Cła Trumpa wstrząsnęły cenami ropy i budżetem Rosji
🛢️ Cła Trumpa zachwiały cenami ropy na rynkach światowych. 📉 Cena za baryłkę znacznie spadła, co dla jednych było powodem do radości, a dla innych przyczyną zmartwień. 💰 Budżety niektórych członków OPEC w dużej mierze zależą od dochodów ze sprzedaży ropy. Chcąc nie chcąc, Trump spuścił prawdziwą bombę gospodarczą 💣 na takie kraje, jak Rosja lub Kazachstan.
🧐 Jak cena ropy wpływa na wzrost gospodarczy? Czy Rosji skończą się wreszcie pieniądze na prowadzenie wojny w Ukrainie? Czy państwa OPEC podejmą jakieś decyzje w sprawie wysokości wydobycia? ⛏️ Czy posiadanie złóż ropy gwarantuje dobrobyt? 💸
🎙️ O tym rozmawia Marianna Sobkiewicz z dr Katarzyną Sierocińską 👩🔬, starszą analityczką z zespołu gospodarki światowej w PIE, oraz dr. Kamilem Lipińskim 👨🔬, kierownikiem zespołu klimatu i energii w PIE.
--------
43:20
Milionerzy - krótka historia polskiej denominacji
🎙️ Podcast PIE:
💸 Polki i Polacy pamiętają jeszcze czasy, kiedy każdy był milionerem, a za chleb płacił tyle, ile obecnie kosztuje metr mieszkania w średniej wielkości mieście. Mowa oczywiście o czasach sprzed denominacji, której to trzydziestolecie obchodzimy w 2025 roku.
🔍 Skąd wziął się pomysł na denominację i z jakimi barierami zderzał się po drodze?
❓ Czy denominacja była udana?
💬 O tym rozmawiał Łukasz Baszczak z prof. Cecylią Leszczyńską z Uniwersytetu Warszawskiego.
🎧 Zapraszamy do wysłuchania odcinka!
--------
41:44
Sama wysoka produktywność nie da dobrobytu
🌍 Pojawiły się głosy, że Europa już przegrała wyścig gospodarczy z USA i Chinami. Oba te państwa wyróżniają się wyższą produktywnością i dominacją w sektorze nowych technologii ⚙️📱. Ale sprowadzenie rozwoju wyłącznie do tych dwóch wskaźników to duże uproszczenie.
🏥 Europa oferuje lepszy dostęp do usług publicznych, mniejsze nierówności i 🎯 wyższy standard życia niż inne regiony. Te aspekty nie są widoczne, jeśli patrzymy wyłącznie na PKB 📉.
🎙 O tym, jak mierzyć rozwój i gdzie naprawdę znajduje się Europa, rozmawia Tomasz Mądry z:
👩🏫 dr Paulą Kukołowicz, kierowniczką zespołu zrównoważonego rozwoju w PIE
👨🏫 prof. Dominikiem Kopińskim, starszym doradcą z zespołu gospodarki światowej w PIE.
--------
40:24
Katastrofa celna Donalda Trumpa
📢 Podcast PIE:
🌍 Cła stanowią gorący temat od początku drugiej kadencji Donalda Trumpa. Ostatnie dni upływają pod znakiem chaosu i dezorientacji związanych z najnowszą zapowiedzią nałożenia ceł na kilkadziesiąt państw z całego świata.
❓ Co wspólnego mają obecne poczynania prezydenta USA z jego pierwotnymi planami?
🇺🇸 Jakie znaczenie dla samych Stanów Zjednoczonych mogą mieć cła?
🎙️ O tym rozmawiał Łukasz Baszczak z Markiem Wąsińskim i Marcinem Klucznikiem z zespołu gospodarki światowej PIE.
🔊 Zapraszamy do wysłuchania odcinka!
--------
35:14
Węglem po mapie - przyszłość powiatów górniczych
🎙️ Podcast PIE
🏭 Sytuacja powiatów węglowych w Polsce bardzo mocno zmieniała się na przestrzeni ostatnich 30 lat. Wyludnienie, spadek opłacalności wydobycia węgla i postępująca transformacja energetyczna przyczyniły się do pogorszenia ich sytuacji.
🔎 Jak maluje się przyszłość rejonów Polski, które były zależne od przemysłu węglowego?
⛏️ Czy w obliczu sceptycyzmu wobec zielonych polityk możliwy jest powrót do węgla?
💬 O tym rozmawiał Tomasz Mądry z Wojciechem Żelisko, starszym analitykiem zespołu klimatu i energii PIE.
📻 Zapraszamy do wysłuchania odcinka!
W Podcaście Polskiego Instytutu Ekonomicznego komentujemy dane, przewidujemy trendy i rozmawiamy o sprawach istotnych dla gospodarki. Nowe odcinki podcastu ukazują się co tydzień, w piątki.
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, energetyka i klimat, gospodarka światowa, foresight gospodarczy, gospodarka cyfrowa, zrównoważony rozwój i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce, z uwzględnieniem sytuacji międzynarodowej.