August II, przejmując tron Rzeczpospolitej, chciał, również przez inwestycje architektoniczne, nadać swojemu panowaniu prestiż i splendor. Spektakularne plany przebudowy Zamku Królewskiego, które możemy oglądać na wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie robią wrażenie.
--------
15:04
Salvador Dali i wrocławskie alegorie
W audycji z cyklu "Kunstkamera" (20.10) zaprosiliśmy na spotkanie z XVII wiecznymi obrazami, które łączą kolekcję malarstwa Muzeum Narodowego we Wrocławiu z Teatrem-Muzeum Salvadora Dalí w Figueres.
--------
14:58
Opus magnum jednego z najciekawszych polskich malarzy
Jerzy "Jurry" Zieliński to jeden z najbardziej wyrazistych artystów lat 60. i 70. Zmarł tragicznie w 1980 roku zostawiając w pracowni niedokończoną serię obrazów. "Helsinki" to dwadzieścia dwa realistyczne portrety polityków uczestniczących w Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Helsinkach w 1975 roku. "Chcę poprzez obrazy dogadać się z ludźmi. A chyba nie będzie trudno, jeśli będziemy mówić o przyszłości" - pisał w 1975 roku.
--------
14:44
Warszawa oskarża
Czy możemy w naszej Kunstkamerze zmieścić całą ekspozycję? Fotografie i wspomnienia nie zajmują wiele miejsca, a to one niosą pamięć o tym niezwykłym wydarzeniu. 80 lat temu, 3 maja, w Muzeum Narodowym w Warszawie otwarta została wystawa: "Warszawa oskarża". Ekspozycję przygotowano w całkowicie zrujnowanej Warszawie, gdzie brakowało elektryczności, wody i podstawowych środków do życia.
--------
14:58
Więzienne ryciny Giovanniego Battisty Piranesiego
Cykl rycin "Carceri" Giovanniego Battisty Piranesiego to jedno z najsłynniejszych dzieł graficznych w historii. To seria 16 rycin przedstawiających ogromne podziemne sklepienia ze schodami i potężnymi maszynami, w dość ekstremalnych wersjach capriccio, ulubionego włoskiego gatunku fantazji architektonicznych; pierwsza strona tytułowa używa tego terminu.
Odwiedzamy najciekawsze polskie kolekcje w poszukiwaniu przedmiotów, które kryją naszą przeszłość i próbują zapisać współczesność. W naszej Kunstkamerze znajdą się zarówno najcenniejsze rzeźby, obrazy, druki czy dzieła sztuki rzemieślniczej jak i pieczołowicie przechowywane kurioza. Zmieszczą się tam współczesne instalacje i średniowieczne freski. Tak gromadzona dwójkowa kolekcja sztuki pozwoli nam na swobodę i będzie otwarta również na propozycje słuchaczy. Wspólnie zapełniać będziemy naszą kunstkamerę i szukać przedmiotów, których historie warto opowiedzieć.