Czasem to wystawa staje się punktem wyjścia do ponownego spojrzenia na zbiory instytucji i dopisania do obiektów ich fascynujących historii. Podczas pracy nad wystawą "Drogi do Jerozolimy" oraz towarzyszącą jej ekspozycją "Palestyna. Ziemia Święta w fotografii XIX i początku XX wieku" w Muzeum Narodowym w Warszawie szczególną uwagę zwrócił zbiór XIX wiecznych odbitek Mendla Johna Dinessa.
--------
15:08
--------
15:08
Modne prezenty z Gdańska
Ponad półmetrowy puchar cenionego gdańskiego złotnika 2. połowy XVII wieku - Petera II Rode - trafił niedawno do kolekcji Skarbca Koronnego w Zamku Królewskim na Wawelu. To dar Krystyny Piórkowskiej, która zakupiła przedmiot specjalnie z myślą o wawelskiej kolekcji, w której gdańskie srebra zajmują wyjątkowe miejsce.
--------
15:01
--------
15:01
Chrystus odnaleziony
Piękna XIV wieczna rzeźba Chrystusa na krzyżu, przez kilka dziesięcioleci uchodziła za zaginioną. Krucyfiks w ostatnich latach eksponowany był na terenie skansenu w Muzeum Wsi Lubelskiej, jako przykład XIX-wiecznej sztuki ludowej. Zapraszam na opowieść o wyjątkowej rzeźbie, której historia łączy się z dziejami Lublina. Przez historię poprowadzi nas Maria Serafinowicz wieloletni główny konserwator w Muzeum Wsi Lubelskiej, która rzeźbę zidentyfikowała oraz ks. Łukasz Trzciński - dyrektor Muzeum Archidiecezji Lubelskiej. Krucyfiks można oglądać na muzealnej wystawie w XVII-wiecznej Wieży Trynitarskiej.
--------
15:05
--------
15:05
Saskie wizje
August II, przejmując tron Rzeczpospolitej, chciał, również przez inwestycje architektoniczne, nadać swojemu panowaniu prestiż i splendor. Spektakularne plany przebudowy Zamku Królewskiego, które możemy oglądać na wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie robią wrażenie.
--------
15:04
--------
15:04
Salvador Dali i wrocławskie alegorie
W audycji z cyklu "Kunstkamera" (20.10) zaprosiliśmy na spotkanie z XVII wiecznymi obrazami, które łączą kolekcję malarstwa Muzeum Narodowego we Wrocławiu z Teatrem-Muzeum Salvadora Dalí w Figueres.
Odwiedzamy najciekawsze polskie kolekcje w poszukiwaniu przedmiotów, które kryją naszą przeszłość i próbują zapisać współczesność. W naszej Kunstkamerze znajdą się zarówno najcenniejsze rzeźby, obrazy, druki czy dzieła sztuki rzemieślniczej jak i pieczołowicie przechowywane kurioza. Zmieszczą się tam współczesne instalacje i średniowieczne freski. Tak gromadzona dwójkowa kolekcja sztuki pozwoli nam na swobodę i będzie otwarta również na propozycje słuchaczy. Wspólnie zapełniać będziemy naszą kunstkamerę i szukać przedmiotów, których historie warto opowiedzieć.