Szczerbiec Bolesława Chrobrego zaginął, jednak miecz, który przejął po nim nazwę został ponownie związany z pierwszym królem Polski m.in. za sprawą Stanisława Augusta Poniatowskiego i portretu Chrobrego z Sali Marmurowej Zamku Królewskiego w Warszawie. Powracamy do opowieści o Szczerbcu, mieczu koronacyjnym królów Polskich.
--------
15:05
Nie tylko Matejko
Hołd Pruski jako wielki temat polskiej sztuki zdominował w naszej wyobraźni Jan Matejko. W audycji przyjrzeliśmy się innym realizacjom, które od końca XVIII wieku tworzyli wybitni artyści. Okazją jest wystawa "Hołd 500. Historia – Kultura – Pamięć", na której można zobaczyć prace takich artystów jak Marcello Bacciarelli, Tadeusz Kantor czy Edward Dwurnik.
--------
15:04
"Oddal ode mnie ten kielich". Średniowieczna rzeźba Chrystusa w Ogrójcu
Kontemplacja tego przedstawienia dla jednych może być niezwykłymi rekolekcjami, dla innych spotkaniem z najwyższej klasy średniowieczną kamienną rzeźbą. Gotycka figura Chrystusa modlącego się w Ogrójcu powstała ok. 1390 roku, najpewniej w warsztacie praskim Mistrza Pięknej Madonny Toruńskiej. Rzeźba pochodzi prawdopodobnie z Kaplicy Ogrójcowej toruńskiej katedry, ale burzliwa historia sprawiła, że znalazła się w Malborku, gdzie od 1961 roku jest eksponowana w Muzeum Zamkowym.
--------
14:59
Mona Lisa z Faras
To jeden z najcenniejszych przykładów chrześcijańskiego malarstwa nubijskiego na świecie i jeden z symboli Muzeum Narodowego w Warszawie. Wizerunek św. Anny powstał w VIII lub w 1. połowie IX wieku i pochodzi z katedry w Faras, odkrytej w latach 60. przez polską misję archeologiczną pod kierownictwem prof. Kazimierza Michałowskiego.
--------
15:02
Uwodzące lampy
"Usiłuję zawrzeć w żywicy odciski naszego ciała: jestem przekonana, że wśród wszystkich przejawów nietrwałości, ciało ludzkie jest najwrażliwszym, jedynym źródłem wszelkiej radości, wszelkiego bólu i wszelkiej prawdy [...]" - pisała Alina Szapocznikow. W latach 60. i 70. artystka eksperymentowała zarówno z nowymi materiałami rzeźbiarskimi jak i podejmowała działania na pograniczu sztuki i projektowania.
Odwiedzamy najciekawsze polskie kolekcje w poszukiwaniu przedmiotów, które kryją naszą przeszłość i próbują zapisać współczesność. W naszej Kunstkamerze znajdą się zarówno najcenniejsze rzeźby, obrazy, druki czy dzieła sztuki rzemieślniczej jak i pieczołowicie przechowywane kurioza. Zmieszczą się tam współczesne instalacje i średniowieczne freski. Tak gromadzona dwójkowa kolekcja sztuki pozwoli nam na swobodę i będzie otwarta również na propozycje słuchaczy. Wspólnie zapełniać będziemy naszą kunstkamerę i szukać przedmiotów, których historie warto opowiedzieć.