej niż kryminał" to nie tylko proza gatunkowa. To także wszelkie odmiany kryminałów, sensacji i powieści szpiegowskiej oraz filmów i seriali. Gośćmi Grzegorza Kalinowskiego będą autorzy najpopularniejszych powieści kryminalnych, reżyserzy, scenarzyści i dziennikarze. Nie zabraknie także spotkań z praktykami, policjantami, prywatnymi detektywami i… szpiegami.