Mówiąc o tej miejscowości, nie sposób pominąć jej prehistorycznych śladów – to tutaj odkryto ślady osadnictwa sprzed tysięcy lat. Pierwsze pisane wzmianki o wiosce pojawiają się jednak dopiero w XIV wieku. Warto też zatrzymać się przy ciekawej historii związanej z powstaniem miejscowego kościoła. Do Miedzierzy zapraszają Cezary Jastrzębski i Robert Szumielewicz.
--------
48:17
--------
48:17
Święty Krzyż z okresu przedchrześcijańskiego cz. 2
Zanim wybudowano kościół miały tu zamieszkiwać trzy bóstwa pogańskie. Organizowano również zakazane później przez króla rytuały zwane igrzyskami stado. Ciekawy wątek dotyczy wału okalającego to miejsce. Na dalszą wędrówkę po Św. Krzyżu z czasów przedchrześcijańskich zapraszają Cezary Jastrzębski i Robert Szumielewicz.
--------
42:02
--------
42:02
Święty Krzyż z okresu przedchrześcijańskiego cz. 1
Miejsce to od wieków jest obiektem kultu religijnego. Góra Łysiec albo Łysa Góra od zawsze była tajemnicza i magiczna. Nie zawsze jednak było tu sanktuarium. Czczono tam też bóstwa słowiańskie. Na Święty Krzyż z okresu przedchrześcijańskiego zapraszają Cezary Jastrzębski i Robert Szumielewicz.
--------
42:33
--------
42:33
Domaszowice w gminie Masłów
Miejscowość położona jest tuż za granicami Kielc. Od początku była własnością kościelną. Do dziś stoi tu kaplica z połowy XIX wieku. Tutaj urodził się wybity pisarz, znawca powstania styczniowego, a także twórca polskiego kryminału oraz autor powieści dla młodzieży - Walery Przyborowski. Do Domaszowic, w gminie Masłów zapraszają Cezary Jastrzębski i Robert Szumielewicz.
--------
43:04
--------
43:04
Przededworze w gminie Chmielnik cz.2
Pierwsze wzmianki o miejscowości pojawiają się w XIV wieku. Jest ściśle związana z Chmielnikiem, choć istniała już przed lokacją miasta. Znaczący dla niej był okres reformacji, z którą wiąże się nazwisko Oleśnickich. Wioska swoje miejsca znalazła również u Jana Długosza. Pisał o niej Jan Długosz. To tu urodził się słynny aktor Janusz Zakrzeński, który zginął tragicznie w katastrofie smoleńskiej. Do Przededworza ponownie zapraszają Cezary Jastrzębski i Robert Szumielewicz.
„Moc Historii” to audycja, która przenosi słuchacza do korzeni polskiej państwowości. Wędruje z nim w czasie i przestrzeni przez świętokrzyską ziemię, przybliża dzieje miejsc i ludzi z tymi miejscami związanych. Poszukuje rozwiązań niewyjaśnionych tajemnic historii. Już kilkaset miast, miasteczek, wsi, zabytkowych obiektów, zdarzeń z przeszłości takich jak powstania, wierzenia przedchrześcijańskie znalazło swe odzwierciedlenie w tej właśnie formie na antenie Radia Kielce. W tej wędrówce dziennikarzowi Radia Kielce Robertowi Szumielewiczowi towarzyszy dr Cezary Jastrzębski, którego wiedza o regionie świętokrzyskim wprawia w zdumienie. Audycji „Moc historii” można słuchać na antenie Radia Kielce w niedziele po godz. 12. Audycja „Moc historii” dostępna jest również jako podcast na portalu podcasty.radiokielce.pl.